KAPAT
Haberler / GÜNDEM / İki darbenin mağdurları eğitimi aştı, 40 yaş engeline takıldı

İki darbenin mağdurları eğitimi aştı, 40 yaş engeline takıldı

İki darbenin mağdurları eğitimi aştı, 40 yaş engeline takıldı
- GAZIANTEP
6 Haziran 2013, Perşembe

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için konulan 40 yaş engeli, en çok darbe mağdurlarını etkiliyor.

28 Şubat sürecinde okullarından uzaklaştırılan ve 2011 yılında genel afla eğitimlerine kaldıkları yerden devam eden vatandaşlar, bu sefer 40 yaş engeli yüzünden kamuda görev yapamıyor. Özellikle öğretmenlik yapmak isteyenler, bu sıkıntılarının giderilmesini istiyor. Destek bekleyenlerden ikisi de 15 yıl önce Malatya İnönü Üniversitesi’nden ayrılmak zorunda kalan Hatice Sohbet (39) ile 12 Eylül darbesinde gördüğü baskılar sebebiyle Erzurum Atatürk Üniversitesi’ni bırakan Hanife Demir (48). Şu anda Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde eğitim gören iki ismin dertleri ortak: “Diplomalarımızı alıyoruz ama bu sefer kamuda yokuz.”

Hatice Sohbet, 1998 yılında İnönü Üniversitesi’nde Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Ancak 28 Şubat sürecinde başörtüsü sebebiyle okuldan uzaklaştırıldı. 2011 yılındaki genel afla Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde eğitime başladı. Şimdi 3’üncü sınıfta okuyan 2 çocuk annesi, kendisi gibi mağdurları bulmak için Facebook’ta ‘28 Şubat Kadın Mağdurları’ adı altında grup kurmuş. Yasağın kalkması için mücadele veren Sohbet, “40 yaş sınırının kaldırılmasını talep ediyoruz.” diyor.

Dört çocuk annesi Hanife Demir de 1987 yılında Atatürk Üniversitesi Arap Dili’ni kazanmış. Onu da 12 Eylül döneminden sonra konulan yasaklar okulundan uzaklaştırmış. Şimdi Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde yarım kalan eğitimini tamamlamaya çalışıyor. Hanife Demir de 40 yaş engelinin kendileri için büyük bir problem olduğuna dikkat çekiyor: “Affı çıkaranların bunu çok iyi niyetle yaptığını biliyoruz. Teşekkür ediyoruz ancak çok aceleye getirilmiş. Okulu bitirenlerin nelere ihtiyaç duyacağı, hangi haklarının kendilerine iade edilmesi gerektiği hususunda yeterli çalışmalar yapılmadığını düşünüyoruz. Mesela öğrenim kredisinden faydalanamama, öğrenim harcı yatırma gibi durumlar söz konusu. Yasak hâlâ bizi etkiliyor. Sadece okumanın lezzetini yaşıyoruz şu anda. Onun dışında hiçbir hakkımız iade edilmiş değil.”

28 Şubat sürecinde İnönü Üniversitesi’nde ilahiyat okuyan Mehmet Ali Eminoğlu da başka bir soruna işaret ediyor. İlahiyatın fen-edebiyat statüsüne çekilmesinin ciddi sorunlar doğurduğunu aktarıyor: “Din kültürü öğretmenliği o zaman yoktu. İlahiyattan mezun olanlar öğretmenlik yapıyordu. Fakat bu hak elimizden alındı, formasyon şartı getirildi. Bu da bizim gibi darbe mağdurlarını vurdu.”

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir