KAPAT
Haberler / GÜNDEM / İlk cemre bugün düşüyor

İlk cemre bugün düşüyor

20 Şubat 2007, Salı

Halk arasında yaygın olarak baharın müjdecisi diye bilinen, 'sıcaklıkta artışın' göstergesi olduğuna inanılan cemrenin ilki, bugün havaya düşecek.

Cemre, birer hafta arayla suya ve toprağa da düşecek. Küresel ısınma nedeniyle kurak kışın yaşandığı bu yıl, cemrenin düşmeye başlaması, "kışı görmeden bahar geldi" yorumlarına sebep oluyor. Cemre meteorolojik olarak takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıl güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanıyor. Saatli Maarif Takvimi'ne göre, cemre düşüşleri genellikle fırtınalı geçiyor ve yurdun pek çok yerinde kar yağışı görülüyor. Üçüncü cemrenin ardından da baharın geleceği kabul ediliyor. Arapça kökenli cemre, "ateş parçası", "ateş halindeki kömür" anlamına geliyor ve ısınmayı ifade ediyor. Eskilerin, kasım (kış) ve hızır (yaz) olmak üzere yılı ikiye ayırdıkları, kasımın 180, hızırın 186 gün sürdüğü belirtiliyor. Kasımın 105'inde (20 Şubat) birinci cemrenin havaya, 112'sinde (27 Şubat) ikinci cemrenin suya, 119'unda (6 Mart -şubatın 29 çektiği dört senede bir 5 Mart'ta-) üçüncü cemrenin toprağa düştüğü, buna göre de önce havanın, sonra suyun, sonra da yerin ısındığı kabul ediliyor. Yahya Öylek, Van, Cihan

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir