KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Akçakoca'da doğalgazdan sonra petrole de sondaj

Akçakoca'da doğalgazdan sonra petrole de sondaj

Akçakoca'da doğalgazdan sonra petrole de sondaj
23 Kasım 2007, Cuma   14:00

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Toreador ve Stratic ortaklığında, Düzce'nin Akçakoca İlçesi'nde sürdürdüğü doğal gaz çalışmalarının yanı sıra petrol aramalarını da başlattı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Toreador ve Stratic ortaklığında, Düzce'nin Karadeniz'e açılan ilçesi Akçakoca'da, 2004 yılı Haziran ayında doğal gaz arama çalışmalarını başlattı. Akçakoca'nın 9 mil açığında bulunan `Ayazlı-1' isimli kuyuda 640- 980 metre derinlikte doğal gaz bulunması üzerine, Premeteu ve Saturn isimli platformlarda yapılan sondajlar sonucu toplam 13 kuyu açıldı.

3 sondaj platformunun açtığı 13 kuyunun 9'unda gaza ulaşılırken bunların 6'sında gaz üretilmeye başlanmıştı. Diğer üç kuyu üzerine kurulan üretim platformunda da çalışmalar sona erdi ve Çayağzı üretim platformuna verilerek üç kuyuda bulunan gaz tam kapasite olarak kullanılmaya başlandı.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, açılan 13 kuyuya ek olarak yapılan arama çalışmaları sonucunda 25 noktada daha gaz olduğu belirlendi. Gaz arama çalışmalarıyla birlikte, bölgede petrol aramaları da başlatıldı. Söz konusu aramalarda, 14'üncü kuyu için sondaj platformu kuruldu.

Bölgede, bu yıl 5, gelecek yıl 10, bir sonraki yıl da 10 olmak üzere 3 yılda toplam 25 kuyu daha açılacak. Gaz çalışmaları ile beraber yürütülen petrol arama çalışmalarının da devam edeceğini belirten yetkililer, şu ana kadar yapılan çalışmalarda doğal gazın ardından petrolün de bulunma ihtimalinin yüksek olduğuni bildirdiler.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir