KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Okuma fişleri de internette

Okuma fişleri de internette

Okuma fişleri de internette
16 Şubat 2004, Pazartesi

İlköğretim birinci sınıf öğrencilerine okumayı öğretmek için kullanılan okuma fişleri de internete girdi. Artık evinde veya okulunda bilgisayarı olan öğrenciler, internetten indirecekleri fişlerle okumayı öğrenecek.

Birinci sınıf öğretmenleri de Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki fişleri, öğrencileri için kullanabilecek. Milli Eğitim’in “http://egitek. meb.gov.tr” internet sitesindeki Ders Destek Merkezi linkine tıklayarak Fiş Cümleleri’ne giriliyor. Burada, ‘Ali ata bak’tan, ‘Cemil cici kuş öttü’ye kadar zordan kolaya doğru fiş sayfaları bulunuyor. Her fiş sayfasında öğrencilerin hoşuna gidecek süslemeler ve boyama boşlukları yer alıyor. Sayfada, ‘Fiş Cümleleri’ ile birlikte, yine birinci sınıf öğrencileri için, ‘Renkleri Tanıma’, ‘Sesli Harfler’, ‘Sessiz Harfler’ ve ‘Okuma Parçaları’ bölümleri bulunuyor.

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Doç. Dr. Niyazi Aktürk, ‘A–B–C Öğreniyorum’ etüt çalışmalarını hazırlamaktaki amaçlarının öğretmenlere, sınıf ortamında yaptıkları okuma yazma çalışmalarıyla ilgili yardımcı bir kaynak sunmak olduğunu söyledi. Aktürk, bu kaynağın, sınıf ortamında verilen fişlerle ilgili okuma yazma, kelime çözümleme, fiş cümlelerini tamamlama, hece çözümleme, ses tanıma ve bazı okuma parçaları yardımıyla okuma hızını artırma çalışmalarını desteklediğini kaydetti.

Genel Müdür Yardımcısı Aysel Özfırat ise birinci sınıf öğrencilerine yönelik internete verdikleri bilgiler nedeniyle öğretmenlerden yoğun teşekkür aldıklarını belirterek, öğretmenlerin daha çok bu bilgileri öğrencilere ödev verirken hazır materyal olarak kullandıklarını söyledi. Fişleri hazırlayan sınıf öğretmeni Ayşegül Yangın Ergüven ise yıllardır yaptığı öğretmenlik sonrasında edindiği deneyimleri, diğer öğretmenlerin de hizmetine sunmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti. Öğrencilere artık kitapların yetmediğini, özellikle birinci sınıf öğrencilerinin sınıfta çabuk sıkıldıkları için değişik materyale ihtiyaç duyulduğunu anlatan Ergüven, öğretmenlerin öğrenciler için her gün farklı materyaller hazırlamak zorunda olduğunu söyledi. Ergüven, ne kadar çok fiş hazırlanırsa öğrencilerin o kadar çabuk okumaya geçtiğini kaydetti. Ergüven, internetteki resim ve boyalarla takviye edilen fişlerin öğretmenlere büyük kolaylık sağladığını vurgulayarak, öğretmenlerin bu fişlerin renkli çıktılarını alarak hem sınıf ortamında kullanabildiklerini, hem de evlerine ödev olarak verebildiklerini belirtti.

Yeni uygulama öğretmenlerden de destek gördü. Adıyaman’dan genel müdürlüğe bir e-mail gönderen sınıf öğretmeni Rasim Sağlam, bir süredir internette ‘fiş hazırlamakta kullanabileceği yazı programı’ aradığını, ancak bulamadığını belirterek, bakanlığa bu çalışmasından dolayı teşekkür etti. Öte yandan bakanlık Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 4–6 yaş arası çocukların ‘gelişim süreçlerine destek olmak ve eğitim etkinliklerini desteklemek amacıyla görsel, işitsel ve basılı materyal’ hazırlayarak satışa sundu. Nazar Boncuğu, Deniz Yıldızı ve Mavi Kanat isimli 3 ayrı oyun seti hazırlayan genel müdürlük, bunları maliyetine satıyor. Hedef kitlesi 6 yaş olan Nazar Boncuğu seti, 10’ar dakikalık 15 programdan oluşan VCD’ler, 20 programdan oluşan ses kasetleri ve CD’ler ile 12 oyuncaktan (yapbozlar, trafik işaretlerini tanıma gibi basılı oyunlardan) oluşuyor. Nazar Boncuğu setinin basılı oyunları 10 milyon, tamamı ise 35 milyon liraya satılıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir