KAPAT
Haberler / GÜNDEM / İstanbul Üniversitesi’de Berkarda operasyonu

İstanbul Üniversitesi’de Berkarda operasyonu

21 Ekim 1994, Cuma

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Berkarda eski rektör Cem’i Demiroğlu’nun vazife yaptığı dönemlerde kendisine bağlılıkları ile tanınan ve halen 2547 Sayılı Kanunun 38. Maddesi uyarınca Florence Nightingale Hastanesi’nde görevli olarak çalışan 26 profesör ve 17 doçentin işlerine son verdi.

Yetkililer, soruşturmanın bütün engellemelere rağmen daha da derinleştirilerek yapıldığını ve Yüksek Öğrenim Kurumu Başkanı Prof.Dr. Mehmet Sağlam tarafından da desteklendiğine dikkat çekiyorlar. Bu arada üniversitede öğrenim gören kız öğrencilerin “türban” meselesini çözüme kavuşturamayan Berkarda’nın yolsuzluk olaylarını nasıl önleyeceği merak ediliyor. Kız öğrencilerin üniversitede derslere türbanla girmelerine karşı olan Berkarda’nın bu tutumu şaşkınlıkla izleniyor.

DEMİROĞLU KOLTUĞUNA

8 KARPUZ SIĞDIRMIŞ

Daha önce YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’nın 31. 05. 1994 tarih, B. 30. 1DNK 0.00.00.00. 5. 936. 94. 129 Sayılı yazısı esas alınarak İ. Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Berkarda tarafından başlatılan ve “Gizli” tutulan soruşturmanın son aşamaya geldiği ve önümüzdeki aylarda yapılan çalışmaların kamuoyuna açıklanacağı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Prof.Dr.Cem’i Demiroğlu’nun rektörlük vazifesinin yanında, Kardiyoloji Enstitüsü Müdürlüğü, Atatürk İnkılapları Müdürlüğü, Adli Tıp Meclis Üyeliği, Cerrahpaşa İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı, Genel Dahiliye Bilim Dalı Başkanlığı, Florence Nightingale Vakfı Başkanlığı ve YÖK üyeliği yaptığı dönemleri araştırılıyor. Yapılan soruşturma çalışmalarının Rektör Prof.Dr. Berkarda başkanlığında çok sayıda hukukçudan teşekkül eden bir komisyon tarafından yapıldığı öğrenildi.

ELEMANLAR GERİ ÇEKİLDİ

Komisyonun yaptığı inceleme neticesinde üniversite hastanelerinde tam gün çalışan çok sayıda öğretim üyesinin başka yerlerde vazifelendirildiği, bu sebeple hastane hizmetlerinin aksadığı belirlendi. Yapılan soruşturma da 2547 Sayılı Kanunun 38’nci Maddesi uyarınca Florence Nightingale Hastanesi’ne ekseriyetinin “süresiz” olarak 26 profesör ve 17 doçentin vazifeli olarak gönderildiği ortaya çıktı.

YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Sait Dirlik’in de tespit ederek yaptığı uyarıları dikkate alan Berkarda, ilk olarak Demiroğlu’nun İstanbul Üniversitesi’nde vazife yaptığı dönemlerde kendisine bağlılıkları ile tanınan ve halen Florence Nightingale Hastanesi’nde görevli olarak çalışan öğretim üyelerinden Prof.Dr.Hürol İNSEL, Prof.Dr. Işık BAŞAR, Prof.Dr. Daver YEKER, Prof.Dr. Kamil SERDENGEÇTİ,Prof.Dr. Özdemir KOLUSAYIN,Prof.Dr. Ayhan BİLGİN, Prof.Dr. Mehmet ÖZERİ, Prof.Dr. Muzaffer ALTINTAŞ, Prof.Dr. Seyhan ÇELİKOĞLU, Prof.Dr. Engin EKER, Prof.Dr. Oktay ÇOKYÜKSEL, Prof.Dr. Nihat ŞEKERCİOĞLU, Prof.Dr. Ali PUSANE, Prof.Dr. Necdet TEZCAN, Prof.Dr. Sadi GÜNDOĞDU, Prof.Dr. Süheyla SERDENGEÇTİ, Prof.Dr. Süleyman Nafiz BİLSEL, Prof.Dr. Mois BAHAR, Prof.Dr. Cengiz KUDAY, Prof.Dr. Mahmut ERKMAN, Prof.Dr. Ünal DEĞERLİ, Prof.Dr. Alparslan AKMANDİL, Prof.Dr. Aziz ALTURFAN, Prof.Dr. Cavit AVCI, Prof.Dr. M.Serdar ERDİME, Prof.Dr. Aydın AYTAÇ, Doç.Dr. Sıddıka KURUL, Doç.Dr. Erhan KANSIZ, Doç.Dr.Cihat BAKAY, Doç.Dr. Ünal DEĞERLİ, Doç.Dr. Abdullah İLİCİ, Doç.Dr. Hasan SERDAROĞLU, Doç.Dr. Ali T. CANBOLAT, Doç.Dr. Kenan DEMİRKOL, Doç.Dr. Azmi HAMZAOĞLU, Doç.Dr. Ünay YALÇIN, Doç.Dr. Şükrü SEVER, Doç.Dr. Sedat TURKAN, Doç.Dr. Cihat ŞEN, Doç.Dr. Feruzan NUMAN, Doç.Dr. Nejat GÜNEY, Doç.Dr. Bingür SÖNMEZ, ve Yrd.Doç.Dr. Tamer KOLDAŞ’ın söz konusu hastanedeki işlerine üniversite yönetimi tarafından 14.10.1994 tarihi itibariyle son verildi.

KANUNSUZ UYGULAMALAR

TEKRAR SORUŞTURULACAK

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bülent Berkarda tarafından başlatılan soruşturmada Demiroğlu hakkında daha önce mahkemeye intikal etmiş bir çok kanunsuz uygulama yeniden soruşturmaya tabi tutulacak. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, üniversiteye ait 7 bin 500 dönüm Bilezikçi Çiftliği’nin Alarko şirketine verilmesi, Baltalimanı Sosyal Tesisleri, Enez Sosyal Tesisleri, Profesörler Evi gelirlerinin Kardiyoloji Vakfı’na verilmesi, 1986 yılında Fransız hükümeti tarafından İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Hastanesi’ne Bakanlar Kurulu kararı ile verilen 100 milyon franklık kredinin Kardiyoloji Vakfı’na devri, Cerrahpaşa Döner Sermayesi’nden 86 BM T00.55 Proforma fatura ile alınan SFR 165.805, yaklaşık 800 milyonluk Rinol yer döşemelerinin nerede kullanıldığı, kanunlara aykırı olarak çeşitli vakıflara zorla bağış toplaması, üniversite vakfıyla alakası olmayan kişilere maaş bağlanması ve Florence Nightingale Hastanesi’ne kanuni olmayan usullerle sahip olduğu gerekçesiyle Demiroğlu hakkında ileri sürülen iddialar tekrar incelemeye alındı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir