KAPAT
Haberler / GÜNDEM / 9. Geleneksel Balık Festivali başladı

9. Geleneksel Balık Festivali başladı

15 Eylül 2012, Cumartesi   15:02

Fatih Belediyesi'nin düzenlediği ''9. Tarihi Yarımada Balık Festivali'' Kumkapı'da başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Bandosu'nun At Meydanı'ndan Kumkapı'ya yürüyüşüyle başlayan festivalde, Kumkapı esnafı da balık ızgaraları kurdu.

Fatih Belediyesi ve Kumkapı Turistik Restoranları ve Esnafları Dayanışma Derneği (KUMDER) işbirliğiyle hazırlanan Balık Festivali'nin açılış töreninde, Ahırkapı Roman Orkestrası ve Karadeniz Halk Oyunları Ekibi sahne aldı.

Festivale Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve KUMDER Başkanı Kemal Duranoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Demir, festivalin dokuzuncu kez düzenlendiğini belirterek, esnafla vatandaşı buluşturan festivali düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Festivalin gerçek ev sahibinin Kumkapı esnafı olduğunu vurgulayan Demir, şöyle devam etti:

''Her şeyden önce Fatih'in değişik bölgelerinde o bölgelere özgü etkinlikler yapıyoruz. Bunlardan birinin de burada gerçekleştirdiğimiz balık festivalidir. Bu festivallerin amacı, ikramda bulunmaktır. Ancak asıl hedefimiz; kültürümüzde önemli bir yere sahip olan denizin farkına varabilmektir. Deniz bizi diğer medeniyetlerden ayıran bir ayraç değil, medeniyetleri bütünleştirmede kullanılan bir araçtır. Buradaki amacımız; Tarihi Yarımada'nın kültürünü, medeniyetini ve zenginliğini önce esnafa daha sonra İstanbul ve dünyaya tanıtmaktır.''

Demir ve Duranoğlu, konuşmaların ardından önlüklerini giyerek, tezgah arkasına geçti ve vatandaşlara balık ekmek dağıttı.

Festival kapsamında Kumkapı Meydanı ve Galata Köprüsü üzerinde gerçekleştirilecek etkinliklerde, 2 günde, 20 tona yakın balık ürünü 10 bin kişiye ikram edilecek.

Festivalde ızgara balığın yanı sıra 8 bin kişilik uskumru, 2 bin kişilik palamut, 1500 istavrit tava, 3 bin balık böreği, 4 bin balık köftesi, 800 porsiyon kalamar tava, bin 200 porsiyon hamsi tava ile 5 bin midye tava dağıtılacak.

Festivalde, oltayla balık tutma ve yemek yapma yarışmalarında başarılı olanlara ödül verilecek.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir