KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Padişahların özel eşyaları, açık artırmada satılacak

Padişahların özel eşyaları, açık artırmada satılacak

7 Mart 2013, Perşembe

Asar-ı Atika tarafından 12’ncisi düzenlenecek Osmanlı Eserleri ve Klasik Tablolar müzayedesinde, aralarında Sultan 2. Mahmud’un hat levhası, Sultan 5. Murad’ın değerli taşlarla süslü ağızlığının da bulunduğu 290 parça eser satışa sunulacak.

Sultan 2. Mahmud’un Ahzab Sûresi 45. ayeti işlediği, celi sülüs zerendud levhası, müzayedenin en dikkat çekeni. 180 bin liradan açık artırmaya sunulacak eserin süslemelerinde yeşil ve sarı altın kullanılmış, eser rokoko üslupla yapılmış. Sultan 2. Mahmud’un “Settar-ı Şerif’i” de eserler arasında. Sultan 5. Murad için hazırlanmış üzeri altın, elmas, yakut, zümrüt taşlarla süslenmiş kehribar ağızlığın başlangıç fiyatı ise 50 bin lira. İbrahim Çallı imzalı “Topkapı Sarayı Çinili Köşk’’ satılacak klasik tablolar arasında. istanbul AA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir