KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Paravan şirket kuran şebeke 9 şehrin esnafını dolandırdı

Paravan şirket kuran şebeke 9 şehrin esnafını dolandırdı

Paravan şirket kuran şebeke 9 şehrin esnafını dolandırdı
13 Kasım 2004, Cumartesi

Kahramanmaraş, Aksaray, Ankara, Bursa, Kayseri, Kırşehir, İstanbul, Konya ve Sakarya’da çok sayıda esnaf aynı yöntemle dolandırıldı.

Yapılan araştırmalar sonucu 9 ilde de dolandırıcılığa karışan kişilerin aynı şebeke üyesi oldukları ortaya çıktı. Parasını kaptıran esnaftan bazısı iflasın eşiğine geldi. Alacaklarının peşine düşen birkaçı ise çek-senet mafyasının ağına düştü. Dolandırıcıların dokuz ilde sahneye koyduğu senaryo şöyle: Benzin istasyonu kiralayarak şehre yerleşen elemanlar nüfus cüzdanı çıkarıyor, çek defteri alıyor. Şebeke önce esnaftan küçük miktarda mal alımı yaparak parasını kısa vadeli çeklerle ödüyor. Esnafın güvenini kazanıldıktan sonra “fabrika kuruyoruz” diyerek karşılıksız çekle piyasadan trilyonlarca liralık mal topluyor. Sonra da sırra kadem basıyor. Dolandırılan illerin esnafı gidişe dur demek amacıyla ortak bir avukat tutarak hukuk mücadelesi başlattı.

Şebeke aslında ilk kez Kahramanmaraş’ta yakayı ele verdi. Ancak bu ilde malları toplayıp satanlar ile petrol istasyonu kiralayanlar farklı kişiler olduğu için mahkeme dosyaları ayırdı. 6 sanık hakkında gıyabi tutuklama kararı çıktı. Malı piyasaya sürenlere ise düşük miktarda para cezası verildi. Dava devam ederken şebeke bu kez Sakarya esnafını dolandırdı. Tıpkı öteki şehirlerde olduğu gibi 11 kişilik dolandırıcı grubu Sakarya’da da faal bir petrol istasyonunu bir yıllığına kiralayarak işe başladı. Akyazı ilçesi Gebeş köyü sınırları içindeki Opet’i kiralayan İsmet Kaya isimli kişi, 18 Haziran 2004’te Akyazı Vergi Dairesi’nden “akaryakıt bayii” unvanıyla vergi levhası aldı.

Aynı gün Akyazı İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden “yenileme” gerekçesiyle bir nüfus cüzdanı çıkardı. 21 Haziran’da Akyazı Ticaret Odası’na “Kaya Petrol” isimli şirketi için 1377 sicil numarasıyla kaydoldu. Petrol istasyonu sahibi işadamı olarak kendini tanıtan İsmet Kaya ve beraberindeki 5 kişi ile pompacılar, aşçı ve şoför hepsi de şebekenin elemanıydı.

Petrol istasyonunu kiralayan İsmet Kaya, Akbank, Koçbank ve İş Bankası’ndan şirketi adına aldığı çeklerle, Gaziantep’te kurduklarını ileri sürdüğü fabrika için esnaftan malzeme toplamaya başladı. İlk alınan malzemeler için verilen çeklerin kısa vadeli ve karşılıklı olması dolayısıyla dolandırıcılar esnafın güvenini sağladı. Sakarya esnafı, dolandırıcı olduğunu bilmedikleri müşterilerine mal verebilmek için birbiriyle yarıştı. 10 Ekim 2004 gecesi benzin istasyonu aniden boşalınca, esnaf elindeki 3 trilyonluk çekle bankalara koştu. Çeklerin tamamı karşılıksız çıktı. İçlerinden bazıları dolandırıcıların “fabrika kuruyoruz” dedikleri Gaziantep’teki adrese gittiklerinde buranın 2 dönümlük çıplak bir tarla olduğunu gördü. Sakarya’da Yılmazlar Elektrik şirketi 320 milyar, Emak Elektrik 422 milyar lira olmak üzere Adabay Plastik, Akkase Demirçelik, Nil beyaz eşya, Dedecan Elektrik şirketleri, İsmet Kaya tarafından toplam 3 trilyon lira dolandırıldı. Dolandırılanlar Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Savcı Naci Çalışkan, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Dolandırıldıkları iddiasıyla savcılığa başvuran 6 esnafın avukatlığını üstlenen Ahmet Keşli’nin verdiği bilgiye göre sonuncusu Sakarya’da olmak üzere 9 şehirde de esnafın dolandırıcıları ve dolandırılma senaryosu tıpatıp aynı. Keşli’nin verdiği bilgiye göre, 8 ildeki esnafı dolandıran ekip Kahramanmaraş’taki davada gıyabi tutuklu olarak yargılanan sanıklar Halil Birmeç, Ahmet Değer, Hıdır Aklan, Ali Karademir, Yusuf Ölker ve İhsan Derin’den oluşuyor. 6 kişinin dosyasının ayrıldığı Maraş’taki 17 Haziran 2004’teki duruşmada, Sakarya’daki İsmet Kaya rolünü oynayan İdris Durmaz, dolandırıcılıktan 482 milyar lira para ve 1 yıl 186 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası ayrılanlar dışında malı piyasaya süren kişiler caydırıcı bir cezaya çarptırılmadı. Grup faaliyetlerine devam etti. “Cürüm mallarını bilerek satın almak” suçundan Ramazan Şişli ve Mustafa Casuk sadece 8 gün hapis ve 249 milyon 260 bin lira ağır para cezasına çarptırıldı. Hapis cezası da günlüğü 7 milyon 269 bin liradan para cezasına çevrildi. Avukat Keşli, dolandırıcılık şebekesinin kanuni boşluklardan yararlandığını söyledi.

Akyazı Sanayi ve Ticaret Odası, vergi levhası, nüfus cüzdanı, ikametgah ve noter tasdikli imza sirküleri getirdiği için 21.6.2004 tarihinde 1377 sicil no’suyla İsmet Kaya’nın odaya kaydolduğunu açıkladı. Oda yetkilileri İsmet Kaya’nın getirdiği belgelerin sahte değil kurumların verdiği gerçek belge olduğunu belirtti. Sakarya’da Emak Elektrik’in sahibi Sacid Şekercioğlu ise İsmet Kaya’nın verdiği 422 milyarlık çekin karşılıksız çıktığını söyledi. Şekercioğlu, “İş Bankası ve Akbank’tan alınan çekler gerçek. Ama karşılıkları yok. Benden ‘Antep’te çırçır fabrikası kuruyoruz’ diyerek malzeme aldılar. Çekler karşılıksız çıkınca birbirimize yüzlerce milyarlık borcumuz doğdu, icralık oluyoruz. Sakarya sosyal patlamanın eşiğinde. Bizi dolandıranlar Maraş’ta yargılananlar.” diye konuştu.

Mafya da borcu tahsil edemedi!

2002 yılı sonunda ise aynı grup Aksaray’ı Gülpet petrol istasyonu sahipleri olarak dolandırdı. 42,5 milyar liralık elektrik malzemesini yine karşılıksız çıkan çekle veren Haluk Özkılıç, “Bizi dolandıranlar Kahramanmaraş’ta yargılanan aynı grup. Esnafta yüzlerce milyarlık mal alıp bir gece ortadan kayboldular. Bana 70 milyara mal oldu. Beni yaktılar.” dedi. Dolandırıcılar Kayseri’de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün bir yakınından ise 7 otomobil çarptılar.

İstanbul’dan Sima Elektrik ve Seromatik regülatör fabrikasından mal alıp vermeyen grubun da aynı kişiler olduğu belirlendi. İstanbul’dan bir esnaf 250 milyarlık malını kaptırdığı gruptan alacağını tahsil edebilmek için çek-senet mafyasına 60 milyar lira yatırdı. Ancak Şanlıurfa Ceylanpınar’da ikamet eden dolandırıcı gruptan mafya da borcu tahsil etmeyi başaramadı. Ankara’dan 6 trilyonluk malzeme çarpan gruptan sadece Zigana Elektrik Sedat Bucak’ın yardımıyla 40 milyarlık parasını tahsil edebildi. Bugüne kadar başka da parasını alabilen bir esnaf çıkmadı. Ankara’dan Mert Plastik, Ahi Plastik, Gürhan Elektrik, Beşler Elektrik aynı gruba mal kaptıran esnaftan sadece birkaçı. Ankaralı bir esnaf, “30 silahlı adamla dolaşıyorlar. Bir yedek parçacıyı borcunu istedi diye vurdular. Bunlara güç yetmiyor.” dedi. Bursa’dan Ceylan Soba 43 milyar lirayla, Balkan Soba Sanayii’nde 56,5 milyar lira grup tarafından dolandırılan şirketler arasında yer alıyor. Kırşehir ve Konya’daki esnaf da kendilerini dolandıranların Maraş’ta yargılananlar olduğunu ifade etti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir