KAPAT
Haberler / GÜNDEM / 'İdamın kaldırılması Meclis'in takdiri'

'İdamın kaldırılması Meclis'in takdiri'

6 Şubat 1998, Cuma

TBMM Adalet Komisyonu'nda dün Adliye Mahkemeleri'nin kuruluşu ve görevleri hakkındaki hükümetin hazırladığı kanun tasarısının tartışılması için yeterli çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle görüşme haftaya ertelendi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, komisyon toplantısından çıkarken gazetecilerin soruları üzerine, Ceza Kanunu'ndaki değişikliklerin idam cezasını ortadan kaldırmadığını belirterek, "Ceza Kanunu müstakil ölüm cezasını kaldırmayacak. Kanun onun için yapılmış değil. Bu, Parlamento'nun takdiridir. Ölüm cezası aslında hiçbir yerde kalkmış değildir. Sonuçta ölüm cezası yine de var. Demek ki ölüm cezası şartlara göre prensipte yine de devam eden bir cezadır." dedi. Yeterli milletvekili çoğunluğu olmadığı için haftaya ertelenen Adliye Mahkemeleri hakkındaki taslak hakkında da bilgi veren Sungurlu, tasarıyla Ceza Mahkemeleri'nin, Asliye, Sulh ve Ağır Ceza mahkemelerinin devam edeceğinin ancak, Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi ve Ticaret ve İş mahkemelerinin, Hukuk Mahkemeleri adı altında faaliyetlerini sürdüreceklerini söyledi. Sungurlu, savcılıkların da görevlerinin artırılarak, büyük şehirlerde mahkemelere görev taksimi yapılacağını kaydetti. Sungurlu, belirli iş kapasitesinin altında çalışan Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kaldırılacağını da ifade etti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir