KAPAT
Haberler / GÜNDEM / 25 bin kişiyle rekor denemesi yapılacak

25 bin kişiyle rekor denemesi yapılacak

3 Mayıs 2011, Salı   19:10

Malatya'da Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve NT Mağazaları koordinatörlüğünde 25 bin kişinin katılımıyla 'aynı anda aynı yerde kitap okuma' rekoru kırılacak.

Malatya Valisi Ulvi Saran, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, 'Malatya Okuyor' kampanyası çerçevesinde 12 Mayıs'ta İnönü Stadı'nda 'aynı anda aynı yerde kitap okuma rekor denemesi yapacaklarını söyledi. Etkinliğe 25 bin kişinin katılmasını hedeflediklerini belirten Saran, amaçlarının gösteri yapmak değil, Türkiye'de kitap okuma alışkanlığına katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

Bu alandaki rekorun iki yıl önce Mersin'de 15 bin 440 kişinin katılımıyla kırıldığını anımsatan Saran, "Türkiye'de toplumumuzun ne yazık ki okuma karnesi pek iyi değil. Kitap okumak, gelişmiş ülkelerde hayat boyu süren bir alışkanlık olarak kendini göstermektedir. Bu kapsamda Malatya'da geçen yıl başlattığımız 'Malatya Okuyor' kampanyası Türkiye'de kitap okuma kampanyaları arasında içeriği, sistematiği sürdürülebilir olmasıyla diğer birçok kampanyadan farklı özellikler kazanmış bulunuyor. Geçen yıl başlatmış olduğumuz kampanya, çok sayıda öğrencimizin severek kitap okumasını sağladı. Geçen yıl kampanya 4 ay içerisinde 80 bin öğrencinin 600 bin kitap okumasıyla sonuçlandı. Bu yıl kampanyamıza 100 binin üzerinde öğrenci katılıyor. 7 aylık süre içerisinde bu öğrenciler 1,5 milyonu aşkın kitabı okumuş bulunuyorlar." diye konuştu.

Malatya Okuyor kampanyasındaki başarıyı yaygınlaştırmak amacıyla rekor denemesini yapmayı planladıklarını vurgulayan Saran, şunları söyledi: "Malatya'da Türkiye'nin diğer yerlerinden farklı, gurur duyduğumuz bir başarıyı elde etmişken, bu başarının Türkiye kamuoyuna yeteri kadar ulaştırılması amacıyla bir rekor denemesi yapmaya karar verdik. Valilik olarak bu kampanyanın sonuçlarını teyit ve tescil etmek için Guinness'e gerekli başvurularımızı yaptık. 12 Mayıs'ta aynı anda aynı yerde toplu olarak sesli kitap okuma rekor denemesini yapacağız. Amacımız Türkiye'de kitap okuma alışkanlığına katkı sağlamak."

NT Mağazaları Kurumsal İletişim Müdürü Arif Özel ise sosyal sorumluluk alanında kitap okumayla ilgili bir proje yürütmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Malatya'nın da kitap okuma alanında seferberlik ilan ettiğinin altını çizen Özel, "Bu bizi çok heyecanlandırdı. Sayın Vali'mizin himayesinde projeyi gerçekleştirmek çok anlamlı. NT Mağazaları'nın öncülüğünde ilki 2009 yılında 15 bin 440 kişiyle Mersin'de gerçekleştirilen 'Dünya Kitap Okuma Rekoru' etkinliği bu yıl Malatya'da gerçekleşecek. Organizasyonda hedef okuma bilincinin artırılması. Kitapseverlerin yoğun katılımının hedeflendiği rekor denemesinde aynı anda 25 bin kişi yüksek sesle kitap okuyacak." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 138
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir