KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Kalp delikleri erişkin yaşlara kadar rahatsızlık vermeden kalabiliyor

Kalp delikleri erişkin yaşlara kadar rahatsızlık vermeden kalabiliyor

6 Nisan 2010, Salı   10:18

Her bin yeni doğan bebekten 8'inde görülebilen kalp rahatsızlıklarına bazılarının doğumun hemen ardından ortaya çıkabildiği gibi bazıları ise erişkin yaşlara kadar rahatsızlık vermeden kalabildiği bildirildi.

İki kulakçık (atrium) ve iki karıncık (ventrikül) olmak üzere dört gözden oluşan kalbin boşlukları arasındaki duvar, anne karnında kapandığını belirten Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Batur, duvarın bu evrede herhangi nedenle kapanmamasının, kulakçıkların veya karıncıkların arasında delik oluştuğu anlamına geldiğini kaydetti. Yakın bir zamana kadar bu deliklerin ameliyatlarla kapatıldığını ve dolayısıyla ameliyata bağlı bir çok problemin ortaya çıkabildiğini belirten Batur, "Ameliyatlar çoğunlukla göğüs kemiği kesilerek yapılıyordu. Son yıllarda artık kasıktan veya boyun damarlarından girerek kateterler ile kalp deliği kapatılabiliyor. Konu ile ilgili tecrübemizin artmasıyla da yetişkinlerde kısaca ASD (Atrial Septal Defekt) dediğimiz deliklerin 30 mm'nin üzerindeki boyutlarını bile kapatabiliyoruz" açıklamasıyla kalp tedavisi konusundaki yenilikleri anlattı.

Doç. Batur; işlemde özel ölçümler yaparak deliğin büyüklüğünü saptadıklarını belirterek, "Bu delikler birçok değişik çap ve boyutta olabiliyor. Eskiden 30 mm'nin üzerinin kapatılmaması öneriliyordu. Herhangi bir komplikasyon olmadıysa delik tekrar açılmaz." dedi.

Yetişkin çağda en sık görülen ve kulakçıkta olan deliklerin tesadüfen saptandığına dikkat Batur, çocuklukta genellikle bulgu vermeyen bu deliklerin genelde kardiyologlar tarafından belirlendiğini kaydetti. Bu nedenle iyi bir muayene yapılmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Batur, "Hastanın kalbindeki üfürüm seslerinin ciddi şekilde incelenmesi gerekiyor. Hastalığın erken dönemde tespiti büyük önem taşıyor. Ameliyatsız kapatılan deliklerde, üç ay içinde insanın kendi dokusuyla, yerleştirilen cismin etrafı kapatılıyor. Normal yaşamına dönen hastanın yine de bir süre yüksek efor gerektiren sporları yapmaması, yürüme, yüzme gibi sporlarla ilgilenmesi öneriliyor." diye konuştu.

Yetişkinlerde görülme oranı daha düşük olsa da karıncıklar arasındaki duvarda delik (VSD-Ventriküler Septal Defekt) olabileceğini; bu deliklerin de kateter yöntemiyle ameliyatsız kapatılabileceğini belirten Batur, "Artık uygun ve seçilmiş hastalarda bu deliklerin büyük çoğunluğunun ameliyatsız yöntemle kapatılabildiğini belirtiyor. Kalp deliklerinin kapatılması için dikiş değil, artık özel üretilmiş malzemelerin kullanıldığına Günümüzde en çok kullanılan malzeme ise çift diskli şemsiye. Bu malzeme sayesinde, diskler kalbin her iki tarafındaki delikleri kapatıyor." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 79
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir