KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Ela bebek, annesinin karaciğeriyle hayat buldu

Ela bebek, annesinin karaciğeriyle hayat buldu

29 Ağustos 2012, Çarşamba   12:33

Antalya'da doğuştan karaciğer sirozu olan 1,5 yaşındaki Ela bebek, annesinden aldığı 125 gramlık karaciğer ile hayat buldu.

Antalya'da bir firmada şoför olarak çalışan Kadir Bakır ile Emel Bakır'ın tek çocukları olan Ela Bakır, 8 aylıkken tatile gittikleri Erzurum'da aşırı kusma ve halsizlik nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Burada yapılan tedavinin ardından Antalya'ya dönen Bakır çifti, Ela bebekteki kusma ve halsizlik şikayeti devam edince kızlarını Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürdü. Burada yapılan tetkiklerde Ela bebeğin doğuştan karaciğer sirozu olduğu tespit edildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 10 aydır takip altında bulunan Ela bebeğin, karaciğerinde kanama oluşunca doktorlar yaşaması için nakil olması gerektiğini bildirdi. Ela bebeğin yaşaması için gereken karaciğeri vermek için anne Emel Bakır gönüllü oldu. Medical Park Antalya Hastanesi'nde yapılan hazırlıkların ardından hastanenin Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve merkezde görevli Opr. Dr. Sabri Tekin başkanlığındaki ekip tarafından annenin karaciğerinin 8 de birini oluşturan 125 gram ağırlığındaki karaciğer parçası, Ela bebeğe nakledildi. Ameliyatın ardından hayat bulan Ela bebek, doktorunun ve annesinin kucağında mutluluk pozu verdi.

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuk yaşlardaki karaciğer nakillerinde normalde karaciğerin 4'te birinin alındığını ve çocukların nakil için 10 kiloya ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Ela bebeğin hastalığının ilerlemesi nedeniyle 8,5 kilo ağırlığındayken nakli gerçekleştirdiklerini ifade eden Demirbaş, ''Annesinin karaciğerinin 4'te biri 250 gram yapıyordu. Ela'ya o karaciğeri o şekilde taksaydık karnının tamamı karaciğer olacaktı. Damarların birbirine bağlanması mümkün olmayacaktı. O nedenle 8'te birini aldık. Ela'nın sağlık durumu çok iyi. Karaciğer ve diğer organ fonksiyonları normale döndü. Bir kaç gün içinde taburcu edeceğiz'' dedi.

Bebeğine karaciğeriyle hayat veren anne Emel Bakır ise kızının sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu kaydetti. Sıkıntılı günleri atlattıklarını belirten Emel Bakır, ''Riskli bir ameliyattı. Ancak kızım zor bir ameliyatın altından sağlıklı bir şekilde kalktı. Çok mutluyum. Allah onu bize bağışladı'' dedi

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir