KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Çete liderine 39 yıl hapis istemi

Çete liderine 39 yıl hapis istemi

11 Mart 2008, Salı   15:14

Kocaeli polisinin düzenlediği 'Albatros' operasyonunda ele geçirilen 3 kilogram kokainle ilgili açılan davada savcı görüşünü açıkladı. Savcı, operasyonda suç örgütünün lideri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Abdullah Eskinoba hakkında 39 yıla kadar hapis cezası istedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Abdullah Eskinoba ile birlikte 4 tutuklu sanık katıldı. Eskinoba, adliyeye tekerlekli sandalye ile alındı. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, polisin aldığı istihbarat ile Nurettin Polat adlı şahsın uyuşturucu madde ticareti yapacağının belirlenmesi üzerine teknik takip başlatıldığını kaydetti.

Örgütün yurt dışından temin ettiği uyuşturucuyu Van'a götürerek firari Raif Eçeri'ye oradan da İran'da bulunan "İkram" isimli şahsa ulaştırıldığının telefon görüşmelerinden anlaşıldığı ifade edildi. İran'a götürülen ilk parti uyuşturucunun yakalanamadığı, ikinci partinin ise Abdullah Eskinoba'nın yurt dışı bağlantısı kullanılarak Belçika ve Bulgaristan'dan getirileceğinin tespit edilmesi üzerine polisin çalışmalarını genişlettiği anlatıldı. Teknik takip sonucu, şüpheli Abdullah Esinoba'nın, Raif Eçeri'yi arayarak uyuşturucu maddenin hazır olduğunu söylemesi üzerine 10 Şubat 2007 tarihinde 3 kilo kokainin Van'a götürülmesi için Raif Eçeri'nin kardeşi Süleyman Eçeri ve kızı İran Eçeri'nin uçakla İstanbul'a geldiği belirlendi. 12 Şubat 2007 tarihinde Salih Eskinoba, Süleyman Eçeri ve İran Eçeri'nin "Sarı" lakaplı şahıs ile buluşarak, buradan kokainin bulunduğu yere gidecekleri, İran Eçeri'nin kokaini karnına saklayarak alacağı tespit edildi.

Fiziki takip sonucu, Salih Eskinoba'nın Süleyman Eçeri ve kızı İran Eçeri'yi alarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü karşısındaki taksi durağına gittikleri belirlendi. Şahısların bir süre sonra buradan ayrıldıkları anlatıldı. Süleyman Eçeri'nin, Abdullah Eskinoba ve Raif Eçeri ile yaptığı telefon görüşmelerinde birer kiloluk paket haline getirilen ve kızının vücuduna sarılan uyuşturucunun belli olduğu için almadıklarını söylediği kaydedildi. Bunun üzerine Nurettin Polat ve Medine Polat, İstanbul'a gelerek uyuşturucunun bulunduğu Fatih'teki adresten siyah poşetle ayrıldı. Poşette uyuşturucu madde olup olmadığını tespit edemeyen polis, şüphelilere müdahale etmedi. İstanbul'dan Gebze'ye giden şüpheliler16 Şubat tarihinde Van'a gitmek üzere terminalde beklerken uyuşturucu madde ile birlikte yakalandığı anlatıldı.

İran Eçeri'nin kendi isteğiyle uyuşturucuyu taşımaktan vazgeçtiği gerekçesiyle beraatını isteyen savcı, örgüt lideri olduğu ileri sürülen Abdullah Eskinoba'nın ise "örgüt kurmak ve kokain ticareti yapmak" suçlarından 13 yıldan 39 yıla kadar hapisle cezalandırmasını talep etti. Salih Eskinoba, Süleyman Eçeri, Nurettin Polat ve Medine Polat'ın da "örgüte üye olmak ve uyuşturucu ticareti yapmak suçlarından 12 yıldan 36 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Sanıklara savunmalarını hazırlamaları için süre veren mahkeme duruşmayı erteledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir