KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Kitapçıklardan sonra, YGS cevap anahtarı da internette

Kitapçıklardan sonra, YGS cevap anahtarı da internette

Kitapçıklardan sonra, YGS cevap anahtarı da internette
9 Mayıs 2011, Pazartesi

Şifre iddialarıyla gündeme gelen Yükseköğretime Giriş Sınavı'yla (YGS) ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Kitapçıklardan sonra cevap anahtarları da elektronik ortama aktarıldı. ÖSYM'nin internet sitesinde yapılan duyuruya göre, 27 Mart 2011 tarihinde yapılan 2011-YGS'ye ait cevap kâğıtlarının görüntüleri, sınava giren adayların kendi cevap kâğıtlarını inceleyebilmeleri amacıyla erişime açıldı. Sınava giren adaylar kendi cevap kâğıtlarının görüntüsünü, ÖSYM'nin "http://ais.osym.gov.tr" internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebilecekler. Duyuruda, bu uygulamanın, adayı bilgilendirme amacıyla yapıldığı belirtilerek, görüntülenen sayfanın belge niteliği taşımadığı, her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgilerin esas alındığı bildirildi.

Şikâyet edenlerin sayısı 20 bini geçti

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ÖSYM'ye YGS sonuçları için itiraz edenlerin sayısının 20 bini geçtiğini öne sürdü. Koncuk, "İtiraz edenler herhangi bir sonuç alamazsa, mahkemelerin kapılarını aşındırmak zorunda kalacaklar, yüzlerce, binlerce dava açılacak." diye konuştu. Öte yandan Ankara 7. İdare Mahkemesi'nde devam eden dava nedeniyle ÖSYM mahkemeye savunma verecek. YGS'deki 'şifre' iddiaları üzerine sınava giren bir öğrencinin Danıştay'a açtığı iptal davası sonrası Danıştay, görevsizlik kararı vererek, dosyayı Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderdi. Dosyayı inceleyen Ankara 7. İdare Mahkemesi, iddialar üzerine ÖSYM'den savunma istedi. 15 gün içinde ÖSYM'den savunma vermesini isteyen mahkemenin incelemeleri devam ediyor. ÖSYM'nin savunma için 15 günlük süresi ise bugün doluyor. ÖSYM'nin savunmasını sunmasının ardından YGS davasında son dönemece girilmiş olacak. Mahkeme, savunmanın ardından davayla ilgili kararını verecek. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bilirkişi incelemesinin ise tamamlandığı belirtildi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir