KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Alkol yasası ne getiriyor? [HABERİ İZLE]

Alkol yasası ne getiriyor? [HABERİ İZLE]

10 Eylül 2013, Salı

Alkollü araç kullananlara para ve hapis cezası verilecek. Alkolmetreye üflemeyene 2 bin lira ceza verilecek, sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınacak.

Alkollü sayılma sınırı 0,5 promile düşürüldü. Sınırı aşanlara 700 lira para cezası verilecek ve sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınacak. Hususi otomobil dışındaki araçları alkollü olarak kullanan sürücüler bakımından promil alt sınırı 0,21 olarak uygulanacak.

Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülere 3 bin 600 TL idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi 5 yıl süreyle geri alınacak.

Özel araçların sürücü koltuklarında da sigara içilemeyecek.

Alkollü içki reklamı yapılamayacak.

Alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılamayacak. Gece içki satanlara 20 bin lira ile 100 bin lira arasında para cezası uygulanacak.

Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.

Eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre mesafe bulunacak. Mesafe şartı turizm belgeli işletmeler için uygulanmayacak.

18 yaşın altındakilere içki satışı yapılamayacak.

Alkollü içkilerin ambalajı üzerine zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak.

Otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir