KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Moldova, Türk liselerinin başarısını konuşuyor

Moldova, Türk liselerinin başarısını konuşuyor

3 Ağustos 2005, Çarşamba

Başarılı eğitimi ve aldığı ödüllerle sık sık gündeme gelen Moldova-Türk liseleri öğrencileri bu yıl da katıldıkları uluslararası olimpiyatlarda büyük başarı kazandı.

Meksika’da düzenlenen ve 92 ülkenin katıldığı Uluslararası Matematik Olimpiyatı’nda ülkesini temsil eden Moldova-Türk liselerinden 5 öğrenci 1 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Moldova medyasında da geniş yer alan bu başarı, söz konusu okulların bu yıl kazandığı ilk madalyalar değil. Türk Lisesi öğrencileri, İspanya’da düzenlenen Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda 1 gümüş madalya ile mansiyon ödülü kazanmış, Türkiye’de düzenlenen Uluslararası Ekoloji Olimpiyatı’nda ise dünya 3’üncüsü olmuştu. Moldova Türk Lisesi öğrencileri Türkiye’de düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatı’nda da iki dalda ikincilik ve bir dalda 3’üncülük kazanmıştı. 1993 yılında eğitime başlayan Moldova-Türk liseleri ülkede ilk açılan özel okul. Türk liseleri öğrencilerin isteğine bağlı olarak İngilizce-Romence, İngilizce-Rusça eğitim veriyor. Bu okullardan mezun olanlar, dünyanın saygın üniversitelerinde eğitimlerine devam edebiliyor. Ülkede yaşayan 20 değişik milletten öğrencilerin eğitim aldığı Moldova- Türk liseleri sınavla öğrenci alıyor. Moldova’nın geçen yıl uluslararası olimpiyatlarda kazandığı 13 madalyadan 10’unu Türk lisesi öğrencileri kazandı.

Mehmet Zorkaya, Kişnev, Cihan

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir