KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Paris'te öldürülen PKK'lının köylüleri, köyün adının lekelenmesini istemiyor

Paris'te öldürülen PKK'lının köylüleri, köyün adının lekelenmesini istemiyor

22 Ocak 2013, Salı   14:54

Paris'te 3 PKK'lının öldürülmesi olayında baş şüpheli olduğu belirtilen Ömer Güney'in nüfusa kayıtlı olduğu Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Polatpaşa köyü olayın şaşkınlığını yaşıyor. PKK'lı Güney'in köylüleri, köylerinin isminin bu olayla lekelenmesini istemediklerini kaydetti.

Ömer Güney'in babası İsmet Güney'in 1989'a kadar oturduğu Şarkışla'ya bağlı Polatpaşa köyü sakinleri İsmet Güney'in 30 yıl önce köyden ayrıldığını, çok temiz bir aile olduğunu dile getirdi.

    Eski adıyla Tuzla köyü olarak bilinen köy sakinlerinden Abdullah Öztürk, köylerinden çok memur çıktığını belirterek, böyle bir olayın olacağını kimsenin beklemediğini söyledi. Ailenin çok temiz olduğunu, babasını tanıdıklarını kaydeden Öztürk, "Belki kafasını yıkamışlardır. Buradan gideli 30 yıl oldu. Biz çocuğu tanımayız. Küçüktü o zaman. Babası Şarkışla Türkiye Elektrik Kurumu'nda (TEK) çalışıyordu." dedi.

    Babası İsmet Güney'in 1989 yılı gibi Fransa'ya gittiğini, sonra da çocuklarını götürdüğünü anlatan Öztürk, "Bu olay bizi şok etti, böyle bir olaya karışacağını kimse bilmiyordu, çok temiz bir aileydi. Biz köyümüzün adının böyle bir şeyle lekelenmesini istemiyoruz. Köyümüzün adı Kıbrıs çıkarmasını yapan Fazıl Polat'tan geliyor." şeklinde konuştu.

    İsmet Güney ile yıllarca kapı komşuluğu yapan Kemal Yılmaz ise köyün adını Kıbrıs çıkarmasını yapan paşadan aldığını belirterek," İsmet Güney ile yıllarca beraber ikamet ettik. Ömer'in babası ile yaşıtız. İlkokulu beraber bitirdik. Çok iyi biriydi temiz bir aile çocuğuydu. Vatana millete hayırlı biriydi. Kendisi köyden en az 30 yıl önce gitti. TEK'te çalışıyordu, sonra Fransa'ya gitti, ondan sonra pek görüşmedik. Sadece izne geldiğinde görüşüyorduk." şeklinde konuştu.

    

    Böyle bir şeyin doğruluğunu bilmediklerini ancak şaşırdıklarını kaydeden Yılmaz, "Sadece haberden duyduk, babası İsmet'in dedesinin ,babaannesinin, anneannesinin çok temiz bir sülale olduklarını biliyoruz. Ben 58 yaşındayım, babasının veya amcasının çocuklarının böyle bir olaya karıştıklarını duymadım" ifadelerini kullandı.

    Öte yandan basının ilgisi nedeniyle köyde oturan amcasının oğlu Orhan Güney'in köyden gittiği öğrenildi.

(CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR