KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Güneydoğulu kızlar girişimciliğe hazırlanıyor

Güneydoğulu kızlar girişimciliğe hazırlanıyor

Güneydoğulu kızlar girişimciliğe hazırlanıyor
8 Ağustos 2004, Pazar

Dicle Üniversitesi'nde okuyan farklı şehirlerden 16 üniversite öğrencisi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yatırım yapmak için kolları sıvadı.

Kız çocuklarının birçoğunun okula gönderilmediği bölgede üniversiteye gitmeyi başaran kızlar, şimdi yaşadıkları şehirlere işletme kurmak için proje üretiyor. Genç kızların en büyük destekçisi ise kendileri gibi sıfırdan çalışmalarına başlayıp, bugün büyük holdinglerin sahibi olan Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER).

Dicle Üniversitesi Kimya Bölümü dördüncü sınıfta okuyan Gülcan Çimitay, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde kadının çalışmasına ve işletme kurmasına sıcak bakılmadığını, kadınların da finansman yetersizliğinden bu işe girişemediğini söylüyor. Daha önce kendi işletmesini kurmayı hayal bile edemediğini anlatan Çimitay, "Önceden, parası olan fabrika kurar diye düşünüyordum. Girişimci ruha sahipseniz, projeniz iyiyse ve kendi işinizi yapmak istiyorsanız, size destek verenler mutlaka oluyormuş, şimdi bunu öğrendim." diyor.

Derslerindeki başarıyı sosyal yaşamlarına da taşıyan üniversite öğrencileri, KAGİDER ve Dicle Üniversitesi işbirliği ile İstanbul'a getirildi. Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından Kurtsan, Boyner, Balnak, Suteks, Sertrans gibi kadınların sahibi olduğu firmalarda bir aylık staj imkanı yakalayan öğrenciler, hayalini bile kuramadıkları işletmelerin finansmanları için kaynak aramaya başladı. Projenin hayata geçmesini sağlayan KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Meltem Kurtsan, yürütülen staj çalışmasıyla hepsi alanında bir numara olan kadın girişimcilerin öğrencilere model olacağını belirtti. Kurtsan, staj sonrasında da herkesin kendi stajyeriyle ilgilenmeye devam edeceğini ifade etti.

Söz konusu öğrencilerden kimya bölümünde okuyan Diyarbakırlı Gülcan Çimitay, 32 yaşında. Babasını bir yaşında kaybeden Çimitay, ablaları ve annesiyle hayat mücadelesine devam etmiş. Tüm zorluklara rağmen okumaktan vazgeçmemiş ve iki üniversiteye gitmiş. Dicle Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu'nu bitirdikten sonra aynı okulda göreve başlayan Çimitay, başka bir bölümde daha okumaya karar vermiş. Araştırmaya en müsait bölüm olduğundan kimyayı tercih etmiş. Para kazanmak için hemşirelik görevine de devam eden ve iş kadını olmayı kafasına koyduğunu söyleyen Çimitay, Diyarbakır'a döndüğünde sağlık alanında küçük bir işletme kurmayı planladığını belirtiyor. Kadınlara ‘yapamazsın' denildiğinde kolayca pes ettiklerini de dile getiren Çimitay, "Bence kadınlar daha fazla yaratıcı. Yeter ki kendilerine güvensinler ve maddi kaynak bulacakları kapıları tanısınlar." şeklinde konuşuyor.

Öğrencilerden kimya bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Nilda Kahleoğulları, İstanbul'a ilk defa gelmiş. Hızlı bir şehirde ilk defa bulunduğu için bir hayli zorlandığını belirten Kahleoğulları, "İleride yatırım yapacak düzeye gelirsem Diyarbakır'da yapmayı tercih ederim." diyor. İstanbul'da staj yapmanın kendisine bir sürü avantaj kazandırdığını da dile getiren Kahleoğulları, şunları anlatıyor: "İstanbul'da bir yerden bir yere gitmeniz en az bir saatinizi alıyor. Bizim oralarda bir saatte başka bir ile gidersiniz. Böyle bir şehirde zamanın ne kadar değerli olduğunu öğrendim." Staj imkanı bulan birkaç arkadaşıyla proje geliştirmeye başladıklarını da belirten Kahleoğulları, entegre bir tesis kurmayı planlıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir