KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Fındık kurutma makinesi yaptı

Fındık kurutma makinesi yaptı

13 Eylül 2007, Perşembe   15:19

Daha önce fındık patoz ve pancar makinesi yapan Termeliler, şimdi de fındık kurutma makinesi icat etti.

Samsun'un Terme ilçesinde bulunan Hasan Dinç adlı işadamı, fındık kurutma makinesi yaptı. Uzun bir zamandır uğraştığını ve sonunda başarılı olduğunu söyleyen Dinçler Makina Pirinç Fabrikası Sahibi Hasan Dinç, Terme'nin hemen hemen Türkiye'nin en rutubetli bölgesi olduğunu ve böyle bir buluşa şiddetle ihtiyaç olduğunu belirtti.

Dinç, buluşu olan makinenin sağladığı faydaları şöyle sıraladı: "Bölgemiz çok rutubetli ve yağışlı. Toplanan mahsuller sürekli rutubete ve yağmura maruz kalmakta ve vatandaş zarar görmekteydi. Daha önceleri kurutma sistemi ilkel şartlarda yapılıyordu. Bundan sonra daha modern ve temiz şartlarda yapılacak. Bizde bunları düşünerek ve işleri hızlandırmak için böyle bir şeye ihtiyaç duyduk. Halkımız topladığı ürünü hemen getirecek biz hemen kurutup kendilerine verecez. Vatandaş da kurutmuş olduğu ürünü hemen paraya dönüştürebilecek. Bu yaptığımız makine şimdi Samsun Tarım İl Müdürlüğü ve Terme İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından incelenmekte. Bu makinayla fındık, mısır ve çeltik kurutabiliyoruz. Dört ton fındığı bir saatte kurutabiliyoruz. Ayrıca istediğiniz şekilde ve kıvama göre kurutabiliyorsunuz. Makinemiz 4 ton fındık, 10 ton çeltik kapasiteli. Yapmış olduğumuz makine, elektrik ile çalışmakta içinde pervaneler ve ısıtma sistemi sayesinde mahsuller kurutulmakta."

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir