KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Elbistan’da tansiyon düşmüyor

Elbistan’da tansiyon düşmüyor

7 Haziran 1995, Çarşamba

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde evli iki kadının bir süre önce ortadan kaybolmasıyla başlayan olaylar, yeniden alevlendi.

1 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı. Olayların yatıştığı bir sırada bazı kişilerin, önceki gün meydana gelen karakol saldırısına karıştığı gerekçesiyle emniyete götürülmesi ve dövüldüğü yolundaki iddialar, Elbistan’da gerginliğe yolaçtı. Olayı protesto eden bir grup, bu sefer de Çarşı Karakolu’na taşlı sopalı saldırıda bulundu. Bu sırada açılan ateş sonucu biri ağır 4 kişi yaralandı. Yeğeninin yaralandığını öğrenen Hikmet Soysal adlı bir kişi, evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı devlet hastanesinde hayatını kaybetti.

Olaylar sırasında öğrenci oldukları belirtilen Erhan Ölker (12), Cemal Keleşoğlu (19) ve Mevlüt Garipoğlu (17) çeşitli yerlerinden yaralandılar. Olayların çıkmasında ihmali olduğu iddiasıyla görevinden alınan Emniyet Müdürü Mustafa Buğra’nın yerine Selim Kılıç atandı.

Kahramanmaraş Milletvekili Esat Bütün, bir basın toplantısını düzenleyerek, halkı sağduyuya davet etti. Esat Bütün, halkın tahriklere kapılmamasını, şer güçlerin oyunlarına gelinmemesini istedi ve halkı bilinçli hareket etmeye çağırdı. Olayları yatıştırmak için yoğun gayret gösteren K. Maraş Vali Vekili Hulusi Gülşen, Kaymakam Şükrü Görücü, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Üstün, Belediye Başkanı H. Abdullah Dede ve Emniyet Müdürü Selim Kılıç, halkın tahriklere kapılmamasını istediler.

Yetkililer, bu tür olayların hem devlet, hem de emniyet güçlerine zarar verebileceği gibi Elbistan halkının da aleyhinde olacağını kaydettiler. Elbistan’a gelen 172. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeraral Kudret Cengiz, olayların başlamasından bu yana vatandaşlardan gözaltına alınanların olmadığını kaydederek bundan sonra uyarıları dikkate almayanların DGM’ye gönderileceğini belirtti.

Bilindiği gibi, Elbistan’daki olaylar, Kızılcaoba Mahallesi’ndeki Makbule ve Aysun Yüce adlı kadınların, polis memurları Hüseyin Eren, Hayrettin Cebeci ile Kamil Ermez tarafından üç gün alıkonulduğu iddiasıyla başlamıştı. Tahrikçilerin de kışkırtmasıyla Merkez Karakolu’na saldıran vatandaşlar, iki polis otomobilini de yakmışlardı. Bu arada kadınları alıkoydukları iddia edilen polis memurları Hüseyin Eren ile Kamil Ermez, K. Maraş Valiliği tarafından görevden alınmıştı. Olayın büyümesinde ihmali olduğu iddia edilen Emniyet Müdürü Mustafa Buğra görevden alındı.

Öte yandan, kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hikmet Soysal’ın cenazesi Asri Mezarlık’ta toprağa verildi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir