KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Harabe apartmanda göz yaşartan 'Suriye' dramı

Harabe apartmanda göz yaşartan 'Suriye' dramı

4 Ocak 2013, Cuma

Suriye'deki savaştan kaçan 13 aile, maddi imkânsızlıklardan dolayı İstanbul'un Fatih ilçesinde harabe bir apartmanda yaşıyor.

Eşleri şehit veya asker olduğu için 13 kadın, çocuklarıyla Türkiye'ye göçmüş. İstanbul'un güvenli olmayan bölgeleri arasında yer alan Fatih'e bağlı Unkapanı'nın arka sokaklarında yaşıyorlar. İzbe bir apartmanın daracık odalarında kalan aileler, maddi yardıma da muhtaç. Her ailenin üç ya da 5 çocuğu var. Apartmandaki toplam çocuk sayısı ise 35. Çocukların çoğunluğu bebeklerden ve 3-6 yaş arasındaki miniklerden oluşuyor. Anneler dilenerek ve temizlik işi yaparak geçinmeye çalışırken çocuklar bütün günü sokakta geçiriyor.

Suriye’de yaşanan savaş sonrası Halep’teki evlerini bırakarak 3 ay önce İstanbul’a gelen göçmenler, başta mülteci kamplarına gittiklerini fakat kamplara giremedikleri için Türkiye’ye geldiklerini ifade ediyor. Daha iyi şartlarda yaşama umuduyla geldiklerini söyleyen göçmen Vahide Mahmudi, “Suriye’deki hayata göre, halimizden memnunuz. Tek sıkıntımız erzak ve kira parası. Mülteci kamplarında yaşanan sıkıntıları gördük. Kamplara bu soğukta geri dönemeyiz.” diyerek, yaşadıkları durumu anlattı. Aynı apartmanda 6 aylık bebeğiyle yaşayan Nuran Muhammedi ise, “Belediyeden yetkililer gelerek bizi mülteci kamplarına geri göndermek istedi. Ama küçücük çocuklarımızla kamplara geri dönemeyiz. Mülteci olamayız.” şeklinde konuştu. Yetkililerin kendilerini kamplara göndermek istediklerini söyleyen göçmen kadınlar, “Kamplar şu an gidebileceğimiz en kötü yer. Oradaki çamura, soğuğa, yoksulluğa dayanamayız.” diyor. Kaldıkları apartmandaki her oda için aylık 200 lira ödediklerini söyleyen kadınlar, geçimlerini arada sırada yaptıkları temizlik işleriyle sağladıklarını ama çoğu zaman iş bulamadıklarını ifade ediyor.

     Apartmanın bulunduğu mahalledeki dükkân sahibi Ömer Çelik, “Burada yaşayan kadınlar gündüz dileniyor. Sokaklar Suriyeli doldu.  4-5 sokakta kiraladıkları apartmanlarda kalıyorlar. Çocuklar gün boyunca sokakta oynuyor, ilgilenen yok. Soğuk kış günlerinde içler acısı durumda yaşamaya çalışıyorlar.” dedi. Mahalledeki bir diğer esnaf Hakkı Sönmez ise, “Bu insanlar dilenerek geçimlerini sağlıyorlar. Çocukları sürekli sokakta, düzenimiz bozuldu. Yetkililerin dinlediği yok.” diyerek şikayetlerini dile getiriyor.

Geçimini sağlayabilene oturma izni

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yasal yollardan Türkiye’ye gelen ve talepte bulunan Suriyelilerden geçimini sağlayabileceği anlaşılanlara ikamet izni verildiğini belirtti. BDP Van Milletvekili Nazmi Gür’ün yazılı soru önergesini cevaplandıran Şahin, Suriye’de yaşanan sorunlar nedeniyle Türkiye’ye topluca gelen Suriye uyruklu yabancıların 7 ilde bulunan 14 konaklama merkezinde barındırıldığını ifade etti. Sığınmacıların ülkeden yasa dışı yollardan çıkışlarının engellenmesine yönelik tedbirlerin artırıldığını kaydeden Şahin, 6 Eylül 2012 tarihinde İzmir’in Menderes ilçesinde meydana gelen kaza ile ilgili olarak, “göçmen kaçakçılığı yapmak’’ suçundan 3’ü yabancı uyruklu 6 kişinin tutuklandığı bilgisini verdi. ankara aa

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir