KAPAT
Haberler / GÜNDEM / Piyasadan kalkan 'muadil' ilaçlar, hasta ve eczacıları zor duruma düşürüyor

Piyasadan kalkan 'muadil' ilaçlar, hasta ve eczacıları zor duruma düşürüyor

20 Ekim 2009, Salı   10:13

Sağlık Bakanlığı'nın muadil ilaç listesinde yer alan fakat artık üretilmeyen veya birçok yerde bulunmayan ilaçlar yüzünden hastalar fazladan para ödemek zorunda kalıyor. Muadili olmayınca eczacılar da daha pahalı ilacı veriyor.

Bakanlık yetkilileri, bazen firmaların bir ilaçtan az sayıda üretip sadece büyük şehirlere gönderdiğini, her yerde bulunmamasının listeden çıkarılması için sebep olmadığını savunuyor.

Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği listelerde yer alan daha ucuz 'muadil' ilaçların piyasada kontrolünün yeterince yapılmaması, SGK'li hastalar ve eczacıları zor durumda bırakıyor. Hastalanan 5 yaşındaki çocuğuna idrar iltihabı teşhisi koyulduğunu belirten İhsan Özkan, doktorun yazdığı 14 adet antibiyotik iğnesini (Amikozit) almak için eczaneye gittiğinde, fiyat farkı sürpriziyle karşılaştığını anlattı.

Önüne 33 liralık bir fatura koyulduğunu söyleyen Özkan, itiraz ederek eczacıdan açıklama isteğini ifade ederek, "Eczacı, reçetede yazılı iğnenin daha ucuz bir muadili (Amiketem) olduğunu ancak ellerinde bulunmadığını söyledi. Farkı 15 lira olan o ilacı ecza depolarına sordular. Biri listelerinde olmadığını, bir diğeri ise uzun zamandır üretilmediğini söyledi. Ben de cebimdeki paraya göre sadece 5 iğne alabildim." dedi.

Bakanlık ile hastaların arasında kaldıklarını ifade eden eczacılar ise bu durumla çok sık karşılaşıldığını ifade ediyor. Bir eczane sahibi, günde işleme koyulan ortalama 100 reçeteden en az 20'sinde karşılığı olmayan ilaçların yazılı olduğunu, bunun da hastaların moralini daha çok bozduğuna dikkat çekti. Muadil olarak gösterilen birçok ilacın, üretimi durmasına rağmen kayıtlardan silinmemesinin yeterince denetim yapılmadığını gösterdiğini vurgulayan eczacılar, bağlı oldukları odalara bu konuda şikayette bulunduklarını, ancak değişen bir şey olmadığını ifade etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI TAKİP ETMELİ

Sağlık Bakanlığı Fiyat Değerlendirme Komisyonu'nun senede iki defa toplandığını, oysa bu sayının en az altı olması gerektiğini belirten bir sağlık çalışanı da bel ağrıları için kullanılan bir ilacın (Laroxy) yaklaşık 8 ay piyasada bulunamadığını anlattı: "Asıl problem, ilaç üreticilerinin daha fazla para kazanmak için aldıkları birtakım kararlardır. Sağlık Bakanlığı, bu durumun sona ermesini istiyorsa yapacağı şey, üretimi 3 ay durdurulan veya piyasada uzunca bir süre bulunmayan ilaçları takip ederek, bir daha üretilmesine izin vermemektir."

Bu konudaki şikayetlerin zaman zaman kendilerine de ulaştığını doğrulayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise bir ilde bulunmayan ilacın, başka yerlerde olabileceğini söyledi. Firmaların bazen ilaçları az sayıda üretip sadece büyük şehirlere gönderdiğine dikkat çeken yetkililer, bazen de üretimin geçici olarak durdurulabildiğini, bu tür durumların muadil olarak gösterilmesine engel teşkil etmediğini savunuyor.

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 71
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir