KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Endonezya'daki 8,6'lık depremde, dünya sallandı

Endonezya'daki 8,6'lık depremde, dünya sallandı

Endonezya'daki 8,6'lık depremde, dünya sallandı
12 Nisan 2012, Perşembe

Endonezya, dün 8,6 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Eyalet başkenti Açe'ye 431 kilometre uzaklıkta ve denizin 33 kilometre derinliğinde meydana gelen depremde can kaybı yaşanmadı.

Sarsıntının ardından Hint Okyanusu'na kıyısı olan 27 ülkede tsunami alarmı verildi. 4 saat sonra pek çok ülke için alarm kaldırılırken, tehlikenin Endonezya, Hindistan, Maldivler ve Sri Lanka için hâlâ geçerli olduğu duyuruldu. Depremden sonra yapılan tsunami uyarısı büyük endişe ve korkuya yol açtı. Okullar tatil edilirken, insanlar yüksek yerlere çıktı. Binlerce Endonezyalı ise Kur'an-ı Kerim yayını yapılan camilerde toplanıp dua etti.

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında dün yerel saatle 08.38'de 8,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Eyalet başkenti Banda Açe'nin 431 kilometre uzaklığında yaşanan depremin, denizin 33 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi. Singapur, Tayland, Malezya ve Hindistan'da da hissedilen deprem sonrası Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Hint Okyanusu'na kıyısı olan 27 ülkede tsunami alarmı verdi. Depremden 4 saat sonra pek çok ülke için alarm kaldırılırken, uyarının Endonezya, Hindistan, Maldivler, Sri Lanka ve Diego Garcia'da hâlâ geçerli olduğu kaydedildi. Halk arasında endişelere yol açan depremin ardından okullar tatil edilirken, halk şehirlerdeki yüksek yerlere çıktı. Camilerde toplanan binlerce kişi dua etti. Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ise Açe'de can ve mal kaybı olmadığını belirterek, "Tsunami tehdidine karşı alarmdayız." dedi. Aynı bölgede 26 Aralık 2004'te meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide 170 bini Açe'de olmak üzere 230 bin kişi hayatını kaybetmişti. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), 8,6'lık depremin ardından 6,5 ve 8,2 büyüklüğünde artçı sarsıntının olduğunu açıkladı. Ülkenin batısındaki Sumarta adasını yaklaşık bir metre yüksekliğinde tsunami dalgası vurdu. Endonezya afet kurumu, henüz kayıplar ile ilgili bilgi olmadığını belirtti. Sri Lanka ve Tayland, vatandaşlarını kıyı bölgelerinden çekilmeleri konusunda uyardı. Tayland'ın Phuket adasındaki uluslararası havaalanı geçici olarak kapatıldı. Sri Lanka hükümeti ülkenin doğusundaki Trigomali ve Batticaloa bölgesinde bazı yerleşim bölgelerinde tedbiren tahliye kararı aldı. Türkiye'nin Jakarta Büyükelçiliği, bölgede yaşayan Türk vatandaşlarından yaralanan ya da hayatını kaybeden olmadığını bildirdi. Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron, çıktığı Asya turunun Endonezya ayağında temaslarda bulunurken, depreme yakalandı. Cameron, ülkesinin depremden etkilenen bölgelere yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Cakarta, Banda Açe, İslamabad Cihan

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir