KAPAT
Haberler / GÜNDEM / 1 Mayıs'ta asıl amaç, işçi ile polisi çatıştırarak ölü sayısını artırmaktı

1 Mayıs'ta asıl amaç, işçi ile polisi çatıştırarak ölü sayısını artırmaktı

1 Mayıs'ta asıl amaç, işçi ile polisi çatıştırarak ölü sayısını artırmaktı
7 Mayıs 2012, Pazartesi

'Kanlı 1 Mayıs', Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 12 Eylül darbesi iddianamesinde darbeye hazırlık sürecinin ilk eylemi olarak yer aldı.

34 kişinin hayatını kaybettiği o kanlı günün tanıklarından olan Mustafa Kaya da savcılardan farklı düşünmüyor. Kalabalıkta eli silahlı bazı işçilerin panzerlerin yanındaki polislere ateş açtığını anlatan Kaya, "O gün asıl amaç, işçilerle polisi çatıştırarak ölü sayısını yüzlerin üzerine çıkarmaktı. Provokatörler iş başındaydı. Eğer polis, işçilere su sıkmak yerine ateş açarak karşılık verseydi ölü sayısı yüzlerin üzerine çıkacaktı. Bence cunta, darbeyi o gün gerçekleştirmek istemişti." diyor.

O günün tanıklarından olan Ali Demir de, olayların bugün yargı önüne çıkarılmasının çok önemli olduğunun altını çiziyor. Demir, o gün yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Ben o gösterilere katılan biri olarak hem işçilerin içinde hem de devletin içinde bu olaylarda adeta insanların ölmesi için çabalayanları gördüm. Kutlama yapan işçilerin hızla alana girmesiyle başlayan kurşun sesleri üzerine insanlar panikle kaçışmaya başladı. Polis panzerleriyle de adeta ölüme itildiler. Türkiye'nin ve Türk işçilerin huzuru için bu olay tüm boyutları ile aydınlatılmalı."

Anahtar Kelime: 17
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir