KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Kentsel dönüşümde ‘Çin işkencesi’

Kentsel dönüşümde ‘Çin işkencesi’

Kentsel dönüşümde ‘Çin işkencesi’
9 Şubat 2013, Cumartesi

Çin’in Zhejiang eyaletinde yaşayan Luo Baogen ve eşi, yol yapımı için yıkılması planlanan evi boşaltmamak için direnmiş ve dünyanın gündemine girmişlerdi.

Bu çifte benzer çok örnek var Çin’de. Ne var ki son dönemde onlarla anlaşma yapmayı başaramayan yetkililer, katı bir uygulamaya imza atıyor. Yangci’deki kentsel dönüşümden sorumlu inşaat şirketleri, vatandaşları tahliye edemeyince elektriği kesti. Bölgede temiz suya erişimde büyük oranda sıkıntılı. Buldozerlerle bölgeyi kazdıran ve yapay bir göl yaptıran yetkililerin amacı; güzellikle yola gelmeyen insanları zorla evlerinden çıkarmak!  Yerel sakinlerden biri, yıkılmayan evlerin çevresinden dolanan hendekle ilgili olarak, “Derinliği bir adam boyu, genişliği bunun iki katı. Bize açık açık buradan çıkacaksanız çember kapanmadan çıkın diyorlar.” şeklinde konuşuyor.  Ama mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Nehir yaparlarsa biz de köprü yaparız.” ifadelerini kullanıyor. Şirket sözcüleri; mülk sahiplerine yeni bir ev teklif ettiklerini ancak birkaç kişinin anlaşmaya yanaşmadığını söylüyor. 2010 yılında başlanılan projenin, evlerini terk etmek istemeyen insanlar yüzünden bitirilemediği belirtiliyor. MAGAZİN SERVİSİ

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir