KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Hüseyin Saral cinayetinde iki ayrı silah kullanılmış

Hüseyin Saral cinayetinde iki ayrı silah kullanılmış

4 Temmuz 2006, Salı   18:52

Lale Operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Sedat Şahin'in de yargılandığı dava için istenen balistik incelemenin sonucu İtalya'dan geldi. Raporlara göre Hüseyin Saral'ın öldürülmesinde iki ayrı silah kullanıldığı belirlendi. Görgü tanıklarının ifadesine de yer verilen raporda, iki ayrı silahı iddia edildiği gibi iki kişinin değil tek kişinin kullandığı ortaya çıktı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Lale Operasyonu davasına devam edildi. İtalya'da 31 Ocak 2005 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hüseyin Saral'la ilgili gözaltına alınan 19'u tutuklu toplam 53 kişinin yargılanmasına devam edildi. Aralarında Sedat Şahin, Mehmet Ali Büyüksarıoğlu'nun da bulunduğu davaya 19 tutuklu sanık katıldı.

İtalya'dan beklenen balistik incelemenin sonuçlarında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğü'nün iddialarının aksine ilginç bulgulara ulaşıldı. İtalya'dan gelen rapora göre, Hüseyin Saral'ın öldürülmesinde iki ayrı silah kullanıldığı belirlendi. 100 sayfalık raporda ayrıca görgü tanıklarının ifadelerine de yer verildi. İtalyan asıllı görgü tanıklarının ifadelerinde iyi giyimli bir kişinin eline aldığı silahla 10 el ateş edip gittiği, birkaç saniye sonra tekrar geri dönüp başka bir silahla ateş etmeye devam ettiğine yer verildi.

Mahkemeye tutuklu olarak katılan ve hakkında müebbet hapis cezası istenen Mehmet Ali Büyüksarıoğlu ifadesinde, Hüseyin Saral'ın 16 milyon Euro nedeniyle öldürülmüş olabileceğini iddia etti. Büyüksarıoğlu, "Hüseyin Saral'ı çok iyi tanıyorum. Saral 16 milyon Euro'yu kaçak yollarla Türkiye'ye sokmaya çalışacaktı. İtalya'da PKK'lılarla arası pek iyi değildi. Saral PKK tarafından 16 milyon Euro için öldürülmüş olabilir. İtalya'dan gelen raporu inceledim. Orada yapancı uyruklu bir kişinin ismi geçiyor. Bu kişi Saral'ı öldürmüş olabilir. Sedat Şahin ile Hüseyin Saral'ın hiçbir ilgisi yok. Sedat Şahin'in sorunu Mert Alkan Sarıyıldız ile ilgiliydi." diye konuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğü'nün iddialarının gerçeği yansıtmadığını ileri süren Sedat Şahin ise, "Organize Şube Müdürlüğü'nün iddilarına göre, ben Mehmet Ali Büyüksarıoğlu'ndan Hüseyin Saral'ın tahliye olacağını öğrenmişim. Ve Saral'ı öldürtmek için Gökhan Hınç ve Oktay Öztürk'ü azmettirmişim. Organize, cinayetin iki kişi tarafından yapıldığını söylüyor. Ama İtalya'dan gelen raporda cinayetin tek kişi tarafından iki ayrı silah kulanılarak işlendiği yazıyor. Görgü tanıkları da bir kişinin silahla ateş ettiğini ancak yüzünü görmediklerini ifadelerinde dile getiriyor. Organizenin iddialarının asılsız olduğu dosyada açıktır ve tahliyemi taleb ediyorum." şeklinde konuştu.

Organize suç örgütü olduğu iddia edilen Sedat Şahin ve Saral gurupları arasında yaşanan çatışma, son olarak İtalya'ya kadar uzanmaştı. Son bir yıl içinde çıkan hesaplaşmalarda her iki taraftan toplam 5 kişi hayatını kaybederken 1 kişi felç oldu 3 kişi de yaralandı. Son olarak İtalya'da öldürülen Hüseyin Saral'la ilgili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava ise ertelendi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR