KAPAT
Haberler / GÜNDEM / İzmir merkezli 11 ilde 'siber' operasyon

İzmir merkezli 11 ilde 'siber' operasyon

19 Mart 2013, Salı   16:09

İzmir merkezli 11 ilde gerçekleştirilen operasyonda, büyük şirketlere virüslü elektronik posta göndererek banka hesap numaraları ile şifrelerini ele geçirdiği iddiasıyla 18 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı şirketlerin bilgileri dışında hesaplarından para transferinin yapıldığı şikayeti üzerine 6 ay önce takip başlattı. Dijital ortamda iz sürerek elde edilen bilgiler sonrasında 11 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda, şebekenin organizasyonunu sağladığı iddia edilen İ.M'nin de aralarında yer aldığı 18 kişi gözaltına alındı. 

         Rusya'da bulunan aynı suçtan sabıkalı Türk bilgisayar korsanı C.K. aracılığıyla belirledikleri şirketlere virüslü elektronik posta gönderen zanlıların, virüsün bankanın internet şubesine giriş yapıldığı sırada aktif hale gelerek bankadan gönderilmiş gibi uyarı sayfası açtığı ve buraya girilen bilgileri kopyaladığı, girilen cep telefonu bilgileri sayesinde de bankadan gönderilen güvenlik numaralarını şebeke üyelerine yönlendirdiği kaydedildi. 

         Şebeke üyelerinin, akıllı cep telefonu modellerine göre farklı virüs programı da hazırladıkları tespit edildi. 

         Zanlıların, 6 ay içerisinde 10 şirketin hesabından başka hesaplara 1 milyon liranın üzerinde para transfer ettikleri ileri sürüldü. 

         

         -Güvenlik kamerasına yansıdı- 

         

         Farklı illerde gözaltına alınan zanlıların İzmir'e getirildiği, Rusya'da bulunan C.K'nın yakalanması için girişimlere başlandığı belirtildi. 

         Gözaltına alınan kişiler haricinde, şebekenin hesaplarına para transfer eden 20 kişinin de tespit edildiği ve bu kişiler hakkında işlem yapıldığı bildirildi. 

         Bu arada, transfer edilen paraları bankadan çekmek isteyen bir kişinin takipteki polisler tarafından yakalanışı güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı. 

         Zanlıların geçmişe yönelik para transferlerinin de araştırıldığı bildirildi. 

         

         

         -Uyarılar- 

         

         Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, virüslü elektronik postalara karşı uyarıda bulunarak, lisanslı kendini güncelleyen anti-virüs programlarının kullanımının önemine dikkati çekti. Yetkililer, bankalardan gönderilmiş gibi görünen elektronik postalarda kesinlikle cep telefonu bilgilerinin istenmediği, bu tür programların telefonlara virüs yerleşmesini sağladığını bildirdi. 

         (AA)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir