KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Osmanlı hanedanının en yaşlı üyesi vefat etti

Osmanlı hanedanının en yaşlı üyesi vefat etti

Osmanlı hanedanının en yaşlı üyesi vefat etti
16 Temmuz 2010, Cuma

Sultan II. Abdülhamit'in torunu Osman Nami Osmanoğlu (93), hayatını kaybetti. 6 yaşında iken sürgüne gönderilen Osmanoğlu, 50 yıl aradan sonra 1975 yılında Türkiye'ye dönmüştü.

Sultan II. Abdülhamit'in torunu Osman Nami Osmanoğlu (93), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sultan II. Abdülhamit'in kızı Ayşe Sultan ve eski Suriye Başbakanı Ahmet Nami Bey'in oğlu Osman Nami Osmanoğlu, rahatsızlanınca ilk müdahale uzun zamandır yaşadığı Marmaris'teki özel bir klinikte yapılmıştı. Sağlık Bakanlığı'nın tahsis ettiği özel ambulans helikopteri ile İstanbul'a getirilen Osmanoğlu, Dr. Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. 5 Haziran'dan beri bu hastanede tedavi gören Osmanoğlu'nun hayatını kaybettiği öğrenildi.

Sultanzade Osman Nami Osmanoğlu, Sultan II. Abdülhamit'in hayattayken doğan son torunu ve yaşayan en yaşlı hanedan üyesiydi. 1918 yılında İsviçre'nin Cenevre şehrinde doğan Osman Nami Osmanoğlu, 1924 yılında ailesi ile birlikte Sirkeci Garı'nda bindikleri Şark Ekspresi ile sürgüne gönderildi. Paris'te makine-radyoloji eğitimi gördü ve radyoloji yüksek mühendisi olarak Fransa ve Tunus'ta görev yaptı. 1974 yılında ailesi ile birlikte, 50 yıllık sürgün hayatından sonra Türkiye'ye dönerek, 1975 yılında Türk vatandaşlığına kabul edildi. Yaşamını İstanbul ve Marmaris Hisarönü'nde sürdüren Osman Nami Osmanoğlu, ülkesinden bir daha hiç ayrılmadı. Emekli olduktan sonra zamanının büyük kısmını resim yapmaya adayan Osman Nami Osmanoğlu'nun ilk eşi merhume Ayşe Adile Hanım'dan Mediha Şükriye, Fethiye Nimet ve Ayşe Adile adlarında üç kızı, Alman asıllı ikinci eşi Rotraud Müşfika Hanım'dan Gülnur Dorothe ve Ayten Sofia adlarında iki kızı, ayrıca yedi torunu ve bir de torun çocuğu var.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir