KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Elektronik sigara normali kadar zararlı

Elektronik sigara normali kadar zararlı

Elektronik sigara normali kadar zararlı
3 Ocak 2008, Perşembe

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, nikotin içeriği ve bağımlılık açısından elektronik sigaranın normal sigaradan farklı olmadığını vurguladı.

Akdur, "Sigarayı bırakmaya etkisi ispatlanmadı. Bu nedenle sigara bırakma aracı gibi sunulması yanlış." dedi. Sağlık Bakanlığı Ulusal Tütün Kontrol Komitesi üyesi de olan Recep Akdur, Sağlık Bakanlığı'nca elektronik sigara ve kartuşların yasaklanmasının yerinde ve sevindirici olduğunu dile getirdi. Bağımlılık açısından bakıldığında, elektronik sigaranın nikotin alışkanlığı olanların ihtiyaç duyduğu günlük nikotini almalarına fırsat tanıdığını kaydeden Akdur, böylece tiryakilerin nikotin bağımlılığının devam ettiğini belirtti. Akdur, "e-sigara, bağımlılara çekinmeden ve daha yüksek dozda nikotin alma fırsatı tanıdığı için alınan günlük nikotin dozunun artmasına ve bağımlılığın daha da kuvvetlenmesine neden olma tehlikesini de taşıyor." dedi.

Elektronik sigaranın, nikotinin zararları açısından bakıldığında normal sigaralar kadar tehlikeli olduğunu vurgulayan Akdur, bu sigarayla alınan nikotinin neden olduğu hastalıklar açısındanda hiçbir farkı olmadığının altını çizdi. Akdur, "e-sigarayla alınan nikotin de kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyona neden olmaktadır." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanmasını isterken, e-sigara kullanımı devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, elektronik sigaranın yeni bir düzenlemenin ardından satışının yapılacağını açıkladı. Sanayi Bakanlığı ise elektronik sigarayı Türkiye'ye getiren firmaların sertifikasyonlarını incelediğini belirtti. Belirsizlik ortamını dikkate alan uzmanlar, vatandaşa 'elektronik sigara kullanımına ara verin' çağrısında bulunuyor. Elektronik sigaranın mucidi, patent sahibi ve tek yetkili satıcısı RUYAN'ın Türkiye temsilcisi Selahattin Aygüler, "Böyle bir karar bize tebliğ edilmedi. Sanırım bu karar taklitler için alınmış bir karar." dedi.

e-sigara güvenli değil

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için elektronik sigaraların yasaklandığını söyledi. Bu ürünlerin kimi zaman 'haşere ilacı' olarak ithal edildiğine dikkat çeken Akdağ, ilgili bilim adamlarının da bu konuda resmi bir tavsiyede bulunmadığına dikkat çekti. TBMM Genel Kurulu'nda sigaranın kapalı mekanlarda yasaklanmasına ilişkin hazırlanan kanun tasarısının görüşmelerinde konuşan Akdağ, sigarayı bırakmaya yönelik nikotin sakızları ve nikotin bantları gibi ürünlerin bakanlık tarafından denetlendiğini ancak elektronik sigaranın bu işleme tabi tutulmadığını belirttti. Akdağ, "Şimdiye kadar bu ürünler Sağlık Bakanlığından izin alınmadan, ülkemize girişleri farklı şekilde olmuş. Haşere ilaçları adı altında bile ülkeye girdiğini tespit ettik. Bu ürünlerin güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için bakanlığımız böyle bir karar alıyor" diye konuştu. Bu arada, Sağlık Bakanlığı, elektronik sigara ile ilgili yasaklama talebinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygun bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Ankara, Zaman

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir