KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Liselere Giriş Sınav sonuçları açıklandı

Liselere Giriş Sınav sonuçları açıklandı

18 Temmuz 2005, Pazartesi   10:20

2005 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçları açıklandı.

OKS'de, Matematik-Fen (MF) ve Türkçe-Matematik (TM) puan türlerinde birinciliği 5 aday paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlık Başöğretmen Salonu'nda, OKS sonuçlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Her iki puan türünde de birinciliği paylaşan adayların okulları ve isimleri şöyle:

-Bursa Özel Tunçsiper İlköğretim Okulu'ndan Anıl Balkan

-İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu'ndan Atakan Özel

-Malatya Özel Rahime Batu İlköğretim Okulu'ndan Büşra Eroğlu

-Bursa Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu'ndan Ece İrem Arslan

-İstanbul Özel Merter Fatih İlköğretim Okulu'ndan Reyyan Ergüder

İkinciliği 6 adayın paylaştığı OKS'de, Matematik-Fen (MF) puan türünde 4, Türkçe-Matematik (TM) puan türünde de 2 aday ikinci oldu.

MF puan türünde, Eskişehir Özel Atayurt İlköğretim Okulu'ndan Oral Ersoy Dokumacı, Manisa Turgutlu Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan Ahmet Karaduman, Kocaeli Özel Körfezim İlköğretim Okulu'ndan Arda Küçükgüven ve İzmir Özel Türk İlköğretim Okulu'ndan Murat Uzun, TM puan türünde ise Zonguldak Özel Zonguldak Ufuk İlköğretim Okulu'ndan Yiğit Yarımbaş ve İstanbul Piri Mehmet Paşa İlköğretim Okulu'ndan Doğan Yağız Küsmez, ikinciliği paylaştı.

Üçüncülüğü ise her iki puan türünde de Isparta Eğirdir Süleyman Demirel İlköğretim Okulu'ndan Esra Şimşek ve İstanbul Özel Avcılar Fatih İlköğretim Okulu'ndan Ömer Uludağ aldı.

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'nda (OKS) Türkçe-Matematik (TM) alanında 703 bin 533, Matematik-Fen (MF) alanında 703 bin 532 aday, 160 baraj puanını geçerek, okul tercihi yapmaya hak kazandı.

Çelik'in verdiği bilgiye göre, sınava başvuran 786 bin 284 adaydan 768 bin 636 aday sınava katılırken, 17 bin 648 aday sınava girmedi.

Sınava giren 402 bin 475 erkek öğrencinin yüzde 89.41'i, 366 bin 161 kız öğrencinin yüzde 93.86'sı baraj puanını geçti.

Adaylardan 12'sinin cevap kağıtları bakanlığa ''belirlenen sınav kuralları içerisinde ulaştırılamadığından'' iptal edildi.

Her iki puan türünde de Edirne birinci, Ankara ikinci, Eskişehir üçüncü sırayı aldı.

Resmi ve özel fen liselerine yerleştirmede MF puanı, fen liseleri dışındaki okullara yerleştirmede de TM puanı kullanılacak.

Adaylar, sınav sonuçlarını bakanlığın ''www.meb.gov.tr'' internet adresinden ve Avea'nın SMS hizmeti aracılığıyla öğrenebilecekler.

Sınav sonuç belgelerini bugünden itibaren mezun oldukları ilköğretim okullarından alabilecek adayların adreslerine, ayrıca posta aracılığıyla sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Bu yıl ilk kez OKS'de tercihler, adayların puanı belli olduktan sonra ve internet aracılığıyla alınacak. Veliler, öğrencilerin mezun olduğu ilköğretim okulu müdürlüklerine başvurarak, tercih işlemlerini gerçekleştirecekler.

Sınav sonucunda fen liselerine 5 bin 328, sosyal bilimler lisesine 384, Anadolu liselerine 118 bin 900, Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerine 53 bin 719, Anadolu öğretmen liselerine 13 bin 230, Anadolu imam hatip liselerine 14 bin 40, özel fen ve meslek lisesine 5 bin 2, sağlık meslek liselerine 7 bin 534 ve diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerine 634 olmak üzere toplam 218 bin 771 öğrenci yerleştirilecek.

Tercih başvuruları, 21 Temmuz Perşembe günü başlayacak ve 5 Ağustos'a kadar sürecek.

Yerleştirme sonuçları 16 Ağustos'ta açıklanacak. Kayıtlar, 16-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir