KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Gaziantep hafif raylı tramvay hattının test sürüşleri başladı

Gaziantep hafif raylı tramvay hattının test sürüşleri başladı

28 Haziran 2010, Pazartesi   14:48

Gaziantep'te yaklaşık bir buçuk yıl önce inşaatı başlatılan hafif raylı tramvay hattının test sürüşleri başladı. Tramvayın test sürüşleri aşamalı olarak yapılıyor. Burç Kavşağı'ndan başlayan test sürüşleri ilerleyen günlerde hattın sonuna kadar devam edecek.

Test sürüşlerine katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, kısa süreli watmanlık oldu. Yolcuları belirli bir mesafeye kadar götüren Güzelbey, test sürüşlerinin tamamlanmasıyla yolcu taşımaya başlayacaklarını söyledi.

Haziran ayı itibarıyla vagonların çalışmaya başladığını belirten Güzelbey, kateryerlere de elektrik vermeye başladıklarını ifade etti. Şu anda iki vagonla test sürüşleri yaptıklarını belirten Güzelbey, birkaç güne kadar 2 vagon daha getireceklerini ifade etti. Zamanla vagon sayısını 15'e tamamlayacaklarını kaydeden Güzelbey, "Şu anda inşaat çalışmamız bitti. Vagonların büyük bir kısmı tamamlandı. Sadece depoların tamamlanması gecikti. O da yasal bir çalışmadan kaynaklandı. Vagonların temizlenmesi için atölyenin de ihalesini yapıyoruz." dedi.

Sistemi bir buçuk yılda tamamladıklarına dikkat çeken Güzelbey, bazı illerde 10-15 yıl süren çalışmaların tamamlanmadığını hatırlattı. Güzelbey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradan sonra, Gatem, İbrahimli ve Küsget etaplarını yapmayı hedefliyoruz. Tabii ki her şeyin bir ilki vardır, hepsini aynı anda yapmak mümkün değildir. Bunların etap etap yapılması gerekiyor. Birinci etabı tamamladık, söz verdiğimiz gibi haziran ayında da işletmeye hazır hale getirdik. Daha yapacak çok işimiz var, biz bunları yeterli görmüyoruz. Yapılacak etapların tamamlanması ile şehir içi ulaşımda önemli bir mesafe alınacak. Şu anda 10 kilometre yaptık, ulaşım sorunu çözdük demiyoruz. Burada başarı genç bir ekibin başarısıdır."

Gaziantep'in yeni bir sanayi sektörü ile tanışmasını da sağlayacaklarını kaydeden Güzelbey, tramvay hattının çalışmaya başlamasıyla, vagon imalatı, elektrik ve sinyalizasyon işinin Gaziantep'te yapılmasının gündeme geleceğini dile getirdi. Gaziantep'in dünyaya raylı sistem ihracatı yapabilmesi için çalıştığını vurgulayan Güzelbey, şöyle dedi: "Gaziantep'te son derece başarılı sanayicilerimiz var. Bugün raylı sistem 5 -6 firmanın kontrolünde görünüyor ama yeni bir Gaziantep modeli geliyor, bu model bütün Türkiye'ye örnek olacaktır. Maliyeti düşük, yapımı kolay vagonlar son derece modern olacak. Bunun sonucunda da birçok ilde daha çağdaş, daha kolay ve pratik ulaşım imkanı sağlanmış olacak."

Her vagonun 280 yolcu kapasiteli olduğunu kaydeden Güzelbey, vagonların hepsinin de klimalı olduğunu dile getirdi. Yeni bir konu üzerinde çalıştıklarını aktaran Güzelbey, rayların arasını da çimle donatacaklarını kaydetti. Güzelbey, tramvayın 6 dakikada bir hareket edeceğini ifade etti. Güzelbey, tramvayın sabah 06.00'dan 24.00'e kadar çalışacağını sözlerine ekledi.

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 97
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir