KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Ergenekon'da rektörler dalgası

Ergenekon'da rektörler dalgası

13 Nisan 2009, Pazartesi   09:30

Ergenekon'da 12. dalga operosyanları 18 ilde eş zamanlı olarak başlatıldı.60'a yakın gözaltının olduğu operasyonda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı ve Atatürkçü Düşünce Derneği şubelerinde arama yapıldı. Operasyon kapsamında Prof. Dr. Erol Manisalı, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Haberal, Giresun Üniversitesi rektörü Metin Öztürk ile eski rektörler Mustafa Yurtkuran, Ferit Bernay ve Fatih Hilmioğlu'da gözaltına alındı. Çok sayıda bilgisayara ve belgeye el kondu. İşte tüm detaylar...

20:25 ÇYDD ALANYA ŞUBESİ'NDEKİ ARAMA SONA ERDİ

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Alanya Şubesi'nde sürdürülen arama çalışmaları sona erdi.

Alınan bilgiye göre, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Şekerhane Mahallesi 1100 Sokak Balta İşhanı'nda bulunan ÇYDD şubesinde sabah saat 07.00'de başlattıkları arama çalışmalarını 19.45 sıralarında tamamladı.

Polis ekipleri, aramaların ardından yaklaşık 400 parçadan oluşan 5 çuval dolusu dokümanla binadan ayrıldı.

ÇYDD Alanya Şubesi Başkanı Nilgün Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Evrakı inceledikten sonra bize geri verecekler. Derneğimiz mühürlenmedi, normal çalışmalarımıza devam edeceğiz'' dedi.

19:20 İZMİR ÇYDD'DEKİ BELGE VE BİLGİSAYAR KAYITLARI 26 ÇUVALDA TAŞINDI

Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi'nde yapılan arama 11 saatte tamamlandı. Polis, dernekte el konulan belge ve bilgisayar kayıtlarını 26 çuvalda taşıdı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Kıbrıs Şehitleri Caddesi 1435 Sokak Kamer Apartmanı'nın 1. katındaki ÇYDD İzmir Şubesi'nde sabah 07.00'de başlattığı arama, saat 18.00 sıralarında tamamlandı. Polis, dernek şubesindeki tüm evrakların kopyaları ile 4 bilgisayarın da hard disklerindeki kayıtları CD'lere kopyalayarak aldı.

Polisin yaklaşık 11 saatte tamamladığı çalışmalarının ardından, toplanan belge ve dokümanlar, 26 çuvala konularak minibüslere taşındı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin oluşturduğu kordon altında taşınan çuvallar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Polisin dernek binasında arama sürdürdüğü sırada bazı parti ve sivil toplum kuruluşları, ÇYDD İzmir Şubesi önünde toplanarak, dernek yöneticilerine alkışlar ve sloganlarla destek verdi, basın açıklamaları yaptı. Kalabalık, evrakların götürülüşü sırasında da 10. Yıl Marşı'nı söyleyerek, alkışlarla protestolarını sürdürdü.

Dernek binasında yapılan aramanın ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan ÇYDD İzmir Şube Başkanı Gönül Kaya, polislerin savcılık talimatıyla dernek binasına geldiklerini, dernekteki öğrenci kayıtları, banka hesapları da dahil olmak üzere tüm evrakların örneklerini çıkardıklarını söyledi. Kaya, ''Her şeyi yasal yapıyoruz. Bu kadar uzun sürmesi, derneğimizin kuruluşundan bu yana her belgeyi arşivlememizden kaynaklanıyor. Biz kendimize güveniyoruz. Polisin çalışmasının sürdüğü sırada ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan'la mesajlaşabildik'' diye konuştu.

Kaya, derneğe çilingirle kapının açılarak girilmesinden üzüntü duyduklarını da belirtti.

18:04 Öğrencilerden tehlikeli slogan: Rektörümüz terör örgütü üyesi ise bizler de onun teröristleriyiz
Ergenekon soruşturması kapsamında Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın gözaltına alınmasının ardından rektörlük binasındaki aramalar sona erdi. Kanal B televizyonunda polisin yaptığı aramalar ise sürüyor.

Bu arada Başkent Televizyonu (Kanal B) önünde toplanan bir rup üniversite öğrencisi, Mehmet Haberal ile İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'nun gözaltına alınmasını protesto ediyor. Televizyon önüne toplanan öğrenci grubu binanın karşısındaki binaya tehlikeli bir afişi de astı. Alkışlar eşliğinde asılan afişte "Eğer rektörümüz bir terör örgütü üyesi ise bizler de onun teröristleriyiz." ifadeleri yer aldı.

Ayrıca CHP'li ve DSP'li vekillerin yanı sıra bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de Kanal B televizyonuna ziyarette bulundu. Çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ziyaretçiler, gözaltıları protesto etti. (CİHAN)

17:43 ÇYDD'nin iki yöneticisi daha gözaltında
ÇYDD şubelerinde yapılan aramalar sonucunda iki yönetici daha gözaltına alındı. Böylece, Şişli, Kadıköy, Kartap, Pendik ve Beyoğlu şube yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 5 kişi göaltına alınmış oldu.

17:25 -Türkan Saylan: Süreç ne kadar hukuki, anlamak mümkün değil

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında evinin aranmasını değerlendirirken ''Kimse muhalefet istemiyor, 'yanlış yaptın' lafını duymak istemiyor'' dedi.

Saylan, Arnavutköy'deki konutunda sabah saatlerinde başlayan aramanın bitmesinin ardından, evinin penceresinden yaptığı konuşmada, ''Türkiye'de bir dayanışmanın olduğunu ve hep beraber bir aile olduklarını ifade ederek, bunun bir demokratik hak olduğunu ve bu hakkı kullananların böyle cezalandırılmaması gerektiğini'' söyledi.

Saylan, ''Türkiye bir süreçten geçiyor. Bu ne kadar hukuki anlamak mümkün değil. Buradan memlekete hizmet ediyoruz. Kimse muhalefet istemiyor, 'yanlış yaptın' lafını duymak istemiyor'' diye konuştu.

Prof. Dr. Türkan Saylan, daha sonra gazetecileri evine davet etti. Saylan, hastanede tedavi gördüğünü ve hafta sonu iznine çıktığını belirterek, sabah 08.00'de evine gelen polislerin kendisine çok terbiyeli davrandığını kaydetti.

Polislerin elinde arama kararını okuduğunu belirten Saylan, polislerin yatak odasını, oturma odasını, mutfağı aradığını, evde bulunan kitapların dikkatlerini çektiğini, kendisinin yazdığı yazıları ve müzik kasetlerini topladıklarını anlattı.

''Soruşturmaların delillerle açılmadığını'' öne süren Saylan, ''Niye insanlar böyle delilden tutuklamaya veya aramaya gitmiyorlar da arayıp bir şeyler bulmaya çalışıyorlar? O zaman her evi aramaları lazım. Bir takım çapsız insanların ihbarlarıyla, imzasız mektuplarıyla bir yere varamazlar'' dedi.

Dernek olarak Atatürkçü bir kuruluş olduklarını anlatan Saylan, Türkiye'de darbe gözlemcilerinin olabileceğini ancak kendilerinin böyle bir yaklaşımı olmadığını söyledi.

17:22 Ergün: Savcıların gözaltıları neye göre yaptığını biz bilemeyiz
AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, 'Hiç kimse peşinen suçlu yada suçsuz ilan edilemez. Şandır'ın konuşmalarında çelişkli var. Konuşmasının başında Hükümetin gündemdeki sorunları örtmek için düzenlediği bir operasyondur' dedi, sonunda ise yargı sürecine saygılı olmak gerekir dedi. Madem yargı süreci ise hükümetin bu konuya ne dahli olabilir. Sayın Şandır'ın bu açıklamalarını yadırgadım.' dedi. Savcıların gözaltıları neye göre yaptığını biz bilemeyiz diyen Nihat Ergün, 'operasyon düzenlenen kişilerin AK Parti muhalifi olduğu, bu sebeple gözaltına alındıkları iddialarının tamamen boş iddialardır' dedi.

Ergün, 'CHP, konuyu ısrarla politize etmeye çalışıyor. Bırakalım yargı kendi işleyişi içinde görevini yapsın' şeklinde konuştu.

17:08 Kanal B'de arama sona erdi

Ergenekon soruşturması kapsamında Kanal B'de sabah saatlerinde bailayan arama çalışmaları tamamlandı. Şu dakikalarda tutanak tutuluyor.

17:01 Hemşehrileri Haberal'ın gözaltına alınmasını protesto etti
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Mehmet Haberal'ın hemşehrileri Emniyet Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Subaşı köyünden yaklaşık 30 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde Mehmet Haberal'ın gözaltına alınmasını protesto etti. Subaşı'ının eski ismi olan Haçapit köyünden olduklarını söyleyen eylemciler hemşehrileri Haberal, Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği sırada "Haberal sen bizim herşeyimizsin" şeklinde slogan attı. Grup, "Bilim tutuklanamaz. Üniversiteler sorgulanmaz." yazılı dövizler taşıdı.

16:53 ÇYDD'nin 4 şubesinde daha arama yapılıyor
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki 4 şubesinde başlatılan arama ve inceleme çalışmaları sürüyor.

Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında bu sabah ÇYDD'nin Anadolu Yakası'nda bulunan Kadıköy, Maltepe, Üsküdar ve Erenköy şubelerinde başlattığı arama ve inceleme çalışmaları halen devam ediyor.

Ataşehir, Kartal ve Pendik şubelerinde biten arama çalışmalarında ise polisin bazı evraklara, bilgisayar disketlerine ve derneğe ait cep telefonlarına el koyduğu öğrenildi.

16:46 Giresun Üniversitesi rektörü gözaltına alındı
Giresun Üniversitesinde yapılan arama çalışmalarının ardından üniversite rektörü Metin Öztürk gözaltına alındı.

16:41 Yurtkuran: Şeriatın kestiği parmak acımaz
Ergenekon soruşturması kapsamında, lüks villasında yapılan 9 saatlik aramanın ardından gözaltına alınan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan vekili ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, "Şeriatın kestiği parmak acımaz, ne diyelim. Devletimiz, milletimiz sağolsun" dedi.

16:24 ÇYDD Antalya şubesindeki arama tamamlandı
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antalya Şubesi'nde polis tarafından yapılan arama sona erdi.

16:39 DTP'nin Ergenekon'a bakışı değişmedi
Daha önce, Ergenekon için 'devlet içindeki iktidar mücadelesi' benzetmesinde bulunan DTP, bu konudaki duruşunu son operasyonda da korumaya devam ediyor. DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Ergenekon soruşturması kapsamında bugün yaşanan gözaltıları, hükümetin gündem değiştirmeye dönük bir çalışması olarak nitelendirdi.

16:23 Ankara'daki ÇYDD araması sürüyor
Çağdaş Yaşama Desteklem Derneği Ankara Şubesi'nde sabah saat 07.30'da başlayan polis araması halen devam ediyor. Sabah saatlerinde derneğin Ankara Şubesi'nde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince arama başlatıldı. Mithatpaşa Caddesi 54 numaralı binada bulunan dernek şubesine görevliler haricinde kimse alınmadı.

16:11 Rektör Öztürk, Veli Küçük'e 'emrinizdeyim' demişti
Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) soruşturmasında gözaltına alınan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, Ergenekon'un tutuklu sanığı Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'e 'Emrinizdeyim' sözleriyle gündeme gelmişti. Emekli Binbaşı olan Metin Öztürk, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından rektör olarak atanmıştı. Soruşturma dosyasındaki istihbarat raporlarına göre Öztürk, dinlemeye takılan telefon görüşmesinde Veli Küçük'e, "Sizin izniniz olmadan bir adım atmam. Her zaman emrinizde, hizmetinizdeyim." diyerek bilgi verdiği tespit edilmişti.

16:05 Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin: Ben de Ergenekoncuyum
Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, ''Prof. Dr. Mehmet Haberal, Prof. Dr. Türkan Saylan ve diğer aydınlar, demokratik, laik ve Atatürkçü düşüncelerinden dolayı göz altına alınıyorsa, daha önce de belirttiğim gibi ben de Ergenekoncuyum'' dedi.

Bilgin, yaptığı yazılı açıklamada, ''tarihin, aydınları susturmaya çalışan aymazlarla dolu olduğunu, ancak buna rağmen hep aydınlığın kazandığını'' belirtti.

Erklerin birbirini etkilediği bir ülkede, demokrasiden bahsedilemeyeceğini savunan Bilgin, ''Prof. Dr. Mehmet Haberal, Prof. Dr. Türkan Saylan ve diğer aydınlar, demokratik, laik ve Atatürkçü düşüncelerinden dolayı göz altına alınıyorsa, daha önce de belirttiğim gibi ben de Ergenekoncuyum. Ergenekon adının, yani bu kutsal topraklara çıkışın bir suç örgütünün simgesi haline getirilmesi ise düşündürücü ve vahim bir hatadır'' ifadelerini kullandı.

16:00 Ergenekon savcıları, Uğur Dündar hakkında sıç duyurusunda bulundu
''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten özel yetkili cumhuriyet savcılarının, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sunulan şikayet dilekçesinde kendilerine ''hakaret edildiği'' gerekçesiyle gazeteci Uğur Dündar ve avukatı Vural Ergül hakkında suç duyurusunda bulundukları belirtildi.

15:46 ÇYDD Trabzon şubesindeki arama sona erdi
Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesi'nde polislerce yapılan arama sona erdi. Gözaltına alınanın olmadığı aramada polislerin şubedeki bilgisayarların harddisklerine ve bazı evraklara el koyduğu bildirildi.

15:42 Haberal ve Hilmioğlu, İstanbul emniyetinde
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı şüpheliler İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştırıldı.

15:00 MHP'li Şandır: Kanal B'nin hukuk dışı bir eylem içinde olacağına ihtimal vermiyorum

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Erkenokon'' soruşturması ile ilgili olarak, ''Kanal B televizyonunun ve diğer birçok kişinin cumhuriyete karşı, laik devlet yapısına karşı hukuk dışı bir eylemin içinde olacağına ihtimal vermiyorum, kabul de etmiyorum'' dedi.

Şandır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin bugünkü gözaltılarla ilgili olarak düşüncelerini sorması üzerine, yargı sürecine ve sonucuna herkesin saygı göstermesi gerektiğini ısrarla vurguladıklarını söyledi. ''12. dalgada yaşadığımız bu soruşturmaların sonucunu da endişe ile izlemekteyiz'' diyen Şandır, şöyle devam etti:

''Endişemiz şudur: Siyasi iktidar gündemi değiştirmek isteğinde, gündemdeki problemlere cevap veremediği takdirde hemen yeni bir dalga başlıyor.

Türkiye'nin gündemi, AKP iktidarının Ermenistan sınır kapılarının açıp açmayacağı ve Azerbaycan ile yaşanan gerginliktir. Toplumda yaşanan endişelere hükümetin bir cevap vermesi lazım. Bugün de kabine toplantısı var. Toplum bunu beklerken sabah saat 07.00'den itibaren toplumca bilinen tanınan birtakım kişi ve kurumlarla ilgili yeni bir dalga başlatıldı. Sanki birtakım merkezler toplumun aklıyla, huzuru ile dalga geçiyorlar gibi bir görüntü var; bunu endişeyle karşılıyoruz. Kanal B televizyonunun ve diğer birçok kişinin cumhuriyete karşı, laik devlet yapısına karşı hukuk dışı bir eylemin içinde olacağına ihtimal vermiyorum, kabul de etmiyorum.''

Mehmet Şandır, yaşanan bu dalgalanmaları bir yargı süreci olarak saygıyla karşılamakla beraber siyasi iktidarın gündem değiştirmek için kullandığı endişesini taşıdığını ifade ederek, ''Bu sürecin tüm gerçekliği ile erken ortaya çıkmasını, bir suç varsa suçluların cezalandırılmasını ama topluma hizmet etmiş, başarmış insanların aynı kaba koyularak uzunca bir süre tutulmasını endişe vereceğini izliyoruz'' diye konuştu.

14:57 Prof. Dr. Erol Manisalı, gözaltına alındı

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında evinde arama yapılan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı, gözaltına alındı.

Prof. Dr. Manisalı'nın, Beşiktaş 1. Levent Sümbül Sokak'taki evinde polislerce başlatılan arama çalışması saat 14.40 sıralarında tamamlandı.

Manisalı'nın evinden önce 2 çuval içinde evrak ve bir valiz çıkartıldı. Bu sırada Manisalı da çıkartılarak bir polis otomobiline bindirildi.

Manisalı'nın gözaltına alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yola çıkartıldığı belirtildi.

Bu arada, arama çalışması yapılırken Manisalı'nın evine gelen ve avukat olduğunu ifade eden Mehmet Aytekin, evde arama yapan polislere kimliğini ibraz etti. Kısa bir süre dışarıda bekleyen Aytekin, daha sonra aramanın yapıldığı Manisalı'nın evine alındı.

Aytekin, eve girmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ulusal Kanal'ın avukatı olduğunu ve Manisalı'nın da bu kanalda program yapması nedeniyle geldiğini bildirdi.

14:50 Mehmet Haberal, İstanbul'da

Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal İstanbul'a getirildi.

Mehmet Haberal ve bazı zanlıları taşıyan THY uçağı, saat 14.00 sıralarında Atatürk Havalimanı'na indi. Körükten uzak bir noktaya çekilen uçağın yanına, yolcularla birlikte Haberal ve diğer zanlıları almak için otobüs yanaştı. Otobüsten ilk olarak, sivil polis eşliğinde Haberal ve diğer zanlılar indirildi. Mehmet Haberal ve zanlıları taşıyan polis aracı Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı.

Bu arada, Atatürk Havalimanı yetkililerinin basın mensuplarının aprona çıkmasına izin vermemesi nedeniyle basın mensupları iç hatlar terminali içerisinde Mehmet Haberal'ı görüntülemeye çalıştı.

14:50 Mustafa Yurtkuran'ın ofisi de arandı

Ergenekon soruşturması kapsamında Bademli'deki evi aranan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan vekili ve eski Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın UÜ'deki bürosunda da arama yapılıyor.

Alınan bilgiye göre, Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, UÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Nefroloji Bilim Dalı'nda görev yapan Prof. Dr. Yurtkuran'ın bürosunda sabah saatlerinde arama başlattı. Aramaların devam ettiği belirtildi.

14:05 Gözaltına alınan raktörler Cumhuriyet mitinglerinin müdavimiydi
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan rektörlerin, 2007 yılında tertiplenen ve şu an tutuklu bulunan Tuncay Özkan'ın başını çektiği Cumhuriyet mitinglerinin hızlı takipçileri arasında yer alması dikkat çekiyor.

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talimatı üzerine sabah saatlerinde gözaltına alınan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Başkent Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu, cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemek amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Ankara Tandoğan Meydanı'nda 14 Nisan 2007 tarihinde yapılacak 'Cumhuriyet'e sahip çıkma mitingi'ne yüksek katılım sağlamak için her türlü yönteme başvurmuştu.

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, mitinge öğrencileri götürmek için sınavları ertelemişti.

Mustafa Yurtkuran'ın başında bulunduğu Bursa Uludağ Üniversitesi, 14 Nisan 2007 tarihinde öğretim üyelerini Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapılan mitinge götürmek için harekete geçmişti.

Öğretim üyeleri, özellikle uzun süredir akademik kadro bekleyen birçok öğretim görevlisi ve asistanın söz konusu mitinge katılmak zorunda olduklarını aktarmıştı.

Bu arada katılımlar için tek tip cüppe hazırlandığı ancak bunun için ödenen paraların nereden karşılandığı öğrenilememişti. .

14:03 Yurtkuran operasyonu bekliyormuş
CHP Bursa Milletvekili Adbullah Özer, Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Vekili ve eski Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ı ziyaret etti. Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Özer, Mustafa Yurtkuran'ın, "Böyle bir şey olacağını bekliyordum. Ülkedeki tüm Atatürkçüleri ve Cumhuriyetçileri topluyorlar" dediğini aktardı.

Yurtkuran'ın Bademli Mahallesi 23. Sokak'taki evinin önüne gelen arkadaşları arasında eve girmesine izin verilen CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, yaklaşık 45 dakika kaldığı evden çıktı. Gazetecilere kısa bir açıklamada bulunan Özer, Mustafa Yurtkuran'ın eşi Merih Yurtkuran ve oğlu ile birlikte içerde olduğunu söyledi. Yurtkuran'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Özer, moralinin de yerinde olduğunu kaydetti.

13:55 Ayşe Yüksel Havaalanında gözaltına alındı
Ergenekon soruşturmasında Van'daki evi polis tarafından aranan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel, uçağa binmek üzere gittiği Sabiha Gökçen Havaalanı'nda gözaltına alındı. Yüksel'in Van'a gitmek için bilet aldığı öğrenildi.

Eski YYÜ Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Ayşe Yüksel, daha önce Rektör Prof. Dr Yücel Aşkın hakkında açılan davada da yargılanıyordu. Kendisi ile ilgili iddiaların bulunduğu dosya Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görevsizlik kararı nedeniyle Van 1. Ağır Caza Mahkemesi'ne gönderilmişti. 1. Ağır Caza Mahkemesi'nin de soruşturma izni amacıyla YÖK'e gönderdiği söz konusu dosya halen burada bekliyor.

13:50 Gürsel Tekin: Partim ve şahsım adına Türkan Saylan'a sahip çıkmak için geldim
umhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Ergenekon soruşturması kapsamında evinde arama yapılan Türkan Saylan'a partisi ve şahsı adına sahip çıkmak için evine geldiğini söyledi. Tekin, "Saylan'a yapılan muamele bizi üzmüştür." dedi.

13:36 ÇYDD Alanya şubesinde de arama yapılıyor
Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Alanya Şubesi'nde de arama yapılıyor. Alanya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sabah saatlerinde derneğe baskın düzenledi. Binada kimse olmadığı için ÇYDD Alanya Şubesi Başkanı Nilgün Özcan'ın evine gidildi. Özcan'ı yanlarına alan ekipler, dernek binasını açtırarak aramalara başladı. Bine yakın belgeyi incelemeye alan ekipler, derneğin Şekerhane Mahallesi, 1100 Sokak Balta İşhanı'nda bulunan şubesinde aramalarını sürdürüyor. Dernek binasında bulunan 1 bilgisayarın hard diski ile Fikret Kızılok, Kenan Doğulu ve Fazıl Say'ın CD'lerine el konulduğu öğrenildi.

13:32 Hiç kimse devletten, milli iradeden daha üstün değildir
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin, ''Esas olan bu işlerin insanlara işkence yapılmadan, insan haysiyetini zedeler bir şekilde herhangi bir duruma sebebiyet vermeden sürdürülebilir olmasıdır'' dedi.

Yazıcı, Türk Kalp Vakfı tarafından Point Otel'de düzenlenen ''21. Türk Kalp Haftası''nın açılış töreninin ardından gazetecilerin ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

''Soruşturmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Yazıcı, şu yanıtı verdi:

''(Değerlendirme konusu olabilecek bir durum yok) diye düşünüyorum. Tahkikat, soruşturma çok yoğun bir şekilde derinlemesine sürdürülüyor. Kanıtlar, belgeler, ilgili görevli, yetkili savcıların elinde. Onların elindeki belgeler biz de olmadığına göre, bizim yapılan işler hakkında 'şöyle' veya 'böyle' bir şey söylememiz mümkün değil. Bunlar kanunlara göre yürütülen, savcıların görev alanına giren konular.

Nihayet, derleyip toparlayacaklar, sonuçta suç varsa, kanıt varsa mahkemeye gider. Mahkeme de hükmü verir. Esas olan bu işlerin insanlara işkence yapılmadan, insan haysiyetini zedeler bir şekilde herhangi bir duruma sebebiyet vermeden sürdürülebilir olmasıdır. Türkiye her alanını açık hale getirmek zorundadır. Hiç kimse devletten, milli iradeden daha üstün değildir. Bunun ötesinde suç işleyenler varsa yetkili organlar adli makamlardır. Onlar da gerekeni yapacaktır. Bekleyelim. Türkiye iyi yoldadır. İyiye doğru gidiyoruz.''

13:07 Operasyonun ipuçları ikinci iddianamede

Ergenekon'un ikinci iddianamesinde sanık Tuncay Özkan'da ele geçirilen belgelerde; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) Başkanı Gülseven Yaşer'in Sivil Toplum Kuruluşları Birliği'nin (STKB) yöneticisi konumunda bulundukları ifade ediliyor. STKB'ye dahil olmayan dernek ve vakıf yöneticilerinin ölümle tehdit edildiğinin öne sürüldüğü belgelerde, "Eski Dev Genç militanlarının cirit attığı, PKK'lıların hüküm sürdüğü, Dünya Kiliseler Birliği dahil birçok yabancı kuruluştan aldıkları milyonlarca doları çıkarlarına hizmet ettiren bu girişime dur denilmelidir." ifadesi dikkat çekiyor.

13:08 Yurtkuran'ın evinde yapılan arama sona erdi
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve eski Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın evinde yapılan aramanın tamamlandığı öğrenildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İstanbul ve Bursa emniyet müdürlüklerine bağlı terörle mücadele ve istihbarat şube müdürlükleri ekipleri, Yurtkuran'ın Bademli Mahallesi 23. Sokak'taki 3 katlı evinde sabah saatlerinde başlattıkları arama çalışmalarını tamamladı.

Prof. Dr. Yurtkuran'ın Bursa Adli Tıp Kurumu'nda sağlık muayesinden geçirildikten sonra polis ekiplerince İstanbul'a götürüleceği bildirildi.

13:06 Vandaki aramalar sona erdi
ÇağdaŞ Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ndeki bürosunda yapılan arama sona erdi. Prof. Dr. Yüksel'in ofisinde sabah saat 07.00'da başlatılan ve emniyet müdürlüğüne bağlı çeşitli şubelerdeki 10 kişilik uzman ekip tarafında yapılan arama 5 saat sürdü. Aramada, ofiste bulunan dosya, bilgisayar ve çeşitli dokümanlara el konuldu.

13:06 ÇYDD Adana şubesindeki arama sona erdi
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) Adana şubesindeki arama sona erdi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, sabahın erken saatlerinden itibaren Çınarlı Mahallesi'ndeki dernek binasında başlatılan aramalar tamamlanırken, gözaltına alınan olmadı.

Güvenlik güçlerinin, bilgisayar harddiskleri ve bazı belgeleri doldurdukları koli ve poşeti, incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğüne götürdü.

13:05 Kabal B önünde Samanyolu'na engelleme
Kanal B önünde toplanan protestocu kalabalık, Samanyolu Televizyonu'nun canlı yayınını engelleme girişiminde bulundu. Kanal B çalışanları, canlı yayın yapmaya çalışan Samanyolu ekibine karşı alkışlı, ıslıklı protestoda bulundu ve yayını engellemeye çalıştı.

12:57 Haberal ve Hilmioğlu, İstanbul'a gönderildi
Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal ile İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderildiler. (CİHAN)

12:52 Giresun Üniversitesi rektörünün odası aranıyor
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk'ün odasında arama yapılıyor.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Kale Mahallesi'nde bulunan Rektörlük binasına iki adet araçla, saat 12.00 sıralarında gelen Giresun Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Rektör Prof. Dr. Öztürk'ün odasına çıktı. Ekiplerin, Öztürk'ün odasında arama yaptığı belirtildi.

Arama yapıldığını duyan bazı öğretim üyeleri bina önünde toplanırken, basın mensuplarının içeri girmesine izin verilmiyor.

Emekli bir asker olan Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, 18 Mart 2008 tarihinde, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü nedeniyle üniversitede düzenlenen bir konferansta, ''Ergenekon'' sanığı Veli Küçük ile yaptığı görüşmeler nedeniyle, kendisinin de Ergenekon soruşturması içine çekilmek istendiğini öne sürmüştü.

12:51 Diyarbakır'da 3 kişi gözaltına alındı
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Diyarbakır Şubesi'ndeki operasyonlar kapsamında 3 kişi gözaltına alındı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Diyarbakır Şubesi'nde sabah saatlerinde Ergenekon soruşturması kapsamında başlayan arama çalışmaları saat 12.00 itibariyle sona erdi. Yetkililer, operasyon kapsamında 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Aramalar sırasında derneğe ait bazı evraklara el konulduğu belirtildi. (CİHAN)

12:50 Gözaltına alınanlar emniyete getirildi
Ergenekon'un son dalgasında gözaltına alınanlardan 18'i İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Öncelikle Fatih Kamu Sağlığı Merkezi'nde sağlık kontrolünden geçirilen bu kişiler arasında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile ÇYDD Pendik Şube Başkanı Şeyda Eşsiz'in de bulunduğu öğrenildi.

Bu kişiler, sağlık kontrollerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne alındı.

12:43 Patara otelde bir bilgisayara el kondu
'Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Kızılcahamam Patalya otelde yapılan aramanın ardından bir bilgisayara el konuldu. Alınan bilgiye göre, güvenlik güçlerinin saat 07.30'da Patalya Otel'de başlattığı arama çalışmaları sona erdi. Jandarmanın otel çevresinde geniş güvenlik önlemlerini aldığı aramalarda, otele ait bir bilgisayara el konulduğu bildirildi.

12:42 28 Şubat'la darbe konsepti değişti
Taraf yazarı Alper Görmüş, 28 Şubat ile birlikte darbeci zihniyetin konsept değiştirdiğini görüyoruz dedi. Görmüş, Nokta dergisinde yayınlanan darbe günlüklerinde de bu değişimin çok net görüldüğüne dikkat çekti. Görmüş şöyle devam etti 'Artık sadece asker tarafından bir darbe yapılmasının çok zor olduğunu gören bu zihniyet, sivil toplum kuruluşlarını işin içine çekmeye çalıştı. Biz darbe günlükleri sayımızın ertesinde darbecilerle sivil toplum kuruluşları arasındaki organik yapıyı ortaya çıkardık bu haberimiz için de en ufak bir tekzip gelmedi. Zaten bu haberimizden sonra da dergimiz basıldı. İlginçtir, ilk cumhuriyet mitingi bizim bu sayımızdan kısa bir süre sonra yapıldı.'

12:41 ÇYDD Diyarbakır şubesindeki aramalar sona erdi

ÇYDD'nin Diyarbakır şubesinde Ergenekon soruşturması kapsamında sabah saatlerinde başlatılan arama çalışmaları sona erdi.

12:34 Türkan Saylan'ın evindeki arama bitti
Türkan Saylan'ın avukatı Hüseyin Karataş, mahkeme kararı çerçevesinde arama yapıldığını söyledi. Karataş, çalışmaların bittiğini, belgeler ile ilgili tutanakların tutulduğunu söyledi. Karataş, "Saylan'a yönelik herhangi bir suçlama yok. Ergenekon kapsamında bir arama. Evden bir takım belgeler alındı. Bunun dışında bir de AKP'nin kapatma davası kararı ile ilgili dosyanın fotokopisi alındı. Evde bulunan hiçbir metinde suç unsuru yok." dedi. 12:30 Eski rektör Bernay'ın evindeki arama sona erdi
'Ergenekon'' soruşturması kapsamında, eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın evinde saat 06:00 sularında başlatılan arama sona erdi. Gözaltına alınan Bernay'ın evinden içinde bilgisayar diskleri, doküman ve CD bulunduğu bildirilen 5 torba çıkarıldı.

12:29 Tufan Türenç: Operasyonlar Türkiye'ye zarar veriyor
Hürriyet Gazetesi yazarı Tufan Türenç, 'Sorgulama ve operasyonlarda ölçü kaçırıldı. Soruşturma pervasızca yürütülüyor. Operasyonlar, daha eleyici yapılmalı diye düşünüyorum. Sabaha karşı operasyon yapmak, bazılarını salıvermek bazılarını tutuklamak Türkiyeye zarar veriyor' dedi. Türenç, Türkan Saylan'ın evinin niçin arandığını da anlayamadığını söyledi.

12:25 Konu darbe ile ilgili, laiklikle değil
Star Gazetesi Başyazarı Mehmet altan, Ergenekon kapsamında düzenlenen operasyonların laiklikle ilgisinin olmadığını, operasyonların 'darbe hazırlığı' çerçevesinde bakılması gerektiğini vurguladı

12:21 120 noktaya operasyon düzenlendi 40 kişi gözaltında
Ergenekon operasyonu çerçevesinde bugün 120 noktaya baskın düzenlendiği ve 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

12:20 Senato: Rektörümüzün arkasındayız
Rektör Mehmet Haberal'ın gözaltına alınmasının ardından olağanüstü toplanan Başkent Üniversitesi Senatosu bir bildiri yayınladı. Rektör Yardımcısı Mehmet Korkut Ersoy'un okuduğu bildiride, Mehmet Haberal ile İnönü Ümiversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'nun Ergenekon silahlı terör örgütü içerisinde bulunmak suçlamasıyla gözaltına alındığı hatırlatılarak, "Atatürk milliyetçiliği ve devrimciliğini savunmaya ve dile getirmeye özen gösteren rektörümüzün gözaltına alınması çok anlamlıdır." denildi.

12:17 Patara oteldeki aramalar sona erdi
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın rektörlüğünü yaptığı Başkent Üniversitesi kuruluşlarından biri olan Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de yapılan aramalar tamamlandı. Sabah saat 07.00'de otele gelen güvenlik güçleri 2 saat süren aramaların ardından bazı belge ve dökümanlara el koyarak otelden ayrıldı.

12:15 Karayalçın Başkent Üniversitesi ve Kanal B'yi ziyaret etti
Sosyaldemokrat Halk Partisi eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan'ın demokrasiye inanan ve darbecilikle hiçbir alakası olmayan kişiler olduğunu savundu.

Başkent Üniversitesi'ni ziyaret eden Murat Karayalçın, soruşturma kapsamında yapılan arama ve gözaltıların sindirme ve yıldırmaya dönüştüğünü öne sürdü. Karayalçın, Türkan Saylan'ın Atatürk ilke ve devrimlerinin yanı sıra demokrasiye olan inancını da bizzat bildiğini dile getirdi.

Karayalçın, Başkent Üniversitesi ve Kanal B çalışanlarına geçmiş olsun dileğinde bulundu.

12:14 Kanal B önünde alkışlı protesto
Kanal B çalışanları televizyon öünde toplanarak alkışlı protestoda bulundu. Çalışanlar alkışlamayı uzun bir süre devam ettirdikten sonra İstiklal Marşı'nı söylediler.

12:06 Hilmioğlu, sağlık kontrolünden geçirildi
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Ankara'da gözaltına alınan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, sağlık kontrolünden geçirildi.Hilmioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, yoğun güvenlik önlemleri altında Ankara Adalet Sarayı'na getirildi.

12:03 Eski rektör Bernay da gözaltına alındı
Ergenekon soruşturması kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eski Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın gözaltına alındığı açıklandı.

12:01 Yurtkuran için gözaltı emri var
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

11:55 Gözaltı listesinde 60 kişinin olduğu öğrenildi
Ergenekon soruşturmasının STK ve rektörlere yönelik son dalga operasyonunda yaklaşık 60 kişinin gözaltı listesinde olduğu öğrenildi. ÇYDD başkanı TÜrkan Saylan'ın adının gözaltı listesinde olmadığı öğrenildi.

11:53 Haberal'a isnat edilen suçlar

Bu sabah düzenlenen operasyonla göz altına alınan Başkent Üniversitesi rektörü ve Kanal B televizyonunun sahibi Mehmet Haberal'ın hangi iddialarla gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Mehmet Haberal, Ergenekon Terör Örgütü içinde faaliyet yürütme, örgüt üyesi olma, Örgüte yardım etme şüphesi ile gözaltına alındı.

11:52 ÇYDD Çukurova şubesinde aramalar sona erdi
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Adana Çukurova Şubesi'nde sabah 07.00'da başlayan aramalar sona erdi. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler dernekte yaklaşık 3.5 saat arama yaptı. Aramalarda 9 bilgisayar, derneğe ait bir cep telefonu, üye bilgileri ve burs verilen öğrencilere ait bilgiler ile çeşitli dokümanlara el konulduğu öğrenildi.

11:45 Yurkuran'ın evinde aramalar sürüyor

'Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın evinde yapılan arama devam ediyor.

11:37 68'liler Vakfı Genel Sekreterinin evi aranıyor
68'liler Vakfı genel sekreteri N. Kemal Boya'nın evi de arama yapılan noktalar araasında.

11:35 ÇEV başkanı Gülseven Yaşer'in evi aranıyor
Çağdaş Eğitim Vakfı başkanı Gülseven Yaşer'in evinde polis arama yapıyor. Yaşer'in yurt dışında olduğu alınan bilgiler arasında.

11:30 MHP'den operasyon değerlendirmesi: Hükümet yine sıkıştı
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Ergenekon soruşturmasının 12. dalgası kapsamında, son göz altıları değerlendirirken, AKP iktidarını suçladı. Şandır, " Ne hikmetse Hükümet ne zaman sıkışırsa, gündemi değiştirmek isterse, Ümraniye soruşturması kapsamında bir dalga başlamaktadır. Toplumun aklıyla, huzurluyla dalga geçer oldular" dedi. 11:29 ÇYDD'nin 13 şubesinde arama yapılıyor
Ergenekon operasyonu kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin İstanbul'daki genel merkezi ile ülke genelindeki 13 ayrı şubesinde arama yapıldı.

Sabah saatlerinde eşzamanlı olarak başlatılan operasyon kapsamında ÇYDD'nin İstanbul Genel Merkez, Bakırköy ve Kadıköy, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Çukurova, Mersin, Van, Trabzon, Şanlıurfa, Diyarbakır şubeleri polis tarafından arandı...

11:27 İstanbul'da 14 kişi gözaltına alındı
Bu sabah başlatılan eş zamanlı Ergenekon operasyonunda 14 kişinin gözaltına alındığı ve sağlık kontrolünden geçirildiği bildirildi.

11:20 ÇYDD Çukurova şubesindeki aramalar sona erdi
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çukurova şubesinde yapılan arama sona erdi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, sabahın erken saatlerinden itibaren dernek binasında başlatılan aramalar tamamlanırken, gözaltına alınan olmadı.

Güvenlik güçleri, bilgisayar ve iki koliye doldurdukları dosyaları incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğüne götürdü.

ÇYDD Çukurova Şubesi Başkanı Filiz Güllüler, dernek binası önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrenci burs kayıtları da dahil tüm dosyaların incelendiğini belirterek, ''Ergenekon kapsamında, Türkiye genelinde bir arama söz konusu'' dedi.

Güllüler, detaylı açıklamayı daha sonra yapacaklarını kaydetti.

Bu arada, yine sabahın erken saatlerinden itibaren ÇYDD Adana Şubesi'nde başlatılan aramaların ise devam ettiği bildirildi.

11:18 Bursa ÇYDD başkanının gözaltına alınacağı iddia edildi

Ergenekon soruşturması kapsamında, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Vekili Mustafa Yurtkuran'ın yanı sıra, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bursa Şube Başkanı Kadri Gökçadır'ın da gözaltına alınacağı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, merkez Osmangazi ilçesi Altıparmak Caddesi Altıparmak Sokak üzerindeki bir binanın 4. katında faaliyet gösteren ÇYDD şubesinde arama başlatıldı. Sabah saatlerinde şubeye gelen Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, yaklaşık 4 saattir arama yapıyor.

ÇYDD Bursa Şube Başkanı Kadri Gökçadır'ın dernekte bulunduğu ve aramaların ardından gözaltına alınarak İstanbul'a götürüleceği öğrenildi. (CİHAN)

11:15 Orakoğlu: Bu işin bir de parlamento ayağı var

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili Bülent Orakoğlu, çok ilginç bir iddiada bulundu.

Dalga dalga genişleyen operasyonlarda her seferinde bir kesime yoğunlaşıldığına dikkat çeken Orakoğlu, 'Bu işin bir de parlamento ayağı var' dedi.

11:09 'Hiç kimse hukukun üzerinde değildir'
Van Barosu Başkanı Ayhan Çabuk, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Van'da yapılan aramalara ilişkin yaptığı açıklamada, yargıyı etkileyecek davranışlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Baro Başkanı Çabuk, toplumun ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ikiye bölündüğüne dikkati çekti.

İnsanların hukuka güvenmesi ve yargı üzerinde hiçbir şekilde baskı oluşturulmaması gerektiğini ifade eden Çabuk, şöyle konuştu:

''Yargının serbest, rahat bırakılması lazım. Toplum ne yazık ki ikiye bölünmüştür. Savcılarımıza güvenmek lazımdır. Zaten yapılacak soruşturmalar sonucunda eğer bir suç durumuna rastlanmayacaksa, mutlaka gerçekler ortaya çıkacaktır. Kişilerin sıfatları ne olursa olsun bu ülkede hiç kimse yargının üstünde değildir. Ergenekon soruşturmasındaki iddialar az bir iddia değildir. Elbetteki yargı bu iddialara karşı ilgili işlemleri başlatacaktır. Aramalar ve gözaltılar son derece doğal karşılanmalı.''

11:01 Başkent Üniversitesi senatosu toplandı
Başkent Üniversitesi senatosu, olağanüstü toplanma kararı aldı.

10:50 ÇYDD'deki bilgisayarlara el konuldu
Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Mersin Şubesi'nde arama yapan polisler, bazı belgelere, dizüstü bilgisayara ve bilgisayar hard diskleri ile CD'lere el koydu.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ergenekon soruşturması kapsamında ÇYDD Mersin Şube Başkanı Sacide Uluğ'u sabahın erken saatlerinde evinden alarak derneğin Silifke Caddesi Tunç Apartmanı'nın birinci katında bulunan şubesine geldi.

Burada arama yapan polisler bazı belgelere, dizüstü bilgisayara ve hard disklere tutanak düzenleyerek el koydu. Belgeleri torbaya koyan polisler, Terörle Mücadele Şubesi'ne götürdü. Dernekte her hangi bir gözaltı olayı olmadı.

Polisler gittikten sonra açıklama yapan Şube Başkanı Sacide Uluğ, polislerin kendisini sabahleyin dernekte arama yapacaklarını söyleyerek evinden aldıklarını ve baskın hakkında herhangi bir açıklama yapmadıklarını kaydetti.

Polislerin dernekteki salon, toplantı odası ve sekreter odasında arama yaptıklarını ifade eden Uluğ, "Arama sonunda bilgisayarımızın hard disklerine el koydular. CD'leri aldı, tutanak düzenlediler. Sebep konusunda hiçbir şey söylemediler. Bazı şehirlerde eş zamanlı olarak yaptıklarını belirttiler." dedi.

CD'lerde sunum ve çalışmalarının bulunduğunu aktaran Uluğ, Türkiye'nin her tarafındaki aramalarla Atatürkçülere gözdağı verilmek istendiğini öne sürdü. (CİHAN)

10:57 Vandaki aramalar 3 noktada arama yapılıyor

'Ergenekon'' soruşturması kapsamında bu sabah Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Merkezi ve şubelerine yönelik başlatılan aramalar kapsamında, Van'da 3 ayrı noktada yapılan aramalar devam ediyor.

Van'da sabah saatlerinde başlayan aramalar, Zübeyde Hanım Caddesi'ndeki ÇYDD şubesinde başladı. Aynı sıralarda Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve ÇYDD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in üniversitedeki ofisinde ve evinde de arama yapılmaya başlandı.

Yüksel'in şehir dışında bulunması nedeniyle polis ekipleri eve girmek için kapıyı çilingirle açmaktan kaçındı.

Jandarma ekiplerinin evin önünde güvenlik önlemi almasının ardından Yüksel'in akrabası Kerem Yüksel eve gelerek güvenlik güçlerine kapıyı açtı. Aramalar, Kerem Yüksel'in refakatinde gerçekleştiriliyor.

Bu arada ÇYDD Van şubesinde erken saatlerde başlayan aramalarda bazı evraklara ve bilgisayara el konularak araçlara yüklendiği öğrenildi.

10:54 ÇYDD Diyarbakır şubesi de aranıyor
ÇYDD'nin Diyarbakır şubesinde polis arama yaptı. Polisin şubedei belgeleri incelemek üzere tutanakla teslim aldığı öğrenildi.

10:53 Erol Manisalı'nın evi aranıyor
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı'nın İstanbul'daki evinde polislerce arama yapılıyor. Alınan bilgiye göre, Prof. Dr. Manisalı'nın Beşiktaş 1. Levent Sümbül Sokak'taki evine gelen polisler, burada arama çalışması başlattı. Arama nedeniyle Manisalı'nın evi ve çevresinde polislerce güvenlik önlemleri alındı.

10:47 Haberal İstanbul'a götürülüyor
Ankara Adliyesi Adli Tıp Kurumu'nda muayenesi yapılan Başkent Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Ergenekon kapsamında sorgusunun yapılması için İstanbul'a götürülmek üzere yola çıkarıldığı bildirildi.

10:31 Mustafa Yurtkuran'ın villasında arama yapılıyor
Ergenekon soruşturması kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Vekili ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) eski rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın Bursa Bademli'deki 3 katlı villasında arama yapılıyor.

Soruşturmayı yürüten İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla yapılan arama yaklaşık 3 saattir sürüyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin birlikte yürüttüğü çalışmada lüks villa didik didik aranıyor.

Villanın 1. kattaki aramaların tamamlandığı öğrenilirken, diğer katlarında da incelemeler sürüyor.

Bu arada villa çevresinde jandarma geniş güvenlik önlemleri alındı. Prof. Mustafa Yurtkuran ile eşi eski rektör adayı Prof. Merih Yurtkuran'ın halen evde bulunduğu öğrenildi.

Arama sırasında, aralarında Cumhuriyet Gazetesi temsilcisinin de bulunduğu yakın çevresi villanın önüne geldi. Arama ve incelemeler büyük bir titizlikle sürüyor.

10:31 - ÇYDD Alsancak şubesinde arama yapılıyor
Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Alsancak Şubesi'nde de arama yapılıyor. Güvenlik kuvvetleri 1435 Sokak 4 numaradaki Kamer Apartmanı'nın 1. katında bulunan derneğin kapısını çilingire açtırdı. Binaya giriş çıkışlar kapatıldı. Arama devam ederken ÇYDD üyeleri de derneğe gelmeye başladı. Apartman yöneticisi basın mensuplarının sorularına cevap vermedi.

10:29 Haberal Sağlığım yerinde
Ergenekon soruşturması kapsamında Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'a sağlığı ile soru yönettiler ve "Hoca sağlığınızla ilgili sorununuz var mı içeri alabiliriz" dediler. Prof. Dr. Haberal da, "Allaha şükür bir sorunum yok iyim. Sağlığım ve moralim yerinde" karşılığını verdi.

10:26 Mustafa Yurtkuran İstanbul'a götürülecek
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında evinde arama yapılan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran hakkında, gözaltına alınması yönünde mahkeme kararı bulunduğu öğrenildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Prof. Dr. Yurtkuran, güvenlik güçlerince Bademli Mahallesi'ndeki evinde yapılan aramanın tamamlanmasının ardından İstanbul'a götürülecek.

10:25 ÇYDD Kadıköy şubesi aranıyor
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) Kadıköy Şubesi'nde de arama yapılıyor. Kızıltoprak Zühtü Paşa Mahallesi Hasan Amir Sokak Yelkenkaya Apartmanı'ndaki ÇYDD Kadıköy Şubesi'ne gelen polisler, görevliler geldikten sonra saat 10.00 sıralarında binaya girdi. Polisin, şubede başlattığı arama çalışmaları sürüyor.

10:24 Haberal Sağlık kontrolünden geçirildi
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, sağlık kontrolünden geçirildi.

Haberal, evindeki arama işlemlerinin ardından polis tarafından Ankara Adalet Sarayına getirildi.

Haberal, adliyeye girişi sırasında, gazetecilerin ne ile suçlandığını sormaları üzerine, ''Arkadaşlar, yapanlara sorun. Bana niye soruyorsunuz? Bu Türkiye Cumhuriyetine yakışmıyor. Atatürk'ün kurduğu cumhuriyete...'' diye konuştu.

Daha sonra adli tabiplikte sağlık kontrolünden geçirilen Haberal, adliyeden ayrılırken, basın mensuplarının ısrarlı sorularını yanıtlamadı, ancak ''İyi günler, iyi günler'' dedi.

Haberal'ın, sorgulanmak üzere İstanbul'a götürüleceği bildirildi.

10:23 ÇYDD'nin Şanlıurfa şubesi aranıyor
Ergenekon soruşturması kapsamında eş zamanlı yapılan operasyonda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Şanlıurfa Şubesi'nde sabahın erken saatlerinde arama yapıldı. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı sivil ekipler, Kadri Eroğan Caddesi'nde bulunan Vali Akbulut İşhanı'nın ikinci katındaki şubede arama yaptı. Alınan bilgiye göre polisler ofiste bulunan bilgisayar ve bazı evrakları incelemeye aldı.

Öte yandan Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Faruk İnce'nin eşi olan ÇYDD Şanlıurfa Şube Başkanı Türkan İnce'yi bu sabah Eyyubiye Yerleşkesi'nde bulunan lojmanlardaki evinden alarak şubeye getiren ekipler, çalışmalarını sürdürüyor.

Arama yapıldığı sırada Türkan İnce'nin eşi Faruk İnce de olay yerine gelerek konu hakkında bilgi almaya çalıştı.

Kameralara konuşmayan İnce, daha sonra olay yerinden ayrılarak üniversiteye gitti. (CİHAN)

ÇYDD Adana ve Çukurova şubesi aranıyor
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çukurova ve Adana şubelerinde arama devam ediyor.

ÇYDD Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Özgür Onar, dernek binası önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, başkan Filiz Güllüler'in sabah erken saatlerde evinden alınarak derneğe getirildiğini, kapının açtırılarak aramanın başlatıldığını söyledi.

Yönetim kurulu üyelerinin de derneğe çağrıldığını ifade eden Onar, dosyaların, bilgisayarların, kitapların, hard disk, disketler, CD'ler, üye defterleri ve toplantı tutanaklarının incelendiğini belirtti.

Özgür Onar, dernek başkanı Güllüler ile başkan yardımcısı ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fiğen Doran ve yönetim kurulu üyelerinin derneğe çağrıldığını ifade etti.

Özgür Onar, aramanın amacını bilmediklerini, sonucu merakla beklediklerini kaydetti.

ÇYDD Adana Şubesi Başkanı Cumhure Mülazımoğlu ise aramanın devam ettiği Çınarlı Mahallesi'ndeki dernek binası girişinde yaptığı açıklamada, henüz aramanın konusuyla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi.

Sabah erken saatlerde kardeşi ile yürüyüşe çıktığını ve o sırada gelen haber üzerine durumu öğrendiğini belirten Mülazımoğlu, aramanın kapsamı ve içeriği ile ilgili bir bilgi verilmediğini ifade etti.

Mülazımoğlu, daha sonra dernek binasına girdi.

10:15 Türkan Saylan'ın evi aranıyor
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan'ın evinde, Ergenekon soruşturması kapsamında arama yapılıyor.

Soruşturmayı yürüten savcıların talimatı ile sabah saatlerinde çok sayıda ilde değişik adreslerde gerçekleştirilen baskınların en dikkat çekenlerden biri de ÇYDD'ye yönelik olanı. Derneğin Genel Merkezi ve farklı il ve ilçelerdeki şubelerinde arama yapılırken Genel Başkan Türkan Saylan'ın evinde de arama sürdürülüyor. Sabah saatlerinde Arnavutköy Beyazgül Sokak 41 numaradaki 3 katlı ahşap eve gelen polis ekipleri arama ve inceleme çalışmalarına başladı. (CİHAN)

10:14 Aramalar Van ÇYDD'ye uzandı
Ergenekon soruşturması kapsamında evinde ve üniversitedeki odasında arama yapılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Van Şubesi Onursal Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in İstanbul'da olduğu öğrenildi.

Ergenekon operasyonları kapsamında bu sabah Van'da 3 ayrı noktada arama yapıldı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) eski Rektör Yardımcısı ve ÇYDD Van Şubesi Onursal Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in evi ve araştırma hastanesindeki odası ile derneğin Van Şubesi'nde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dernek binası ve Yüksel'in üniversitedeki odasında araştırma çalışmalarına devam ediyor.

Jandarma bölgesinde bulunan üniversite yerleşkesine ise polis, jandarma eşliğinde geldi. Yerleşkedeki evin kapısını çalan polise, Ayşe Yüksel'in erkek yeğeni olduğunu belirten bir kişi kapıyı açtı. ÇYDD Van Şubesi Onursal Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in İstanbul'da olduğu belirtildi.

Polisin, jandarma eşliğindeki araştırmaları devam ediyor.

Öte yandan, Prof. Dr. Ayşe Yüksel hakkında 2005 yılında eski Rektör Yücel Aşkın ile birlikte çete kurmak suçundan dava açılmıştı. 2 yılı aşkın süren yargılama sonucunda dava dosyasına görevsizlik kararı verilerek, dosya izin alınması için YÖK'e gönderilmişti.

Eski Rektör Yücel Aşkın ve eski Rektör Yardımcısı Ayşe Yüksel'in de aralarında bulunduğu dava dosyası, 15 aydan bu yana YÖK'te bekliyor. (CİHAN)


08.30 itibariyle basına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı çerçevesinde İstanbul ve Ankara polisi ile bazı bölgelerde Jandarma, Başkent Üniversitesi, Ankara Patalya Otel'de, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) genel merkezi ve İstanbul'daki şubelerinde arama başlattı.

Onikinci dalga kapsamında Başkent Üniversitesi Rektörü ve sahibi Mehmet Haberal ile ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan'ın evlerinde de arama yapıldığı öğrenildi.

Operasyon sabah 08.30 itibariyle televizyonların haber kanallarında son dakika olarak verilmeye başlandı.

EVLERİNDE ARAMA YAPILAN REKTÖRLER

Başkent Üniversitesi kurucu rektörü Mehmet Haberal
Uludağ Üniversitesi eski rektörü Mustafa Yurtkuran'ın
İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu
19 Mayıs Üniversitesi Eski rektörü Ferit Bernay

ÇYDD'NİN ŞU ANA KADAR ARAMA YAPILAN ŞUBELERİ
Şişhane'deki Genel Merkez
Bakırköy şubesi
Kadıköy şubesi
Ankara şubesi
İzmir şubesi
Bursa şubesi
Trabzon şubesi
Şanlıurfa şubesi
Diyarbakır şubesi
Adana şubesi
Çukurova şubesi
Antalya şubesi
Mersin şubesi
Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ayşe Yüksel'in iş yeri ve evi
Şanlıurfa şubesi

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ'NE ERGENEKON OPERASYONU

Ergenekon soruşturması kapsamında, Başkent Üniversitesi Rektörü ve Kanal B Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın evinde arama yapıldığı öğrenildi. Polisin, Haberal'ın evi ile birlikte Başkent Üniversitesi ile Kanal B televizyonununda da aramaları sürdürdüğü bildirildi.

KANAL B'YE OPERASYONU

Başkent Üniversitesi ve Başkent Televizyonu'na (Kanal B) yönelik güvenlik güçleri Ankara'da Ergenekon 12. dalga operasyonu düzenledi. Operasyon kapsamında Eskişehir Yolu üzerinde bulunan Başkent Üniversitesi ve Kanal B kampusünde jandarma aramalarını sürdürüyor.

Aynı kapsamda üniversitenin rektörü ve televizyonun yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Haberal'ın evi ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Merkezi'nde de Ergenekon soruşturması kapsamında aramalar yapıldığı bildirildi.

Aramalarda KanalB'nin bilgisayar harddisc'leri kopyalanıyor. (CİHAN)

KIZILCAHAMAMDAKİ PATALYA OTELDE DE ARAMA YAPILIYOR

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Başkent Üniversitesi Rektörlüğü ve Kızılcahamam'daki Patalya Otelde de arama yapılıyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın evi ve Kanal B'nin yanı sıra Başkent Üniversitesi Rektörlük binası ile Kızılcahamam'daki Patalya Otelde de arama yaptığı öğrenildi.

MHP'Lİ BÖLÜKBAŞI HABERAL'IN EVİNE GELDİ

Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'ın evinde yapılan aramalar sırasında MHP Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın da buraya geldiği öğrenildi. Bölükbaşı, Jandarmanın izin vermesi sonucu eve girdi.

ÇYDD'NİN İZMİR BÜROSU DA ARANIYOR

'Ergenekon'' soruşturması çerçevesinde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir Şubesi'nde arama yapıldığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla Ergenekon soruşturması kapsamında Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki ÇYDD İzmir Şubesi'nde arama yapıyor.

TÜRKAN SAYLAN'IN EVİ ARANIYOR

ÇYDD başkanı Türkan Saylan'ın evinde de arama çalışmaları sürdürülüyor.

OPERASYON BURSAYA DA ULAŞTI

Uludağ Üniversitesi rektörü Mustafa Yurtkuran'ın Bademli bölgesindeki evinde jandarma ve özel harekat polisleri tarafından aranıyor.

OPERASYONA İLGİNÇ BENZETME

Bir haber kanalına canlı telefon bağlantısı ile katılan Gazi Üniversitesi Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Nurullah Aydın, Ergenekon opersyonunu Amerikanın Mc Carty dönemindeki 'cadı avı'na benzetti.

FERİT BERNAY'IN EVİ ARANIYOR

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın evinde arama yapılıyor. Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde, Prof. Dr. Ferit Bernay'ın OMÜ Kurupelit Yerleşkesi'ndeki lojmanlarda bulunan evine gelerek aramalara başladı. İki dönem OMÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Bernay, halen OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev alıyor.

İZMİR BAROSUNDAN ERGENEKON YANLISI AÇIKLAMA

İzmir Barosu Başkan Vekili Özdemir Sökmen, Ergenekon yanlısı açıklamalarıyla dikkat çekti. 'Ülkede ne kadar Atatürkçü varsa hepsi toplanıyor, gidişat hiç iyi değil bakalım daha neler göreceğiz' diyen Sökmen, bir korku imparatorluğu kurulmak istendiği iddiasında bulundu.

AYRINTILARI TAKİP EDİYORUZ.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir