KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Kisra’nın sarayı, 1434 yıldır ‘Kutlu Doğum’a tanıklık ediyor

Kisra’nın sarayı, 1434 yıldır ‘Kutlu Doğum’a tanıklık ediyor

Kisra’nın sarayı, 1434 yıldır ‘Kutlu Doğum’a tanıklık ediyor
21 Nisan 2005, Perşembe

Hz. Muhammed’in (sas) doğduğu o muhteşem geceye tanıklık eden tarihî Kisra Sarayı çatladığı haliyle hâlâ ayakta duruyor.

Muhammed Aleyhisselâm, miladi takvimle 571 yılında nisan ayının 20’sinde dünyaya geldi. Hicri takvimle rebiülevvel ayının 12’sine denk gelen bu gece bütün dünyada ‘Mevlit Kandili’ olarak kutlanıyor. Peygamber Efendimiz’in (sas) doğduğu gece putlar baş aşağı düşmüş, Sasani (İran) hükümdarı Kisra’nın sarayı parçalanmış ve sarayın 22 kulesinden on dört kulesi yıkılmıştı. Ateşperestlerin taptığı ve binlerce senedir yanan ateş sebepsiz yere sönmüş, Save Gölü kurumuştu. Kisra Sarayı o günü hatırlatırcasına hâlâ ayakta. Bağdat’ın güneyindeki Medain kasabasında bulunan saray, Saddam rejiminin yıkılmasından beri 2 yılı aşkın süredir güvenlik sebebiyle ziyaretçilere kapalı. Sarayın kalıntıları, 1991’deki Körfez Savaşı’nda ve 2003’te ABD’nin Irak’ı işgali sırasında çevresine düşen bombalardan da büyük zarar gördü.

Peygamber Efendimiz’in doğduğu geceye tanıklık eden Kisra Sarayı, yıllar sonra O’nun hidayet davetine de şahit oldu. Hz. Muhammed (sas) müşrik toplulukların liderlerine mektuplar göndererek onlara Allah’ın tek ilah olduğunu ve kendisinin de O’nun elçisi olduğunu tebliğ etti. Bu mektuplardan biri de Abdullah bin Huzâfe vasıtasıyla Kisra’ya gönderildi. Kisra’ya gönderilen mektup şu şekilde idi: “Bismillâhirrahmânirrahim. Allah’ın kulu ve Peygamberi Muhammed’den (sas) Fars’ın ulusu Kisrâ’ya. Hidâyete uyanlara, Allah ve Resûlü’ne imân edenlere, Allah’tan başka hiçbir ilah olmayıp O’nun bir tek olduğuna, ortağı ve benzeri bulunmadığına, Muhammed’in (sas) O’nun kulu ve Resûlü olduğuna şahâdet edenlere selâm olsun. Ben seni Allah’a imana dâvet ediyorum. Çünkü ben, Allah’ın, kalpleri diri ve akılları başlarında olanları uyarmak, kafirler hakkında da o azap sözü gerçekleşmek için bütün insanlara göndermiş olduğu peygamberiyim. Müslüman ol ki selâmet bulasın. Davetimden yüz çevirir, kaçınırsan bütün mecûsîlerin günâhı senin boynuna olsun.” Kisrâ, mektubun başında Peygamber Efendimiz’in (sas) isminin kendi isminden önce yazılmasına sinirlenerek tamamının okunmasını beklemeden yırtıp attı. Rasûlullah (sas) bu durumdan haberdar olunca “Parça parça olsunlar. O, benim mektubumu parçaladı.” buyurdu. Çok geçmeden Kisrâ Hüsrev Perviz, oğlu Şirvehy tarafından öldürüldü. Hz. Ömer’in halifeliği sırasında da Kisrâ’nın imparatorluğu parçalandı, Sâsâni sülâlesi son buldu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir