KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Muharrem ile gelen kardeşlik

Muharrem ile gelen kardeşlik

Muharrem ile gelen kardeşlik
- İSTANBUL
16 Kasım 2012, Cuma

İslam âlemini Muharrem heyecanı sardı. İnananlar dün Hz. Muhammed’in (sas) Mekke’den Medine’ye Hicret’inin 1434. yıldönümünü ve Muharrem ayının ilk gününü idrak etti.

Müslümanlar için dönüm noktası olan Hicret, tarihte yeni bir sayfa açılmasına vesile oldu. ‘Allah’ın ayı’ olarak nitelendirilen rahmet iklimi aynı zamanda Kerbela’da yaşanan ve tarihe kara bir leke olarak kazınan Peygamberimiz’in torunu Hz. Hüseyin’in şehit edilmesinin yıldönümü. Yüzyıllardır bu elîm olayın yasını tutan Aleviler de başta Hz. Ali olmak üzere tüm on iki imama sadakat gösterisi olarak Muharrem orucuna başladı. Bu mukaddes ay boyunca tüm Türkiye’de cemevleri her akşam oruç açma yemekleri verecek. Cem ibadetleri ve Muharrem ayı ile ilgili sohbetler düzenleyecek. Muharrem’le özdeşleşen aşure ikramında bulunulacak.

Alevi ve Sünniler, birlikte iftar yaptı

Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem’in gelmesiyle oruç tutan Sünni ve Aleviler, hep birlikte iftar yaptı. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde iftar programları düzenlendi. İstanbul’da Erikli Baba, Sarıgazi, Kartal ve Gazi cemevlerinde Sünni ve Alevi vatandaşlar birlikte oruç açmanın mutluluğunu yaşadı. Erikli Baba Cemevi’ndeki programda, Kerbela şehitleri için dua edildi, mersiyeler, beyitler okundu. Cemevi Dedesi Binali Doğan’ın yaptığı iftar duasından sonra oruçlarını açan vatandaşlar, ardından kısa bir Cem sohbeti dinledi. Doğan Dede, Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak Muharrem ayında tutulan orucun öneminden söz etti.

Kartal Cemevi’nde gerçekleşen programa da yoğun bir katılım oldu. Sahur yapmadan gün dönümünden önce niyetlenen vatandaşlar iftarda su içmedi, bıçak kullanmadı ve et yemedi. İftar programlarının Muharrem ayının ilk 12 günü boyunca devam edeceği ifade edildi. Öte yandan Anadolu Alevi Federasyonu tarafından yarın Tuzla’da iftar programı gerçekleştirilecek. 24 Kasım Cumartesi günü Harbiye Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek iftar programına ise çok sayıda bürokrat ve işadamının katılması bekleniyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir