KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Kurasız hac 2014’te ilk ve son

Kurasız hac 2014’te ilk ve son

23 Ekim 2012, Salı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac için 7 kere başvuru yapanlara Mekke’de 2014 müjdesi verdi: “Üst üste 7 yıl müracaat etmiş hacı adayları, 2 yıl sonra kuraya tabi tutulmayacak. Bu kapsamda kutsal topraklara kurasız gelmeye hak kazanacak kişi sayısı, Türkiye’ye tanınan kotanın tamamını dolduracak. Uygulama sadece 1 yıl gerçekleşecek.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mekke’de düzenlenen kahvaltılı toplantıda Türkiye’den gelen basın mensuplarıyla buluştu. Toplantıda, Irak’ta mahsur kalan hacı adaylarından Kâbe’deki Osmanlı revaklarına kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Basın mensuplarına, gazetecilik yaparken hac görevlerini ihmal etmeme uyarısında bulunan Görmez, kutsal topraklara gelmek için sıra bekleyen 1 milyonu aşkın hacı adayına da müjde verdi. 2007 yılında hac başvurusunda bulunanların sadece 2014’e mahsus olmak kaydıyla kuraya tabi tutulmayacağını söyledi.

Haccın 5 ana temeli olduğunu belirten Görmez, bunları şöyle sıraladı: “Hac bir yolculuktur. Bunun ilk esası insanın iç âlemine odaklanması, bencillikten, kibirden uzaklaşmasıdır. İkinci esası, zihnen ahiret âlemine yolculuk yapmak, hesap verme şuuru edinmektir. Üçüncüsü tarihe yolculuk yapmak, Hz. Âdem, Hz. İbrahim’i tanımak, arkalarından gitmektir. Dördüncüsü kardeşlerimize yaptığımız yolculuk… Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş kardeşlerimizi tanımak, onlarla buluşmak, dertleşmek. Beşincisi ise haccı Allah marifetiyle bir aşk yolculuğuna dönüştürmektir.”

Hacı adaylarının eğitimine çok önem verdiklerini ifade eden Başkan Görmez, bu yıl bin 186 hacı adayına Kur’an öğrettiklerini, sayının azımsanabileceğini ancak bunun bir başlangıç olduğunu kaydetti. 1979’dan beri hac organizasyonu yaptıklarını, bazı ülkelerin Suudi yetkililere, ‘Haccı nasıl organize edelim?’ diye sorduğunu, karşılığında da, ‘Türkiye’yi örnek alın’ cevabını aldıklarını anlattı. Diyanet’in sağlık hizmetlerine, Mekke ve Medine hastanelerine de değinen Diyanet İşleri Başkanı, bu yıl Balkan ülkeleri, Kafkasya ve Azerbaycan’dan gelen hastalara da kapılarını açtıklarını ekledi. Hac kontenjanlarının düşüklüğünün kendilerini fevkalade üzdüğünü, yaşlı teyzelerin gittiği her yerde kendisini bu konuda sıkıştırdığını belirten Mehmet Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 1 milyon 163 bin kişi, kutsal topraklara gelmek için sıra bekliyor. 2014’te üst üste 7 yıl müracaat etmiş hacı adayları, kuraya tabi tutulmayacak. Bu kapsamda kurasız olarak kutsal topraklara gelmeye hak kazanacak kişi sayısı, Türkiye’ye tanınan kotanın tamamını dolduracak. Bu uygulama sadece 1 yıl gerçekleşecek. Aksi takdirde bir sonraki yıl, 7 sene üst üste bekleyen hacı adayı sayısı Türkiye’ye verilen kotanın iki katına çıkacak.” Toplantıda Osmanlı revakları da gündeme geldi. Görmez, aldıkları dolaylı bilgilerin revakların kaldırılmayacağı yönünde olduğunu söyledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir