KAPAT
Haberler / GÜNDEM / İncirlik üssü 67 yıldır ruhsatsızmış

İncirlik üssü 67 yıldır ruhsatsızmış

- ADANA
13 Mart 2013, Çarşamba

Adana’da 67 yıl önce kurulan İncirlik Askeri Üssü’ndeki binalara nihayet ruhsat verildi. Amerikalı bir firma, geçen yıl üste lojman, kültür merkezi, sosyal alanlar yapmak amacıyla ruhsat için Sarıçam Belediyesi’ne başvurdu.

1946 yılından beri faaliyet gösteren incirlik hava üssü, belediye planlarında sadece sınırları çizilmiş, üzerinde ‘askeri üs’ yazan bir alan olarak görünüyordu. İçindeki yüzlerce lojman binası, askerî tesis ve sosyal alanların hiçbiri hakkında bilgi yoktu. Başvuru üzerine yasal durumuna bakıldı ve askeri alanların imar durumunun şimdiye kadar hiç araştırılmadığı anlaşıldı. Genelkurmay ile görüşmelerin ardından imar düzenlemesi bitirildi, 1 milyon 341 bin metrekare alan üzerine kurulu üs ruhsata kavuştu.

Bugüne kadar askeri alanlardaki yapıların durumunu incelemenin kimsenin aklına bile gelmediğini söyleyen Sarıçam Belediyesi İmar Müdürü Yaşar Bulut, TSK’nın da buna müsaade etmediğini vurguladı. Bulut’un verdiği bilgiye göre 1985 yılında çıkarılan 3194 No’lu İmar Kanunu’na kadar sivillerin askeri alanlardaki yapılarla ilgili bilgi sahibi olmaları yasaktı. Ancak söz konusu yasa ile askeri alanlar da belediyelerin imar planına tabi tutuldu. Buna rağmen uzun yıllar askeri alanlardaki hiçbir yapı için belediyelere imar yapılanması ve ruhsat talebinde bulunulmadı. Teknolojinin hızla ilerlemesi, yer tespiti için pek çok kurumun uydu görüntülerini kullanması ve internet üzerinden bu görüntülere herkesin ulaşması, askeri alanların vaziyet planı ile ilgili gizliliği ortadan kaldırdı. Ayrıca, 1999 yılındaki Gölcük ve sonrasında yaşanan büyük depremlerde askeri tesislerin büyük zarar görmesi üzerine, Genelkurmay Başkanlığı bütün tesisleri gözden geçirme kararı aldı. Askeri alanların imar ve ruhsat durumu tek tek ele alındı. Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Şehircilik bakanlıkları arasında yapılan görüşmeler sonunda, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 26. maddesine istinaden bir yönetmelik yayınlandı. Yönetmelikle, askeri tesislerin imara tabi tutulması ve yapıların ruhsatlandırılması mecburiyeti getirildi.

    Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci de İncirlik üssündeki binaların ruhsatsız olduğunun belirlenmesi üzerine Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmelerin başladığını belirterek şu bilgileri verdi: “Belediye ekiplerimiz askeri yetkililerle birlikte İncirlik’te incelemelerde bulundu. İmar durumunun incelenmesi ve Ankara ile yapılan yazışmalar, Adana Büyükşehir Belediyesi 1/5 binlik nazım imar planı ile ilgili sıkıntılar nedeni ile yaklaşık bir yıl sonunda, imar düzenlemesi bitirilebildi.” Sürecin tamamlanması üzerine bir milyon 341 bin metrekare alan üzerine kurulu İncirlik Hava Üssü önce büyükşehir belediyesi tarafından 1/5 binlik imar planına, daha sonra da Sarıçam İlçe Belediyesi tarafından 1/1000’li imar uygulama planına işlenerek ruhsatlandırıldı. Geçmişte yapılan binalar müktesebat olarak kabul edildi. ABD’li firmanın yapacağı yeni tesis inşaatı için de ruhsat alma süreci işliyor. Normal sivil vatandaşlar bina yapmak için hangi prosedürleri yerine getiriyorsa, artık askeri alanlarda yapılacak inşaatlar için de aynı süreç işleyecek. Tek farkı askeri tesisler için ruhsat harcı alınmıyor. Askeri alanlardaki tüm yapılar bundan sonra yapı denetim firmaları gözetiminde yapılacak.   

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir