KAPAT
Haberler / GÜNDEM / İzmir'e 21 yıl aradan sonra kar yağdı

İzmir'e 21 yıl aradan sonra kar yağdı

İzmir'e 21 yıl aradan sonra kar yağdı
2 Şubat 2012, Perşembe   12:01

İzmir, Manisa ve Aydın'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, Ege kentlerini beyaza bürüdü.

İzmir'de kent merkezine örtü bırakan şekilde 21 yıl aradan sonra bu sabah başlayan yağan kar, etkisini sürdürüyor. Geçmiş yıllarda şehrin bazı yüksek yerlirine kar yağmış ancak şehir merkezinde yerde beyaz bir tabaka oluşturmamşıt. Karın keyfini yaşamak isteyen İzmirliler, meydanlarda ve parklarda kartopu oynadı.

Yıllar sonra gelen kar yağışı kentte bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda kar yağışı nedeniyle bazı uçak seferleri gecikmeli olarak yapıldı.

Havalimanı yetkilileri, kar yağışının pisti etkilemesi nedeniyle zaman zaman uçuş trafiğinde gecikmeler yaşandığını, ancak şu ana İzmir kalkışlı uçuşlarda iptal olmadığını söyledi.

-Aydın'a 19 yıl aranın ardından kar yağdı

Türkiye'nin en sıcak illerinden biri olan Aydın'a, 19 yıl aradan sonra kar yağdı. Kentte en son 1993 yılında görülen kar yağışını fırsat bilen vatandaşlar, kar topu oynayarak kışın tadını çıkardı.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, yağışın ardından kent merkezindeki kar kalınlığı yer yer 2 santimetreye ulaştı.

Söke, Koçarlı ve Germencik ilçelerinde de görülen kar yağışının, öğle saatlerine kadar devam etmesini beklendiğini kaydeden yetkililer, yağışın öğle saatlerinden itibaren ısının artmasıyla yağmura dönüşmesinin tahmin edildiğini bildirdi.

-Manisa-

Ege Bölgesi'nde güne kar sürpriziyle uyanan illerden Manisa'da da kar yağışı sevinç yarattı.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, en son örtü bırakan kar yağışının 2006 yılında yaşandığı Manisa'da, yağış kent merkezinde ince bir kar örtüsü bırakırken, Spil Dağı Milli Parkı'nda kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı.

METEOROLOJİ'DEN DÖRT ÖNEMLİ UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış ve rüzgar, buzlanma ve don ile çığ uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılar şöyle:

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; bugün akşam saatlerinden sonra Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Bolu çevrelerinde yoğun kar, gece saatlerinde İzmir, Aydın ve Muğla'nın kıyı ilçelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olacağı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Çığ tehlikesi, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Marmara ile Karadeniz kıyılarında orta kuvvette, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere, buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Güney Ege kıyılarında güney, Orta Karadeniz Kıyıları ile Sinop çevrelerinde doğu ve güneydoğu, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Çanakkale, Bozcaada ve Gökçeada çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Anahtar Kelime: 86
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir