KAPAT
Haberler / GÜNDEM / MOBESE ve EDS şoförleri yavaşlattı ölümlü kazalar yüzde 20 azaldı

MOBESE ve EDS şoförleri yavaşlattı ölümlü kazalar yüzde 20 azaldı

MOBESE ve EDS şoförleri yavaşlattı ölümlü kazalar yüzde 20 azaldı
3 Eylül 2011, Cumartesi

İstanbul'da E-5 ve sahil yolunun bazı bölümlerine hız ölçümü yapabilen kameralı radarlar yerleştirildi. Ocak ayından beri 70 kilometrelik hız sınırını ihlal eden 65 binden fazla sürücüye para cezası kesildi. Bu sayede söz konusu güzer-gâhlarda geçen yıla göre ölümlü trafik kazaları ve hayatını kaybeden yolcu sayıları yaklaşık yüzde 20 düştü.

Trafik kazaları, 9 günlük bayram tatilinde de hız kesmedi. Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın verilerine göre cuma gününden itibaren ülke genelinde meydana gelen 99 kazada 87 kişi hayatını kaybederken, 370 kişi de yaralandı. Kayıtlara giren kazaların yüzde 80'inin sebebi aşırı hız. Bu durum trafik denetimlerindeki eksiklikleri tekrar gündeme getirdi. Trafik kurallarına riayetin 'seni ne kadar görüyorlarsa o kadar kurallara uyarlar' mantığına bağlı olduğunu söyleyen uzmanlar, trafik denetimlerine teknoloji odaklı yaklaşılması gerektiğini düşünüyor.

Uzmanlar, MOBESE ve EDS trafik kameralarının şehir içi ve şehir dışı trafik hizmetlerinde kullanılması halinde kazaların önemli oranlarda azalacağını dile getiriyor. İstatistikler de bu durumu destekliyor. Türkiye'nin prototipi olarak gösterilen İstanbul'da E-5 ve sahil yollarının bazı bölümlerinde şehir içi hız sınırı 70 km olarak belirlendi. Bunları denetlemek için de yollara EDS hız radar kameraları yerleştirildi. Hız sınırını geçtiği tespit edilenlere otomatik olarak para cezası kesiliyor. Bu sayede söz konusu yollarda ölümlü trafik kazası sayısı önceki yıllara nazaran yaklaşık yüzde 20 düştü. Buralarda 2010 yılının ilk 7 ayında 122 kazada 135 kişi hayatını kaybetmişti. 2011 yılının ilk 7 ayında ise ölümlü kaza sayısı 109'a, ölen kişi sayısı da 115'e düştü.

Verilere göre EDS kameralarından 1 Ocak-31 Temmuz 2011 tarihleri arasında toplam 260 bin 721 trafik cezası kesildi. Cezaların 139 bin 621'ini kırmızı ışık, 65 bin 254'ünü hız ihlali, 55 bin 846'sını da emniyet şeridi ihlalleri oluşturdu. MOBESE merkezlerinde şehirlerin farklı noktalarındaki kameralardan saniye saniye toplumsal olayları izleyen polisler, trafikte yapılan kural ihlallerine de tanık oluyor. Ancak ceza kesme yetkileri olmadığı için çoğu zaman kuralları ihlal edenleri seyretmekle yetiniyorlar. Şehirleri 24 saat takip eden MOBESE sisteminden trafikte hata yapan sürücülere ceza kesilemiyor. Polisler, İstanbul'da MOBESE üzerinden ceza yazma sisteminin devreye sokulması halinde caydırıcılık sağlanacağını düşünüyor.

Öte yandan başta Ankara olmak üzere 20'den fazla ilde MOBESE kameralarından trafik denetimi yapılıyor. MOBESE merkezlerinde görevli polislerce trafik ihlali yaptığı tespit edilen sürücülere ceza kesiliyor. Sürücülerin itirazı halinde ihlalin yapıldığı görüntü ve fotoğraflar sürücülere ulaştırılıyor. Denetimin uygulandığı illerin yetkilileri, sistemin hayata geçmesinin ardından sürücülerin trafik kurallarına uymada daha hassas olduklarını, kazalarda düşüş yaşandığını belirtiyor.

POLİS SAYISI AZ, ELEKTRONİK DENETİM ŞART

Trafik denetimi yapan polis sayısının az olduğunu belirten Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Sami Güleçyüz, denetimlerde MOBESE ve trafik kameralarından yararlanmanın zorunluluk haline geldiğini söylüyor. Türkiye genelinde trafik terörüne şimdiye kadar 60 binin üzerinde kurban verildi. Sadece 2011 yılının ilk altı ayında meydana gelen 143 bin 740 kazada bin 552 kişi hayatını kaybetti. Trafik kazaları sebebiyle giderek artan ölümler, her yıl binlerce ailenin ocağına ateş düşürüyor. Kazalarda yüz binlerce kişi de sakat kalıyor. Sami Güleçyüz, terörden bile daha fazla can alan bu problemle daha etkin olarak mücadele edilmesi gerektiğini belirtiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir