KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Güney Afrika'nın küçük Selimiye'si: Nizamiye Külliyesi

Güney Afrika'nın küçük Selimiye'si: Nizamiye Külliyesi

Güney Afrika'nın küçük Selimiye'si: Nizamiye Külliyesi
- İSTANBUL
22 Ağustos 2012, Çarşamba

Güney Afrika'da inşaat aşamasında olan Nizamiye Külliyesi, daha şimdiden birçok kişinin çekim alanını oluşturdu.

Geçmişten günümüze yaşanan hoşgörü destanının hikâyesini barındıran, hayata dair pek çok alanda faaliyetlerin yer alacağı devasa külliyenin camisi, imarlık dehası Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii'nin yüzde 70 oranla küçültülmüş hali. Revaklar, sütunlar, kirişler, kubbeler, işlemeler, hat yazılarıyla cami adeta bir Selimiye. Öyle ki inşaat için kullanılacak malzemeler ve ana unsurlarıyla ilgilenecek olan ustalar, Türkiye'den getirilmiş. Güney Afrika için bir ilk olma özelliği taşıyan eser, Johannesburg'a hâkim bir tepede yer alan yüz dönümlük arsada yer alıyor. Dualar eşliğinde 1 Ekim 2009'da temeli atılan eser, şimdilerde son günlerin telaşında.

Nizamiye Külliyesi'nin kuruluş hikâyesi ise çok uzaklarda başlıyor. Külliye yaptırmayı kendine bir vazife olarak gören, "Kervancı" nâmıyla bilinen Ali Katırcıoğlu, Osmanlı medeniyetinin hayranı. Gittiği her yere yaptığı eserlerle adeta bir mühür vuran Osmanlı'nın, ekvator ülkeleri ve Amerika'da eserinin olmayışı Katırcıoğlu'nu oldukça üzer. Kervancı, bu sebeple hayalindeki esere Amerika'da vesile olabilmek için konuyu Fethullah Gülen Hocaefendi'ye anlatır ve kendilerinden tavsiye bekler. Hocaefendi'nin projeye olumlu bakmasının ardından harekete geçen Katırcıoğlu 3 yıl sonuç alamayınca rotayı Güney Afrika'ya çevirir. Ekim ayında bitmesi beklenen ve Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın katılımıyla açılışı yapılacak külliyede, 800 kişilik konferans salonu, 300 kişilik medrese, bin kişilik yemekhane, Türkiye'yi yansıtacak ürünlerle donatılacak bir Osmanlı çarşısı ve yine Türk damak tadını temsil edecek lokanta ve kafeteryalar hizmete sunulacak. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin eski devlet başkanı Nelson Mandela'nın tavsiyesiyle de bin metrekarelik alanda 10 dalda hasta kabul edecek klinik inşası başlamış.

İnşaat halindeyken bile turistlerin akınına uğrayan külliyenin belgeseli de çekildi. Yeşeren Ümitler programının yapımcısı Veysel Karani Gümüşdereli'nin yönetmenliğini yaptığı 50 dakikalık belgesel, geçtiğimiz haftalarda Mehtap TV'de seyirciyle buluşmuştu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir