KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Kurtarma tatbikatı nefesleri kesti

Kurtarma tatbikatı nefesleri kesti

21 Haziran 2008, Cumartesi   17:00

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) kamp yaptıkları Kahramanmaraş Döngel Mağaraları'nda gerçekleştirdikleri arama kurtarma tatbikatıyla nefesleri kesti.

8 ilden 40 kişinin bulunduğu kampta iki tatbikat gerçekleştiren ekiplerin çalışmaları gerçeğini aratmadı. Ekipler önce bir tüp patlamasının meydana geldiği evde anne ve çocuğunu kurtardı. Burada önce binanın en üst katında bulunan yaralıları halatlarla indirilirken, ilk müdahaleyi olay yerinde yapan ekipler daha sonra sedyeyle yaralıları ambulansa taşıdı. İlk tatbikatta başarılı olan ekipler, ikinci tatbikatta da dağlık alanda mayın patlaması sonucu bacağında büyük hasar meydana gelen çobanı kurtardı. UMKE ve Arama Kurtarma Moral Destek Ekibi (AKMOD) çobanı halatlarla bulunduğu dağlık alandan aşağıya güvenli bir şekilde indirdi. Aşağıya indirilen ve şok geçiren çobana 112 ekipleri müdahalede bulundu ve kısa süre içerisinde sedye ile taşıyarak ambulansa ulaştırdı.

Daha sonra kamp bölgesinde bir konuşma yapan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Reha Hüdayioğlu, tatbikatı başarıyla gerçekleştiren ekibe teşekkür etti. İlk müdahalelerin zaman açısından büyük önemi olduğuna dikkat çeken Hüdayioğlu, çevre illerden gelen desteğin de hayati önem taşıdığını belirtti. Hüdayioğlu, yapılan tatbikatın da iller arasındaki bu koordinasyonun sağlanması açısından örnek olduğunu kaydetti.

Tatbikatı Kahramanmaraş Vali Yardımcısı H. Kürşat Kırbıyık da takip etti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir