KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Aile, öğrenci ve öğretmenin azmi birleşti Kur'an okumada birincilikler geldi

Aile, öğrenci ve öğretmenin azmi birleşti Kur'an okumada birincilikler geldi

Aile, öğrenci ve öğretmenin azmi birleşti Kur'an okumada birincilikler geldi
KUR'AN KURSU HOCALARI HALİSE SARIALTIN, KEVSER DÜLGER (AYAKTAKİLER, SOLDAN SAĞA); ÖĞRENCİLERİ HATİCE ESEN, HİLAL BOZKURT, FATMA DÜNDAR, FATMA USLU (SOLDAN SAĞA) İLE GURUR DUYDUKLARINI VE BAŞARIYI AZİMLERİYLE KAZANDIKLARINI SÖYLEDİLER.
17 Eylül 2008, Çarşamba

Ramazan ayı Kur'an ayı. Kur'an'ın öğretilmesi ve okunması konusunda mütevazı imkanlarla gayret gösteren Diyanet'e bağlı Kur'an kurslarında öğretmenler binlerce öğrenciye eğitim veriyor. Özellikle kız Kur'an kursları istikrarıyla dikkat çekiyor.

İşte bu kurslardan biri de Tavşanlı'da bulunan Merkez Kavaklı Kız Kur'an Kursu. Kurs, 2004 yılından beri hem Türkiye'de hem de dünyada dereceler alarak başarılara imza attı. Merkez Kavaklı Kız Kur'an Kursu öğrencileri en güzel Kur'an-ı Kerim okuma yarışmalarında 2004'te Türkiye 2'ncisi, 2006'da Türkiye ve dünya 3'üncüsü, 2007 ve 2008'de ise Türkiye 1'incisi çıkardı.

Hilal Bozkurt 2007 yılında hafızlık yarışmasında Türkiye birincisi olmuş. İlk etapta Kur'an öğrenmek için kursa gelen Bozkurt'u yapılan hafızlık merasimleri etkilemiş. Bu vesileyle başladığı hafızlığını 2 yılda bitirmiş. Bozkurt, bölge ve Türkiye elemelerini geçtikten sonra Trabzon'da düzenlenen finallerde Türkiye birinciliğini kazanmış. Elde ettiği başarının onur verici olduğunu söyleyen Hilal Bozkurt, ilahiyat fakültesinde okuyup, hafızlar yetiştirmek istiyor.

Bu yıl Tavşanlı'da yapılan finallerde Türkiye 1'incisi olan Fatma Dündar ise gelecek yıl yapılacak dünya genelindeki yarışmalarda Türkiye'yi temsil edecek. Kur'an-ı Kerim'i ezberlemenin kendisi için çok zor olmadığını dile getiren Dündar, tefsir ve hadis dersleri ile kendini geliştirmek istediğini söylüyor. Yine bu yıl Kur'an-ı Kerim'i yüzünden okumada Türkiye 3'üncüsü olan Fatma Uslu da, Ramazan ayından sonra hafızlık için çalışacağını belirtiyor.

Kur'an öğretmenin mutluluğu var

Kurs hocalarından Kevser Dülger, 1991 yılından beri Kavaklı Kur'an Kursu'nda görev yapıyor. Kursta öğrenci, öğretmen ve aile işbirliği içerisinde çalıştıklarını vurgulayan Dülger, elde edilen başarı için şunları söylüyor: "Kursumuza gelen öğrencilerimizin aileleri de kızlarının hafız olmasını çok istiyor. Yarışma ya da derece için değil, öğrencilerimizin geleceğine ışık tutacak Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde öğretmek için mücadele veriyoruz. Ders aralarında bile öğrencilerimize bir şeyler vermek için gayret gösteriyoruz. Kızlarımızın azmi de başarıyı getiriyor. Burada gerek bizim, gerek kızlarımızın ailelerinin desteğini de unutmamak lazım. İlçe halkı maddi ve manevi dualarıyla bizleri yalnız bırakmıyor."

23 yıldır aynı kursta görev yapan Halise Sarıaltın da, her yıl bir sonraki yılın nasıl daha verimli olabileceğinin hesabını yaptıklarını belirterek, "Binlerce öğrenciye Kur'an öğretmenin mutluluğu var içimizde. Bize destek olan ailelerimize ve ilçe halkına müteşekkiriz." diye konuştu. Kavaklı Kur'an Kursu yöneticisi İsmail Dinç ise kursun 1940'lı yıllardan beri faaliyet gösterdiği, 2000 yılından itibaren ise kız öğrenci ağırlıklı eğitim-öğretim icra ettiği bilgisini verdi. Dinç, Tavşanlı halkının kursa olan desteği ve duası, görev yapan öğretmenlerin ibadet şuuruyla çalışmasının başarıyı getirdiğini sözlerine ekledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir