KAPAT
Haberler / GÜNDEM / İş güvenliği yasası bir yıl erteleniyor

İş güvenliği yasası bir yıl erteleniyor

İş güvenliği yasası bir yıl erteleniyor
- ANKARA
19 Haziran 2013, Çarşamba

    İşverenlerin son dönemde korkulu rüyası haline gelen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartının ertelenmesi gündemde.

Kendilerine gelen yoğun şikâyetleri dikkate alan hükümet, yasanın uygulamaya konulacağı tarihle ilgili düzenlemeye gidiyor. Meclis’teki torba yasaya eklenen bir madde ile 600 bin işletme için 30 Haziran’da başlayacak olan uygulama, bir yıl erteleniyor. Bu işletmeler 30 Haziran 2014’ten itibaren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olacak. Yükümlülüğü Haziran 2014’te başlayacak işletmeler içinse erteleme süresi 2 yıl oldu. Bu işletmeler de Temmuz 2016’da uzman çalıştırmaya başlayacaklar.

    Yılbaşında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, işletmelere pek çok yükümlülük getiriyor. En önemlilerinden biri de iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırılması. Peyderpey yürürlüğe giren yasa ile 30 Haziran’da 50’den az çalışanı olan işyerleri için hekim ile güvenlik uzmanı bulundurulması zorunlu oluyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ise her ay için 5 bin 390 TL ceza ödeyecek.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir