KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Kalpteki 30 mm'den büyük delikler de ameliyatsız kapatılabiliyor

Kalpteki 30 mm'den büyük delikler de ameliyatsız kapatılabiliyor

5 Nisan 2010, Pazartesi   16:00

Her bin canlı bebekten 8'inde görülebilen doğumsal kalp rahatsızlıklarına ait bulgulardan bazıları doğumun hemen ardından ortaya çıkabildiği gibi bazıları ise erişkin yaşlara kadar rahatsızlık vermeden kalabiliyor. İki kulakçık (atrium) ve iki karıncık (ventrikül) olmak üzere dört gözden oluşan kalbin boşlukları arasındaki duvar, anne karnında kapanıyor. Duvarın bu evrede herhangi nedenle kapanmaması, kulakçıkların veya karıncıkların arasında delik oluştuğu anlamına geliyor.

Yakın bir zamana kadar bu deliklerin ameliyatlarla kapatıldığını ve dolayısıyla ameliyata bağlı bir çok problemin ortaya çıkabildiğini açıklayan Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Batur; "Ameliyatlar çoğunlukla göğüs kemiği kesilerek yapılıyordu. Son yıllarda artık kasıktan veya boyun damarlarından girerek kateterler ile kalp deliği kapatılabiliyor. Konu ile ilgili tecrübemizin artmasıyla da yetişkinlerde kısaca ASD (Atrial Septal Defekt) dediğimiz deliklerin 30 mm'nin üzerindeki boyutlarını bile kapatabiliyoruz" açıklamasıyla kalp tedavisi konusundaki yenilikleri anlattı.

Doç. Batur; işlemde özel ölçümler yaparak deliğin büyüklüğünü saptadıklarını belirterek, "bu delikler birçok değişik çap ve boyutta olabiliyor. Eskiden 30 mm'nin üzerinin kapatılmaması öneriliyordu. Herhangi bir komplikasyon olmadıysa delik tekrar açılmaz" dedi.

Yetişkin çağda en sık görülen ve kulakçıkta olan deliklerin tesadüfen saptandığına dikkat Doç. Dr. Batur, "Çocuklukta genellikle bulgu vermeyen bu delikler, genelde kardiyologlar tarafından saptıyor. Bu nedenle iyi bir muayene yapılması büyük önem taşıyor. Hastanın kalbindeki üfürüm seslerinin ciddi şekilde incelenmesi gerekiyor. Hastalığın erken dönemde tespiti büyük önem taşıyor. Ameliyatsız kapatılan deliklerde, üç ay içinde insanın kendi dokusuyla, yerleştirilen cismin etrafı kapatılıyor. Normal yaşamına dönen hastanın yine de bir süre yüksek efor gerektiren sporları yapmaması, yürüme, yüzme gibi sporlarla ilgilenmesi öneriliyor" diye konuştu.

KARINCIKLAR ARASINDAKİ DELİKLERE AMELİYATSIZ TAMİR

Yetişkinlerde görülme oranı daha düşük olsa da karıncıklar arasındaki duvarda delik (VSD-Ventriküler Septal Defekt) olabileceğini; bu deliklerin de kateter yöntemiyle ameliyatsız kapatılabileceğini belirten Doç. Dr. Batur; "Artık uygun ve seçilmiş hastalarda bu deliklerin büyük çoğunluğunun ameliyatsız yöntemle kapatılabildiğini belirtiyor. Kalp deliklerinin kapatılması için dikiş değil, artık özel üretilmiş malzemelerin kullanıldığına Günümüzde en çok kullanılan malzeme ise çift diskli şemsiye. Bu malzeme sayesinde, diskler kalbin her iki tarafındaki delikleri kapatıyor." şeklinde konuştu.

Bazen kalpte birden fazla delikle de karşılaşılabildiğini hatırlatan Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gülcan Abalı ise şöyle konuştu; "Delikler birbirine yakınsa, özel üretilmiş cihazlarla kapatma işlemi uygulanıyor. Bundan başka farklı iki cihaz da kullanılabiliyor, genellikle birden fazla deliği olanlara ameliyatla kapatma öneriliyor. Ama bu ameliyatsız kapatılmayacağı anlamına gelmiyor. Vakanın durumu ve özelliğine göre teknikler kullanılıyor. Çocukluk çağında kalbin karıncık kısmındaki küçük delikler kendiliğinden kapanabiliyor. Bu tür delikler kalbi ve diğer organları ciddi şekilde etkilemiyorsa takibe alınıyor. Hastada tespit edilmiş ciddi bir delik varsa ve akciğeri, kalbi etkilediği gözleniyorsa hemen müdahale etmek gerekiyor. Müdahalenin yaş sınırı yok, önemli olan deliğin büyüklüğü. Deliğin kalp ve akciğer üzerinde etkileri varsa delikler maalesef kapatılmadan takip ediliyor. Kalpteki delikler kalp ve akciğer üzerinde bazı olumsuzluklara neden oluyor. Deliğe bağlı olarak kalp içinde büyüme görülebiliyor. Kalbin değişik bölümlerinde kalp yetmezliği olabiliyor. Akciğerle kalp komşu bir organ olduğundan bu delikler nedeniyle akciğer damarında yüksek tansiyon ve gerilim oluşuyor. Belli aşamayı geçtikten sonra ameliyat için bile geç kalınabiliyor. Bu nedenle kardiyologlar tarafından çok yakından takip edilmesi önem taşıyor."

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 112
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir