KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Masonlar sandığa gitti Ömer Köker’i ‘büyük üstat’ seçti

Masonlar sandığa gitti Ömer Köker’i ‘büyük üstat’ seçti

12 Mayıs 2013, Pazar

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Türkiye Büyük Locası’nın yeni ‘büyük üstat’ı, Avukat Ömer Köker (65) oldu.

Dün Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan konvanda (masonik genel kurul), 5 aday yarıştı. İlk turda Avukat Ahmet Erman ve emekli bürokrat Cevad Gürer elendi. İkinci turda Ömer Köker, işadamı Rint Akyüz ve yüksek mühendis Nezih Onat yarıştı. 597 delege oy kullanırken geçerli 584 oyun 320’sini alan Köker, masonların 33. büyük üstadı seçildi. İkinci sıradaki Nezih Onat’a 160, üçüncü Rink Akyüz’e de 104 oy çıktı. Mevcut büyük üstat Prof. Dr. Remzi Sanver yeniden aday olmamıştı.

1948 Çanakkale doğumlu Ömer Köker, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Kendine ait bir avukatlık bürosu bulunuyor. 1980’de Sevgi Locası’nda masonluğa giriş yaptı. 2007’de locanın yönetim kurulu olarak bilinen Büyük Görevliler Kurulu’na girdi. Dünkü seçime kadar da büyük üstat yardımcısıydı. Aynı zamanda İstanbul’daki locaların da başkanlığını yapıyordu. Ömer Köker, Türkiye Locası’na bağlı KKTC Lefkoşa Locası’nın da kurucusu. Bu çerçevede Türk masonluğunun Kıbrıs’ta yerleşmesi ve yeşermesi amacıyla ‘Kıbrıs Türk Yükseltme Derneği’ni kurdu. Birçok kritik ceza davasında avukatlık yapan Köker, 33 dereceli bir mason. Masonlukta 4. derece ile 33. derece arasını kapsayan ve ‘kırmızı localar’ olarak bilinen yüksek şûranın da üyesi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir