KAPAT
Haberler / GÜNDEM / ‘Canlar yerine camlar kırılsın’ diyen emniyet müdürü istifa etti

‘Canlar yerine camlar kırılsın’ diyen emniyet müdürü istifa etti

‘Canlar yerine camlar kırılsın’ diyen emniyet müdürü istifa etti
TUNCELİ EMNİYET MÜDÜRÜ HAYATİ YILMAZ’IN YAKIN ÇEVRESİNE, “MESLEKÎ OLARAK İSTİFA ETMEYE MECBUR KALDIM.” DEDİĞİ ÖĞRENİLDİ.
- TUNCELI
21 Mart 2014, Cuma

Emniyet’teki tasfiyelere tepki olarak istifa eden Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder’den sonra bir istifa da Tunceli’den geldi. Berkin Elvan için, ‘Hoşçakal Berkinim, Canlar değil camlar kırılsın’ diye tweet atan Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz görevinden ayrıldı.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından Emniyet’te başlayan tasfiyeler ve baskılar, beraberinde üst düzey istifaları da getirdi. Dün Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz görevinden ayrıldı. 10 Kasım 2011’de Tunceli’ye atanan Yılmaz, “Tamamen kendi irademle istifa etmeyi uygun gördüm.” dedi. Tunceli Emniyeti’nde başarılı bazı isimlerin görevden alınması için Yılmaz’a baskı yapıldığı ileri sürülerken, bu talepleri geri çeviren Yılmaz’ın ısrarlar karşısında istifaya karar verdiği öğrenildi.

Hayati Yılmaz, İstanbul’daki Gezi olaylarında yaralandıktan sonra aylarca komada kalan Berkin Elvan’ın ölümünün ardından attığı tweet’te, “Ülkemin başı sağ olsun rahat uyu kısa ömür. Söylesek gidenleri geri getirmez ama dilimiz. Bizler de anne babayız, bizim de yandı ciğerimiz, Berkin Elvan ölümsüzdür, hoşçakal Berkinim. Canlar yerine camlar kırılsın.” diye yazmıştı. Tunceli’de Berkin Elvan’ın ölümünü protesto sırasında polis memuru Ahmet Küçüktağ’ın şehit olmasının ardından Yılmaz, yine bir tweet atarak, duygularını dile getirmişti: “Bir yiğit vatan evladını daha kalbimize gömdük. Şehidimizin muhterem annesi, babası, kederli eşi sevgili Gülşah kızım, hakkınızı helal ediniz. Şiddete karşı emanetinizi koruyamadım. Rahat uyu kardeşim.”

    Hayati Yılmaz’ın Genel Müdürlük tarafından kabul edilen istifası, Emniyet’te üçüncü deprem özelliğini taşıyor. Daha önce de Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanı Ünal Acar ve Hakkâri Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ayrılmıştı. Edinilen bilgilere göre, Yılmaz’a Tunceli Emniyeti’nde bazı isimlerin görevden alınması yönünde baskılar yapıldı. Ancak Yılmaz, bu taleplere uzun süre direndi. Baskıların devam etmesi üzerine istifa dilekçesini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sundu.

    20 gün önce istifa eden Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, tasfiyenin zulme dönüştüğüne dikkat çekmişti. 17 Aralık’tan itibaren teşkilat personelinin sürekli horlandığını, itilip kakıldığını, sürgünlere yollandığını belirten Ergüder, istifa dilekçesinde şu ifadelere yer vermişti: “Tekrar tekrar yapılan tayinlerle personelimiz ve aileleri işyerinde, lojmanda ve toplumda baskı ve zan altında bırakılmaktadır. Kış aylarında aniden tayini çıkan personel neredeyse yerine bile oturmadan 3. ve 4. kez günübirlik yeni bir yere tayin edilmekte, teşkilatın kurumsal hafızası haksız biçimde silinmektedir.”

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir