KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Muhtarlık için seçim sabahı aday olunabiliyor

Muhtarlık için seçim sabahı aday olunabiliyor

3 Mart 2004, Çarşamba

28 Mart mahalli seçimlerinde bazı siyasi partiler aday listelerini seçim kurullarına geç verdikleri için birkaç ilde seçime katılamazken, muhtarlık için böyle bir koşul bulunmuyor.

Muhtar olmak için herhangi bir makama müracât gerekmiyor; seçim günü sabah 08.00’e kadar oy pusulası bastırıp sandık kurullarına teslim etmek yeterli oluyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Mardin ve Batman’da, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise Eskişehir’de aday listesini seçim kurullarına zamanında veremediği için bu yerlerde 28 Mart’ta seçime iştirak edemiyor. Oysa muhtarlık seçimi için böyle bir zorunluluk yok. Türkiye’de muhtar adayları, hâlâ 1944 yılında çıkan 4541 sayılı ‘mahalle muhtarlarını teşkil eden kanun’ ile seçime giriyor. Bu kanuna göre seçim günü saat 08.00’e kadar her isteyen seçime girebiliyor. Muhtar adayı olmak için herhangi bir kuruma başvurmak veya izin almak zorunluluğu yok. Kanuna göre muhtarlık seçimlerine girmek isteyen bir kişi ilkokul mezunu dahi olmasa, okuma yazma bilmesi durumunda aday olabiliyor. Bunun dışında aday olmak isteyen kişinin 25 yaşını doldurmuş, ikamet ettiği mahallede en az 6 yıl oturmuş ve adli suçu bulunmamış olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip her Türk vatandaşı aday oluyor ve seçime kadar propagandasını yapıyor. Seçime giren muhtar adayları oy pusulalarını kendisi bastırıp, dağıtıyor. Rakip muhtar adaylarının, zaman zaman diğer oy pusulalarını yok ettiği seçim anekdotları arasında bulunuyor.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Türkiye Muhtarlar Derneği İzmir Şube Başkanı Hasan Baykal, mahalle muhtar adaylarının 1944’te çıkan kanunla seçime girdiğini söyledi. Aradan 60 yıl geçmesine rağmen bu kanunda değişiklik yapılmadığını vurgulayan Baykal, muhtar olmak isteyen kişi için istenen şartların yeterli olmadığını, insanların kolayca aday olarak seçime katıldığını kaydetti. Şartları uyan muhtar adayının, propaganda yaptıktan sonra seçim günü saat 08.00’den önce sandık başkanlarına oy pusulalarını teslim ettiğini dile getiren Hasan Baykal seçim sürecini şöyle açıkladı: “Adaylar bundan sonra seçim sonucunu bekliyor. Seçilen muhtar, iki gün sonra ihtiyar heyeti ile birlikte kaymakamlıktan mazbatalarını alıyor ve mahalli idarelere müracaatını yapıyor. Burada muhtar adayı ve ihtiyar heyetinden sabıka kaydı isteniyor. Muhtar ve ihtiyar heyetindeki kişiler, sabıka kaydı yoksa göreve başlıyor.”

Türkiye’de muhtarlık seçimlerine şaibe karıştığını iddia eden İzmir Konak Sarıyer Mahallesi muhtar adayı Fikret Dağtekin ise, “Muhtarlık seçimine devlet el atmalı. 60 yıllık kanunla seçimlere girilmesini doğru bulmuyorum. O yıllarda ülkemizde demokrasi mücadelesi yaşanıyordu. Artık Avrupa Birliği (AB) yolunda hızla ilerleyen bir ülkeyiz. Bu yüzden muhtarlık seçimlerine de çekidüzen verilmeli. Aksi halde demokrasinin bir ayağı sakat kalır. Bu durum, AB’ye girmek için mücadele veren bizlerin demokrasi karnesine eksi puan yazılmasına sebep olur.” dedi. Yasaya göre, muhtarların oy pusulasını kendilerinin bastırdığını vurgulayan Dağtekin şöyle konuştu: “Yüksek Seçim Kurulu, seçimde yaşanabilecek olaylara karışmıyor. Çünkü yetkisi yok. Bu son derece tehlikeli bir durum. Oy pusulaları çalınıyor. Bu yüzden deneyimsiz adaylar, mahallede kazandıkları seçimi sandıkta kaybediyor. Devlet nasıl siyasi partilerin oy pusulasını seçmen sayısı kadar basıyor ve seçimin güvenli geçmesi için gerekli her türlü önlemi alıyorsa, aynı kanun çerçevesinde muhtarlık seçimlerine de el atmalıdır.”

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir