KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Aksiyon’da 20. yıl buluşması

Aksiyon’da 20. yıl buluşması

- İSTANBUL
10 Aralık 2013, Salı

Haftalık haber-yorum dergisi kulvarında en etkili yere sahip olan Aksiyon dergisi, 20. yaşına girdi.

Aralık 1994’te yayın hayatına başlayan dergiye geçmişten günümüze kadar emek veren yönetici, yazar, muhabir ve basın emektarları önceki gün buluştu. Zaman Gazetesi’nin Yenibosna merkez binasında gerçekleştirilen yıldönümü kutlamasında Aksiyon’un ilk günlerinden bugüne gelmesi canlı şahitlerin ağzından anlatıldı. Gecenin açış konuşmasını Aksiyon Genel Yayın Yönetmeni Bülent Korucu yaptı.

Korucu, yazar Cemil Meriç’in “Dergi, hür tefekkürün kalesidir. Bizde hazin bir kaderi var dergilerin; çoğu bir mevsim yaşar, çiçekler gibi. En talihlileri bir nesle seslenir.” sözü ile konuşmasına başladı. Meriç’in bu sözünü üzerlerine aldıklarını söyleyerek, arşiv değeri olan kalıcı izler bırakmak istediklerini dile getirdi. Türkiye’de dergiciliğin zor ve cesaret isteyen bir iş olduğunu vurgulayan Korucu, “Dergicilik yapılmaz, mecmua okunmaz’ önyargılarının zihinleri esir aldığı bir coğrafyada, sabır ve sebatla direniyor, cepheyi terk etmiyoruz. Sizden devraldığımız bayrağı düşürmeden hep yukarıda taşımaya çalışıyoruz.” dedi. Kapanan ve kulvar değiştiren dergilerin moral bozduğunu söyleyen Bülent Korucu, “Aksiyon’un tiraj raporları ve dosyalarımıza kamuoyu alakasını gördükçe yeniden ‘vira bismillah’ deyip yola koyuluyoruz.” şeklinde konuştu. Korucu, Aksiyon dergisinin,  28 Şu-bat’ın zor günlerinde dahi, haber dergiciliğini başarı ile yerine getirdiğini ifade ederek, bundan sonraki süreçte de Aksiyon’un yalnız bırakılmamasını istedi.

Dumanlı: Dergicilikte 20 yılı doldurmak kolay değil

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Erkem Dumanlı da gecede haber dergiciliğinin zorluğuna değindi. Türkiye’de insanların okuma derinliğinin azlığı sebebiyle düşünmeye sevk etmeyen çerez gibi haber modelinin çok yaygın olduğunu anlatan Dumanlı, Aksiyon örneğinin bir başarı öyküsü olduğuna dikkat çekti. Aksiyon dergisinin artık bir mektep olduğunu vurgulayan Dumanlı ayrıca, “Bir yıl değil iki yıl değil on yıl değil 20 yıl dergicilik yapmak, hele hele Türkiye’de yapmak çok kolay bir şey değil, arkadaşımızla gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Mustafa Başarı (Dönemin Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni): “Enerjik bazı arkadaşların, bir iki yıldan önce çıkmaz dediği dergiyi iki ayda çıkardık. Biz sadece onları teşvik ettik, ne mutlu bize ki dergi bugünlere geldi.” dedi.
Yazar Mahmut Nedim Hazar, plaketini Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdür Yardımcısı Mehmet Kamış’ın elinden aldı.
 

En uzun çalışan muhabire plaket

Aksiyon’un ilk çıkarılış döneminde görev yapan isimler gecede hatıralarını paylaştı. Derginin kuruluşundan bugüne kadar görev yapan üç isim, gazeteci-yazar Cemal Kalyoncu, Yazı İşleri Müdürü Necati Kola ve yazar Mahmut Nedim Hazar ile bir trafik kazasında hayatını kaybeden Aksiyon’un eski Haber Müdürü merhum Ömer Erturgut’un eşi ve çocuklarına plaket takdim edildi. Geceye katılamayan yurtdışındaki eski çalışanlar ise video gönderdi. Davetlilere Aliya İzzet Begoviç’in kapak yapıldığı Aksiyon’un ilk sayısının tıpkı basımı hediye edildi. 20. yaş pastası kesildikten sonra hatıra fotoğrafı çektirildi.

Feza Yayın Grubu İmtiyaz Sahibi Ali Akbulut, Cihan Haber Ajansı Müdürü Abdülhamit Bilici, Today’s Zaman Genel Yayın Müdürü Bülent Keneş,  Bugün Gazetesi Genel Yayın Müdür Yardımcısı Mehmet Yılmaz, Medya Etik Konseyi Derneği Başkanı Halit Esendir, dönemin Aksiyon Dergisi Haber Müdürü Mahmut Çebi ve derginin danışmanlığını yapan Yalçın Çetinkaya ile çok sayıda davetli geceye katıldı.

Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Akbulut, Aksiyon’un eski Haber Müdürü merhum Ömer Erturgut’un eşi ve çocuklarına plaket takdim etti.

Aksiyon hem okul hem de ekol

Aksiyon’dan yolu geçen eski çalışanlar bu özel gecede anılarını ve dergiyle ilgili görüşlerini paylaştı. Bir dönem dergide Genel Yayın Yönetmenliği’ni yapan Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Yılmaz, “Aksiyon’da Türkiye’deki gelişmelere paralel olarak ülkenin önüne ışık tutacak dosyalar çalışılıyor. Her dönem kendini aşan ve kendisiyle yarışan Aksiyon, bir ekol ve okul.” dedi. Zaman ve Aksiyon yazarı Ahmet Turan Alkan ise delikanlılığını idrak eden derginin artık kemalat yıllarına geldiğini söyledi. Alkan, “Arkasında iyi bir sicil ve mühim bir gazetecilik tecrübesi bıraktı.” yorumu yaptı. Aksiyon’un ilk Yazıişleri Müdürü  Hasan Sutay, “Dünyanın önde gelen ülkelerinde haber dergileri, gazetelerden daha etkilidir. Aksiyon dergisinin şanssızlığı Türkiye’de bu alanda rekabet edecek bir rakibinin olmaması.” ifadelerini kullandı.

Niğdeli Habib Yüksel tam 20 yıldır Aksiyon Dergisi’ne abone.  Derginin bütün sayılarını okuyan ve ilk sayıdan itibaren arşivleyen Yüksel, plaketini Aksiyon yazarı Mahmut Nedim Hazar’ın elinden aldı.
 

AKSİYON ONLAR İÇİN NE İFADE EDİYOR
 
Aksiyon çalışanlarına '' Aksiyon sizin için ne ifade ediyor?'' diye sorduk. İşte cevapları

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir