KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Bayılan futbolcu kalp hastası çıktı

Bayılan futbolcu kalp hastası çıktı

25 Eylül 2008, Perşembe   17:54

Eskişehir'de futbol karşılaşmasında birkaç defa bayılan amatör futbol takımı oyuncusu tedavi amacıyla gittiği Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kalp hastası olduğunu öğrendi.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Tünerir, düzenlediği basın toplantısında, kentte bir amatör futbol takımında oynayan Muhammed Engiz'in (22) son günlerde yaşadığı bayılma olaylarının artması üzerine kontrol amaçlı hastaneye başvurduğunu, Kardiyoloji servisinde tetkikleri yapılan sporcunun kalp krizi geçirme riskinin yüksek seviyede bulunduğunun tespit edildiğini söyledi.

Sporcunun akciğerine giden ana damar yollarında ileri derecede bir daralmanın meydana geldiğinin tespit edildiğini ve doğuştan kalp hastalığı bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Tünerir, şöyle konuştu:

''Engiz, yaklaşık 3 saat süren bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Eğer geç kalınsaydı futbolcu olan bu kişi bir gün sahalarda ansızın kalbine yenik düşecekti. Risk faktörü oldukça yüksekti. Bayılmaları olmasıydı belki de Muhammed kalp hastası olduğunun farkına varamayacaktı. Kalp hastalıkları konusunda toplumumuzda periyodik sağlık taramalarının yapılmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Basında bazı örneklerini gördüğümüz spor yapan genç kişilerdeki ani ölümlerin bir diğer nedeni de sporcu kalbidir. Sporcu kalbi, ağır antrenman yapmış kişilerde kalp odalarında kalp kasının aşırı büyümesi sonucu meydana gelir ve bu da ani ritm bozukluklarına sebep olabilmektedir. Aşırı efor gerektiren spor dallarıyla uğraşan sporcular da risk altında olabilirler. Bu kişilerin de periyodik kalp kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.''

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir