1 / 8

0.14 gram dışkı, 1-2 teneke kutu ter, bir kase idrar, milyarlarca cilt mikrobu. Çocuklar ise havuza 10 grama kadar dışkı getirebiliyor. Bir su parkında bulunan çocukların sayısı düşünüldüğünde ise sonuç daha vahim olabilir. DİĞER RİSKLER Havuz suyu norovirüs, E.coli ve lejyoner hastalığı gibi çeşitli hastalıklar barındırıyor. Klor bunları öldürebiliyor, fakat mikroplar ölmeden kısa süre önce sudan çok az miktar yutsanız bile hasta olmanıza yeter. İshalde bulunan cryptosporidium isimli parazit, klorlu suda 10 gün kadar hayatta kalabilir ve sizi haftalarca hasta edebilir. 2012 yılında yapılan araştırmada, sudan bulaşan hastalığa sahip 69 yüzücü incelendi.

Havuza girerken bir daha düşünün!

GÜNDEM

Kavurucu yaz güneşi altında parıldayan masmavi havuz suyu herkesi cezbeder. Ancak, girdiğiniz havuzda neyin içinde yüzdüğünüzü tekrar düşünmelisiniz.

Kavurucu yaz güneşi altında parıldayan masmavi havuz suyu herkesi cezbeder. Ancak, girdiğiniz havuzda neyin içinde yüzdüğünüzü tekrar düşünmelisiniz.

İnsanlar havuz suyunun klorlu olduğu için hijyenik olduğunu düşünür, Ancak ba suya giren insan vücudu uzun süre steril kalmaz. İnsanların suya getirdiği bakteri ve mikroplarla su kirlenir. Sizden ve havuzdaki diğer kişilerden gelen bu bakteri ve mikroplar klorun işini yapmasını zorlaştırır.

Bunda ise en büyük uçlu idrardır. Yüzenlerin gözlerinin kızarması ve kaşınması sadece klordan değil, idrar ile klorun reaksiyona girmesinden dolayı oluşur. Sudaki klor, idrar ve diğer atıklarla engellemeye çalışırken, diğer müzmin havuz mikroplarından sizi koruma yeteneğini kaybeder.

Yapılan araştırmalara göre, bir insan yüzme havuzlarına şunları getiriyor:

2015-08-05
SON EKLENENLER
Zaman Panorama