KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Çanakkale’ye Anzak ilgisi her yıl azalıyor

Çanakkale’ye Anzak ilgisi her yıl azalıyor

Çanakkale’ye Anzak ilgisi her yıl azalıyor
27 Nisan 2013, Cumartesi

Çanakkale Kara Savaşları’nı anma törenleri kapsamında yapılan Şafak Ayini’ne katılım her geçen yıl azalıyor.

Avustralya ve Yeni Zelandalılar (Anzak) tarafından Arıburnu önündeki Anzak Koyu’nda 25 Nisan günü yapılan ayine daha önce 10 bin olan katılım, geçen yıl 7 bine, bu sene ise 5 bine kadar düştü. Bölgeye gelen ziyaretçilerin de Çanakkale ekonomisine hiçbir katkı sağlamadığı belirtildi. Yetkililer, her yıl sayının ciddi oranda azalmasını yaklaşan 100. yıla bağlıyor. 2015’te 100. yılını dolduracak olan Anzak Günü’ne 70 bin civarında Avustralya ve Yeni Zelandalının gelmek istediği öğrenildi. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, sadece 24-25 Nisan için bu kadar sayıyı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Şafak Ayini için 10 bin civarında kişiyi kabul edeceklerini belirtti.

Esnaf ise her yıl gelen binlerce Anzak’ın şehirdeki ekonomiye katkı sağlamamasından dertli. Ziyaretçilerin, şehir merkezine uğramadan yollarına devam etmesini, turizm şirketlerinin tavrına bağlıyorlar. Tur şirketleri, akşam Anzakları alıp Gelibolu Yarımadası’ndaki tören alanına götürüyor. Sabah düzenlenen ayine katıldıktan sonra hiçbir yere uğramadan tekrar götürüyorlar. Konaklama olmadığı için de gelenler, ekonomiye katkı sağlamıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir